Umění japonské kaligrafie: Návod, jak sladit svůj štětec s vlastním dechem

Umění japonské kaligrafie: Návod, jak sladit svůj štětec s vlastním dechem

Tisk

kaligrafie200Berete do ruky štětec fude a pravidelně zhluboka dýcháte. Před vámi leží bílý neposkvrněný list papíru waši. Napjatě čeká, jaký znak na něm vytvoříte. Tuš sumi rozetřená na kameni suzuri vás vyzývá, abyste do ní omočili štětec. Znovu se zhluboka nadýchnete. Váš dech je v naprosté harmonii s vaším tělem. Koncentrujete se. Váš další pohyb vychází přímo z boků…

 

Koncert celého těla

Štětcem se zlehka dotknete tuše na kameni a ladným pohybem přenesete ruku směrem k papíru. Nepracujete ale pouhou rukou, váš pohyb, kdy vytváříte na papíře znak, je koncertem celého těla. Jakmile dokončíte tah štětcem, oddálíte ho od papíru a klidně a zaujatě si prohlédnete své dílo. Než znovu namočíte štětec do tuše, opět se zkoncentrujete.

Nalaďte se psaním k meditaci

Japonské umění kaligrafie není jenom malováním znaků na podklad. Je vlastně duchovním cvičením, při kterém by se měly do harmonie dostávat všechny části vašeho těla i mozek s vaším dechem. Jenom díky tomu dosáhnou tahy vašeho štětce dokonalosti. Vaším cílem není jenom napodobovat umění dávných mistrů štětce, ale proniknout do jejich duchovního světa. Naladit se na stejnou meditační frekvenci. Snažíte se na co nejmenší ploše a co nejjednodušším způsobem zachytit podstatu znaků a tím i věcí kolem sebe…

Symboly jako v dávné minulosti

V japonské kaligrafii šodó (cesta písma) se znaky tradičně píší štětcem. Jedině štětec umí dokonale vykreslit detaily, které pero či tužka není schopná zachytit. Vznikla spousta kaligrafických stylů, ovšem těch základních je pět. Tenšo zaznamenává znaky rytím do kostí či bronzu a najdeme ho na razítkách či pečetích. Tahy jsou tvrdé, ostré. Reišo pak znázorňuje obrazce psaním seříznutým bambusem, tedy vlastně předchůdcem štětce. Poznáme ho podle protažených čar. Je písmem úředníků, a pokud jde rychlost zápisu také jeho nejpomalejší formou. U obou těchto stylů jde o psaní znaků tak, jak si je kdysi předávaly minulé generace.

kaligrafie

Problém se čtením znaků

Tři další styly už vyjadřují moderní podobu znaků. Kaišo zobrazuje všechny části znaku vykreslené doslova čárku po čárce. Je nejlépe čitelné, a proto se učí na školách nebo zobrazuje ve znakových slovnících. Tisknou se jím knihy, noviny, používá se pro počítačové fonty. Gjóšo naopak prvky znaku ladně spojuje a vytváří dojem plynulosti. Má minimum tahů. Používá se pro běžný zápis rukou. Sóšo naopak zjednodušuje znak až k extrému. Z původní komplikované podoby zůstává jenom symbolika, provedená už téměř v abstraktní rovině. Znak vyjádřený jindy mnoha pečlivými tahy nahodíme stylem Sóšo tahem jediným. Často je ale na hraně čitelnosti a s rozluštěním takového znaku mohou mít problémy i samotní Japonci…

Tištěný životopis? Nemyslitelné!

Pro Japonce je kaligrafie a psaní rukou vůbec stále důležité i v dnešním elektronickém věku. Originálně rukou psané texty se nikdy nemohou rovnat strohým geometrickým obrázkům, které vylezou z počítačové tiskárny. Ano, jsou sice dokonale podobné předlohám, ale jenom osobitý styl autora může znakům vdechnout život. Je proto naprosto nepředstavitelné, aby Japonec ucházející se o pracovní místo přinesl na pohovor životopis tištěný z počítače. Píše ho vlastní rukou. Pro mnohé mladé Japonce zvyklé už každodenně jenom bušit do klávesnice komputeru to samozřejmě může být tvrdý oříšek, při kterém se řádně zapotí. Jenže tentokrát vám nepomůže ani jméno sebeprestižnější univerzity, musíte do díla zkrátka vložit něco ze sebe samotného.

Pokud Vás kaligrafie zaujala, nenechte si ujít přednášku a workshop na festivalu Culturea ve Zlíně, více informací na www.culturea.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Jaroslav Kučera: „Fotky jsem vystavovat samozřejmě nemohl, jejich skrytý význam by prokouknul i blbý komunista.“

fotokucera 4Sice už není listopad, který jsme zde, na Kultuře21, označili měsícem fotografie, ale na zajímavé čtení není nikdy pozdě. Pojďte s námi tedy nyní nakouknout za objektiv panu inženýrovi Jaroslavu Kučerovi a přečíst si o jeho zkušenostech. 

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

V Roudnici nad Labem vystavují antické vázy

vaza perexV prostorách roudnického zámku probíhá v těchto dnech výstava nazvaná Antické vázy. Připravilo ji Podřipské muzeum ve spolupráci s řadou institucí. Výstava dokumentuje vývoj vázové malby v raně helénistickém období. Těšit se můžete na exponáty Um...

Z archivu...


Literatura

Směna: Prosadit se za každou cenu, nebo být svůj a vzdát se všech ambicí?

smena (2)Pokud máte chuť na kvalitní ženský román z pera české autorky, určitě sáhněte po knize Směna od Anny Beaty Háblové, kterou letos vydalo nakladatelství Host. ...

Divadlo

Cirkus, který vám vyrazí dech

Festival Letní LetnáMezinárodní festival Letní Letná oživí od 19. srpna do 2. září pražské Letenské sady již podeváté atmosférou nového cirkusu a divadla. Vyroste zde pestré a veselé festivalové městečko s cirkusovými šapitó, kde...

Film

Letošní FEBIOFEST skončil

febiofest logo perex
FEBIOFEST, rozsáhlá mezinárodní přehlídka filmů, doplněná posléze i soutěžní sekcí, se nejprve konal v Praze (již v roce 1993); později se rozšířil do dalších měst. Zve nejen na stovky filmů, uváděných v řadě tematických ...