Výstava připomene půl tisíciletí působení Benediktinů v Čechách

Výstava připomene půl tisíciletí působení Benediktinů v Čechách

Tisk


200histNárodní galerie v Praze ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, Národním muzeem, Správou Pražského hradu a Metropolitní kapitulou u sv. Víta v Praze připravuje na přelomu let 2014 a 2015 velkou mezinárodní výstavu Otevři zahradu rajskou, Benediktini v srdci Evropy 800–1300.

 

 

 

Výstava se ukuteční ve Valdštejnské jízdárně a v Galerii Klementinum, a to od 7. listopadu 2014 do15. března 2015.

Na výstavě bude k vidění více než 250 exponátů architektonických, sochařských, památek knižní malby, zlatnictví a uměleckého řemesla, zapůjčených z významných sbírkových a církevních institucí ze šesti středoevropských zemí a Švýcarska. Na přípravě výstavy a doprovodných publikací pracuje 15 specialistů zejména z Centra medievistických studií při Filozofickém ústavu Akademie věd ČR a z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

hist

Návštěvník se bude moci seznámit s duchovní a materiální kulturou raně a vrcholně středověkých benediktinských klášterů.

Vznik a formování středověkých státních útvarů ve střední Evropě je zajímavé téma samo o sobě. Významnými nositeli křesťanské kultury byli právě řeholníci a řeholnice řádu sv. Benedikta, kteří po sobě zanechali nejen velkolepé civilizační dílo, ale i umělecké bohatství, na něž navazovala následující staletí.

Podle organizátorů výstavy bude důraz bude kladen na roli, kterou sehrál benediktinský řád v procesu christianizace středoevropských národů, přijímání anticko-křesťanské mediteránní kultury, a při zrodu a upevnění státu a státnosti ve střední Evropě. Budou představeny významné osobnosti benediktinského řádu ve střední Evropě a jednotlivá centra, která zprostředkovávala kulturní výměnu mezi západní a jižní Evropou a nově christianizovaným slovanským a maďarským územím.

Expozice bude členěna tak, aby evokovala ideální uspořádání benediktinského kláštera, které známe ze slavného plánu, dochovaného ve švýcarském St. Gallen. Výstava provede návštěvníka benediktinským chrámem s mnišským chórem a kryptou, křížovou chodbou, prelaturou i kapitulní síní. Seznámí jej i s privátními a technickými částmi kláštera, jako jsou refektář, dormitář či infirmarium.

hist2

Výběr zapůjčených uměleckých děl zohlední dějiny pronikání benediktinského řádu na území střední Evropy od generace zakladatelů přes rozvoj důležitých benediktinských center až po přelom 13. a 14. století. Další linie, kterou výstavní koncepce sleduje, se týká představení bohatství románského umění.

K nejcennějším vystaveným dílům bude patřit Vyšehradský kodex, nejslavnější iluminovaný rukopis románské doby na českém území, jehož originál zpřístupní Národní knihovna veřejnosti v moderní době vůbec poprvé. K vidění bude též skupina rukopisů, které byly na počátku 11. století iluminovány pravděpodobně ve skriptoriu břevnovských benediktinů. Unikátní soubor představují artefakty spojené s prvním klášterem benediktinek v českých zemích u sv. Jiří na Pražském hradě, který je nejstarším klášterem v Čechách.

Ze zahraničních zápůjček bude poprvé k vidění ostatkový kříž uherské královny Adelheidy, který darovala kolem roku 1080 klášteru sv. Blažeje v Bavorsku a dnes je uložen v klášteře sv. Pavla v Lavanttalu. Ze stejného kláštera budou zapůjčeny dvě unikátní bohatě vyšívané románské kasule. Řadu předmětů zapůjčí klášter sv. Petra v rakouském Salcburku. Cenným exponátem je i ostatkový kříž z kláštera ve Zwiefalten, který bude představen spolu s obdobným křížem z nelahozeveských lobkowiczkých sbírek.

Realizace výstavy a její odborná příprava je z velké části podpořena z programu NAKI (Národní kulturní identita) Ministerstva kultury ČR.

hist1

Výstavu ve Valdštejnské jízdárně doplní expozice v Galerii Klementinum v Národní knihovně ČR, která představí produkci břevnovského skriptoria na přelomu 10. a 11. století na unikátním a dosud společně nikdy neprezentovaném souboru rukopisů z okruhu Korunovačního evangelistáře Vratislava II. zvaný Vyšehradský kodex.

Po dobu výstavy se připravuje řada doprovodných programů.

Národní muzeum při této příležitosti připravuje výstavu Fabrica et Funeralia, která představí v Lapidáriu Národního muzea uměleckou produkci benediktinských dílen. Prezentovány budou šperky, kovové výrobky, náhrobní kameny, vzácná sochařská díla i architektonická plastika.

Ora et labora - Modli se a pracuj

Nejstarší řeholní řád s heslem Ora et labora - Modli se a pracuj, založený v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území koncem 10. století. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů. Kultivovali krajinu, odvodňovali močály, zakládali města a vesnice, pole, sady, zahrady, vinice a louky. Stavěli sirotčince, nemocnice, chudobince a poskytovali pomoc pocestným. Benediktinské kláštery byly významnými centry kultury a vědy.

Nejstarší benediktinský klášter v Čechách vznikl kolem roku 970 z iniciativy sestry Boleslava II. Mlady, která podnítila založení benediktinského ženského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Nejstarším mužským konventem benediktinského řádu v českých zemích, klášter břevnovský, založený roku 993 pražským biskupem Vojtěchem a knížetem Boleslavem II. Roku 1032 byl založen klášter Sázavský. Specifikem tohoto kláštera byla jeho orientace na slovanskou liturgii a kulturu. Kolem roku 1050 založil kníže Břetislav I. klášter sv. Ivana pod Skalou. Kolem roku 1115 došlo k založení kláštera v Kladrubech. Dalšími kláštery, které patří řeholnímu řádu benediktinů jsou Emauzy, Broumovský klášter a konvent v Rajhradě u Brna.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

nemec200Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Karlštejnský poklad se znovu představí návštěvníkům
ImageNa Státní hrad Karlštejn se ve středu 29.2.2012 opět vrátila část tzv. Karlštejnského pokladu. Od 1. března 2012 si jej mohou prohlédnout všichni návštěvníci v rámci I. prohlíd...

Z archivu...


Literatura

Putování českou přírodou

putovani ceskou prirodou 200V září vyšla u Knižního klubu nádherně zpracovaná kniha Heleny Kholové s fotografiemi Jana Rysa Putování českou přírodou. Fotografického průvodce naší malebnou přírodou jistě ocení malí i velcí!

Divadlo

Nadčasový příběh o velké lásce a velké nenávisti

Devet krizu200Muzikál Devět křížů napsaný speciálně pro brněnské divadlo vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu dom...

Film

Jiskřivá dokumentární tvorba

CT perex 1Stejně jako podzimní listí, tak i letošní nabídka dokumentární tvorby bude na stanicích České televize hýřit barvami. Tvůrci přichystali téměř dvě desítky dokumentárních a publicistických projektů tykajících se přírody, historie či životního stylu, ...