Veslaři vpluli do ústeckého muzea

Veslaři vpluli do ústeckého muzea

Tisk

veslovani perexŘeka Labe obtáčející svým tokem město Ústí nad Labem a dnes již ho rozdělující na dvě části, si plyne už nepaměti a stala se tak i součástí lidského pokolení. Byla to právě řeka, která přivedla do malého městečka (v minulosti královského) v 19. století průmysl a jako důležitá dopravní tepna kousek od hranic končící až v moři, se stala součástí jeho prudkého rozvoje. Za prací přišli lidé, a protože člověk má potřebu se sdružovat s lidmi stejného zájmu, vznikaly různé spolky. Mezi nimi i spolky, kterým učarovala a přitahovala je právě řeka.

 

 

Před 140 založili nadšenci veslování svůj první německý Ruderklub a po desetileté činnosti přišel první úspěch, vítězství v Drážďanech. Vzniká i další německý klub a v roce 1923 zakládá svůj klub i česká menšina. První nadšenci měli svou loděnici v Kramolech (dnes část městské části Střekov). V roce 1901 byla postavena nová loděnice na druhé straně Labe ve Vaňově, s charakteristickou střechou ve tvaru lodě. Ta sice už nestojí, ale veslaři již tuto část města neopustili a mají tam krásnou loděnici, i když jim jí občas jejich milovaná řeka vyplaví.

veslovani expozice

To vše a mnohem více uvidí návštěvníci na výstavě k 140. výročí ústeckého veslování v ústeckém muzeu, která mapuje celé toto období. Koncepce prolínání dávné historie s tou nedávnou i tou dnešní se pořadatelům povedla. Návštěvník uvidí loď tzv. skul, na kterém veslovali první nadšenci, ale také loď dneška i loď pro handicapované sportovce.

Ústecký veslařský klub působil po roce 1945 pod různými hlavičkami tělovýchovných jednot, ale vždy na velmi dobré úrovni. Ve vitrínách jsou k vidění jejich medaile a ocenění i ze závodů Mistrovství světa nebo Olympijských her. Na vlastní oči tak může návštěvník vidět bronzovou olympijskou medaili Karla Neffeho z Mnichova z roku 1972 nebo pamětní medaili Dušana Businského za účast na OH v Barceloně v roce 1992, kde jejich osmiveslice obsadila 12. místo a jejichž trenérem byl Karel Neffe, nejúspěšnější ústecký odchovanec.

veslovani medaile

Karel Neffe (1948) má ve své sbírce stříbrné i bronzové medaile z Mistrovství světa (1973 -1983) a Evropy. Dušan Businský, také ústecký odchovanec, byl rovněž častým účastníkem Mistrovství světa (1990 -1998) a také další ústecký veslař Josef Plamínek (1956) se zúčastnil Olympijských her (1976,1980) a Mistrovství světa (1979,1981,1982) s dobrými výsledky. Nesmíme zapomínat ani na Alenu Postlerovou, která se v šedesátých letech minulého století postarala na Mistrovství Evropy (1960 -1966) o řadu stříbrných medailí a její usměvavou tvář uvidí návštěvnici na fotce z té doby. Uvidíte i nejstaršího aktivního veslaře Jindřicha Januse, který i dnes každý den na trenažéru si vesluje 500 metrů a to ve věku 88 let.

Pracovníci muzea vyprázdnili svůj depozitář a vyplnili prostor starými fotografiemi a také obrazy ústeckého malíře Josefa Reinera (1863-1931), který žil v Ústí nad Labem od roku 1895 a zachycoval atmosféru města a jeho okolí v minulosti. Na jeho obrazech jsou zachyceni i veslaři na Labi, kteří v té době už běžně na řeku patřili.

veslovani obraz

Hlavním strůjcem celé výstavy je Petr Janák, veslař tělem a duší, ale i srdcem. Jeho zásluhou můžeme vidět všechna ta ocenění, které veslaři v minulosti získali a od kterých si je na výstavu vypůjčil. V té činnosti mu pomáhali i kamarádi, aby se mohla ukázat výstava v plném lesku a dokázala, že ústečtí veslaři jsou jedna velká rodina, a na svůj klub nezapomínají ani po letech a pomáhají podle svých možností. Až si budete prohlížet jednotlivé exponáty, podívejte se i na ocenění handicapovaných sportovců, to pan Petr Janák naučil nevidomé a retardované veslovat. Mezi exponáty jsou i sportovní dresy a také jeden s podpisem Ondřeje Synka a Miroslavy Knapkové.

veslovani trenazer

Prvními návštěvníky, této zajímavé výstavy byli hlavně veslaři, z nichž mnozí si přišli zavzpomínat. Ale byl tam i veslařský potěr – možná budoucí úspěšní nositelé ústecké veslařské tradice.

Muzeum má připravenou ještě jednu lahůdku pro dětské návštěvníky, ve dnech 22.2. a 22.3. si mohou zajezdit na skutečném veslařském trenažéru, a poznat, jak náročný, ale krásný je to sport. Možná, že právě vaše dítě jednou bude úspěšným pokračovatelem ústeckého veslování.

Veslování je dřina, a veslaři k tomu dodávají – ale krásná.

Muzeum města Ústí nad Labem
140 let ústeckých veslařů na Labi
31.1. - 30.3. 2014

veslovani plakat

Foto z výstavy: autorka

www.muzeumusti.cz

Více o aktivitě pana Petra Janáka ZDE


 

Přihlášení



Sesterské domino Veroniky Valíkové

Povídky, které mrazí i zahřejí na duši; a vaše starosti se najednou zdají malicherné. A rozhovor s autorkou.

Dovolená podle předlohy pro nenáročné čtenářky

Nový román britské autorky Hedi Swain vydaný pod nakladatelstvím Cosmopolis slibuje báječně strávenou dovolenou. Kniha už nyní navnadí čtenářky na léto a chvíle pohody. Zkuste si představit, že se rozhodnete strávit dovolenou na místě, kde se natáčela filmová adaptace vaší oblíbené knížky a vezmete s sebou své nejlepší dvě kamarádky. Útulný romantický domek na překrásném místě opravdu slibuje netradiční chvíle s blízkými lidmi, kniha odhaluje jejích osobní příběhy a nabízí nové příležitosti.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Michal Pleskot – „Od zpěvu až k marketingu“

plesk200

Michal Pleskot působí v pražském Divadle Kalich a Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Absolvoval zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka a poté působil na scénách několika pražských divadel, nejprve v Labyrintu, později v T...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

Pokud jste milující matkou vymodleného dítěte, která by pro své děti udělala cokoliv na světě, včetně obětování vlastního života, pak raději knížku Křehká příměří od Michaely Štěchové nečtěte. Zřejmě vás bude poněkud rozčilovat. Autorka bourá mýty o rodičovství, namísto radostí popisuje spíše strasti a poukazuje na odvrácenou stránku mateřství, o níž se doposud jen mlčelo.

Čtěte také...

Naše fotoreportáž: Zaniklé Podskalí a život na Vltavě

celnice 200Muzeum hlavního města Prahy otevřelo v Podskalské celnici na Výtoni novou stálou expozici Zaniklé Podskalí a život na Vltavě.

...

Z archivu...


Divadlo

Dracula znovu ožil

dracula perexNepodléhejme šalebnému vábení nadpřirozených sil, mezi které reklama a propagace zajisté patří. Nechal jsem se zviklat sugestivní nabídkou, že divadelní představení Dracula Reloaded, čas od času divadlem Aqualung pořádané v Ž...

Film

Nedotknutelné něžnosti ovládly francouzské kino

altV lidském životě lze nalézt spoustu zátěžových situací na hranici snesitelnosti, ať již se týkají vlastních nesnází (zvláště závislosti na cizí péči) nebo obrazné i doslovné ztráty těch nejbližších, to jest v první řadě partnera či dětí. Tato traumata prozko...