Do knihoven si převážně chodíme půjčovat knížky, ale ony slouží i jako malé výstavní síně, pro autorská čtení a další kulturní aktivity, jak jim to prostory dovolí. Čas od času také ukazují své klenoty, které nejsou čtenářům běžně k dispozici a jsou ukryty „v trezoru“.
Zajímalo mne, jestli Severočeská vědecká knihovna alespoň něco také ukrývá. Vzhledem k tomu, že česká knihovna (založena 1879) byla zničena v roce 1938 a německá (založena 1896) při bombardování v dubnu 1945 shořela, moc jsem si od toho neslibovala. Ale přece jen se ze soukromých knihoven něco málo dochovalo.
Velice krásný Herbář z roku 1596 Mattiola Pietra Andrea či Zeměpisný atlas z roku 1661 vážící 20 kg, složený z map, které původně zdobily stěny.
Impozantně působí se svou výškou jednoho metru Atlas ptáků amerického ornitologa J.J.Audubona.
Že šachy jsou oblíbenou hrou od dávných dob, ukazuje několik desítek šachových příruček z roku 1584.
Také bylo zajímavé prohlížení Biblí, ta nejstarší je z roku 1647 a nejmladší z roku 1913, ale je i možnost vidět kopii Bible Kralické z roku 1936.
Pokud někoho zajímají vlastnoruční podpisy autorů knih, také jich tam mají celou řadu.
Knihovna tyto své skvosty vystavuje při Dnech kulturního dědictví v měsíci září, tak si to letos nenechte ujít, stojí to za podívání.
Foto : autorka
( 0 hlasů )
< Předchozí | Další > |
---|