STO LET A STO TISÍC KORUN - velká letecká akce v Rakousko-Uhersku
Banner

STO LET A STO TISÍC KORUN - velká letecká akce v Rakousko-Uhersku

Tisk

letadlo perexTak jednoduše se dá nazvat velká letecká akce v Rakousku-Uhersku, od které uplynulo právě sto let. Letecký svět už byl mnohem dál, Amerika už od roku 1903. Slavný let Jana Kašpara z Pardubic do Chuchle a zpět, se uskutečnil v roce 1910 a stal se impulzem pro další desítky nadšenců. Neměli to však vůbec jednoduché, prototypy strojů byly drahé, velmi poruchové, a snaha pilotů o vzlétnutí končila často už na zemi. Přesto, nebo právě proto, letecké akce lákaly tisíce lidí, kteří za tu podívanou byli ochotni i platit vstupné. Ti co na něj neměli, si našli místo někde mimo placenou zónu, která byla odstupňována, aby alespoň viděli letadlo ve vzduchu, někdy spíše jen pohybující se tečku.


Leteckého nadšence mělo i město Ústí nad Labem, který se pokusil vzlétnout v roce 1908 na svém výrobku na Mariánské skále. Pokus Konráda Puschnera byl neúspěšný a možná proto se dostal do dobového tisku, kdy Ústecký nedělní list 21.11.1908 o tom psal. Byl by úplně zapomenut, kdyby v osmdesátých letech tento článek nenašel ředitel ústeckého archivu Vladimír Kaiser a neuvedl to v Dějinách města Ústí nad Labem v roce 1995. Také o dalším ústeckém vyhlídkovém letu jsou zmínky v tisku. Ten se uskutečnil v roce 1912 a přes veškerá bezpečnostní opatření byl příčinou smrti dvou osob. Majetnický vztah starosty obce Stříbrníky, kdy byl přesvědčen, že na svém pozemku si může dělat, co chce a odmítl ho opustit, byla příčinou, proč to i s manželkou zaplatil svým životem. Zkušený pilot Karl Illner, který byl nucen pro poruchu stroje v jejich blízkosti nouzově přistát, nemohl už neštěstí zabránit, další let odmítl a odcestoval domů.

letadloLohner Parasol rok 1916

Lohner Parasol rok 1916

Na jaře roku 1914 se uskutečnil na podporu letectví v Rakousku-Uhersku největší závod na trase Vídeň-Praha-Terezín-Brno-Budapešť-Vídeň. Pro propagaci výrobků značky Schicht to znamenalo velký reklamní tah a firma věnovala vítězi 100 tisíc rakouských korun, závod se tak konal pod jejich firemním názvem. Částka to byla značná, v té době stačila na zakoupení dvou letadel, a proto zájem ze strany pilotů byl. Byla ale určena jen pro piloty rakouskouherské, se zákazem účasti vojenských pilotů. Několik z nich se ale přihlásilo pod pseudonymem. Celkem bylo přihlášeno dvanáct pilotů se svými stroji různých značek, ale do I. etapy jich nastoupilo jen sedm a dva pro technické problémy vůbec neodstartovali.

letadlo lohner pfeilflieger 156

Lohner Pfeilflieger 156

Úplně největším smolařem byl pilot Raterer, který do Vídně s jedním nouzovým mezipřistáním na šluknovsku přiletěl až z Berlína, ale v závodě brzy havaroval. Do Prahy se dostala čtyři letadla, prvním sice byl Stiploschek, ale netrefil se do vyznačeného koridoru, havaroval a letadlo rozbil. V té době byla navigace ještě v plenkách, a létalo se podle map, kterou měl druhý člen posádky. Jenže stačily zmrzlé ruce, což v otevřených dvojplošníkách bylo běžné a najednou pilot nevěděl, kde vůbec jsou. To se stalo Wittmannovi, který musel nouzově přistát, aby se dozvěděl, kde vlastně je. Přes tuto ztrátu, kdy jeho čas byl přes čtyři hodiny, Stiploschek to zvládl za dvě, nakonec celý závod vyhrál. Pomohlo mu také to, že jakmile dosedl v Praze, odešel spát, ostatní směřovali do Terezína, kam přilétl až po odpočinku druhý den a zase šel spát.

letado Etrich-II Taube

Etrich-II Taube

Pro piloty byla připravena „malá smyčka“ z Terezína do Teplic a přes Ústí nad Labem zpět do Terezína. Města na této smyčce daly dohromady částku pět tisíc korun pro vítěze a obyvatelstvo tím žilo několik dní. Spojení mezi městy bylo pomocí telefonu či telegrafu, ale pro piloty byli jen určené body k otočce označené bílou vlajkou, což nebylo pro ně snadné vůbec najít. Po jejich protestech nakonec částka byla mezi ně rozdělena. Ten co se otáčel, až nad Trmicemi dostal alespoň tisícovku, další dva pak tisícovky dvě. Na zpáteční cestě havaroval Stiploschek u Krabčic, kde skončil se zlomenou čelistí a kotníkem, obyvatelé si chtěli odnést kousek jeho letadla na památku. Další dva co spěchali do Brna, byli nuceni nocovat po nouzových přistáních jeden v Kolíně a další v Novém městě na Moravě. Do další etapy se mohli přihlásit i ti, co v první neuspěli, bylo stanoveno pět dní odpočinku a k opravě letadel. Reiterer měl opět smůlu, vichřice vyřadila další a Wittmann získal 36 tisíc, jeho soupeř Baar pak o něco méně. Jeden z pilotů Pitschmann to zaplatil svým životem. Záměr celé akce k propagaci letectví a slávu si piloti užívali jen čtyři měsíce, začala I. světová válka.

Pramen: přednáška Mgr. Martina Krstka z ústeckého muzea

Foto: Wikipedie a Ústecký deník

www.muzeumusti.cz


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jitka Závodná: „Tu a tam se nad příběhem usmívám, nebo mi tečou slzy.“

jitka zavodna 200Jitka Závodná (*1975) o sobě říká, že je obyčejnou ženou, jakými jsou čtenářky jejich knih. Psát začala pozvolna a nenápadně, kdy uložila do postele dítko a měla velikou chuť napsat pár vět o příbězích, které kdysi zaslechla, a kterým...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Seskok parašutistů v Nehvizdech 29. 12. 1941

památník Nehvizdy29. prosince 2021 uplynulo 80 let od seskoku skupiny Anthropoid, československých vojáků Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, Moravana a Slováka, u nedalekých Nehvizd.

 

...

Z archivu...


Divadlo

Nová sezóna Divadla Spejbla a Hurvínka zahájena: Na diváky čeká na podzim zážitkový Klub Hurvajz i premiéra nové hry Hotel Spejbl

spejbl200Od začátku září otevřel své brány nový zážitkový KLUB HURVAJZ pro všechny fanoušky Divadla S+H. Tento klub umožní divákům nevšední setkání s loutkoherci, účast na workshopech divadla nebo třeba účast na premiéře zbrusu nové hry HOTEL SPEJBL. Premiéra...

Film

Filmy z karlovarského festivalu

54kviff 200Letošní karlovarský filmový festival skončil a oceněné tituly jsou již známy. Nebudu se k nim vracet, protože zajímavější než snímky ze soutěžních sekcí, zpravidla druhořadé, méně přínosné i přitažlivé, jsou díla uváděná mimo soutěž. Soustředí...