Zelená pošta v Divadle Archa aneb M. Varga, P. Hammel a R. Hladík si nadělili koncert po 40 letech!

Zelená pošta v Divadle Archa aneb M. Varga, P. Hammel a R. Hladík si nadělili koncert po 40 letech!

Tisk

hammel hladik vargaKultovní deska československého bigbítu se 21. listopadu 2012 po 40 letech vrátila na koncertní pódium! Marián Varga, Pavol Hammel a Radim Hladík v doprovodu kapely Collegia Musica tak probudili k životu jednu z nejzásadnějších desek československé hudební historie.

 

 

Na koncertě v Divadle Archa 21. listopadu 2012 jsme byli svědky kompletního repertoáru desky Zelená pošta, doplněného o skladby z dalších společných alb jako Na II. programe sna nebo Labutie piesne. V této sestavě, všichni na jednom pódiu, Varga, Hammel, Hladík a Collegium Musicum, desku Zelená pošta od jejího natočení ještě nikdy nezahráli.

Nejkultovnější album československé historie hudby?

Album Zelená pošta bylo natočeno v roce 1972, ale dodnes se řadí mezi nejkultovnější alba československé hudební historie. Plodná spolupráce jedinečného hudebního skladatele Mariána Vargy a charismatického zpěváka Pavola Hammela dala vzniknout pěti deskám včetně zřejmě nejslavnější Zelené pošty. Producentem desky byl baskytarista z kapely Collegium Musicum Fedor Frešo. Důležitou roli při vzniku desky hrály tehdy nově vzniklé vydavatelství Opus, nová odnož Supraphonu, a Československý rozhlas, který poskytl pro nahrávání své tehdejší studio v Bratislavě. Na atmosféru natáčení a vznik desky vzpomíná Pavol Hammel: „Mali sme v štúdiu väčšiu voľnosť, zanietení zvukári, my sme sa nikde naponáhľali, v podstate bez limitov aj finančných, novovzniknuté vydavateľstvo Opus a aj Slovenský rozhlas nám veril, atď...ako spevák som s kapelou ani nanacvičoval...bola to tvorivá spolupráca všetkých zúčastnených, ktorá sa ťažko dá zopakovať, v danom okamihu všetci za jedno dielo-hudobníci -aj keď rozídení, textári, zvukári, vydavatelstvo…“

hammel hladik varga

Proč s Hammelem slavíme?

Zpěvák Pavol Hammel, významná postava slovenské populární hudby, oslaví v prosinci 2012 hned dvě výročí. Prvním jubileem jsou jeho čtyřiašedesátiny, druhým je čtyřicet let od vzniku alba Zelená pošta, kterou nahrál v roce 1972 se skupinou Collegium Musicum. Oslavovat se, kromě koncertu 21. listopadu 2012, rozhodl dalším speciálním koncertem, který se pro velký úspěch znovu uskuteční 8. února 2013, opět v pražském Divadle Archa. Pavol Hammel na něj opět přizval své dlouholeté kolegy Mariána Vargu a Radima Hladíka.

I my jsme tam museli být…

V narvaném sále plno stojících diváků, na což si nějak nemohu zvyknout, ale byznys je byznys, vejde se tam více lidí, mohou se pohybovat a tančit, a prodáme tak více vstupenek! Jen několik řad bylo k sezení, a spatřili jsme tam kupodivu i Miroslava Topolánka se svou drahou polovičkou, s paní Lucií Talmanovou. Když konečně přišel v obleku a tričku námi netrpělivě očekávaný zpěvák Pavol Hammel se svou kapelou Collegium Musicum včetně věčně shrbeného Mariána Vargy, bylo nám už fajn. Stále sympatický Pavol Hammel s elektrickou kytarou, jak jinak, že? První písní nás trochu uklidnil, hypnotická hlasová ozvuková vlna v jeho podání rychle zapůsobila. Taková klidná síla z něj vyzařovala. A užívali jsme si to.

hammel hladik varga

Zákonitá náhoda

Collegium Musicum zahrálo v roce 2008 a 2009 padesátiminutový vzpomínkový program na dvou Beatfestech v Lucerně. Pokaždé sklidilo obrovský úspěch. Následovalo turné po Slovensku a skupina si nejen potvrdila, že její návrat má smysl, ale i to, že si její členové po delší pauze opět výborně rozumějí.

H + H aneb Hammel + Hladík

Jedna píseň za druhou, známe je přece my starší všichni, jedna melodičtější než druhá. V záři reflektorů a zejména díky skvělému bubeníkovi čas plynul rychle. Pak na pódium na jednu skladbu nastoupil Radim Hladík se svou kytarou a my se nechali unášet jeho specifickým podáním. A potom už jsme zase až do konce koncertu zbožně naslouchali melodickému zpěvu Hammela. Bylo vidět, že i jeho to těší, že stále zpívá rád. Pro velký zájem a neutuchající potlesk diváků byly přidány tři další písně… a pak už jsme se museli rozejít… no tak příště, na viděnou 8. února v příštím roce!

hammel hladik varga

Pavol Hammel: slovenský hudebník, skladatel, kytarista, hudební producent a zpěvák

Narodil se v Bratislavě 7. prosince 1948 v rodině muzikantů. V útlém věku ho k hudbě přivedl jeho otec, houslista Slovenského národního divadla. Na jeho popud studoval hru na housle. Jako člen orchestru ŽUS (Železničářského uměleckého souboru) hrával na veřejných vystoupeních lidovky, klasiku a moderní taneční písně. Když mu bylo 16 let, začal Pavol hrát na kytaru, která se stala jeho hudebním nástrojem.

V roce 1963, kdy začal hrát na kytaru, založil bigbeatovou skupinu Prúdy. První píseň v skupině Prúdy s názvem Spievam si pieseň složil o dva roky později.  V roce 1967 začal se skupinou Prúdy hrát Marián Varga. V tu dobu se kolem kapely Prúdy již pohybují textaři Kamil Peteraj a Boris Filan, se kterými spolupracuje dodnes.

Od roku 1972 nahrál Pavol Hammel s Mariánem Vargou 5 samostatných alb. V roce 1994 založil promotérskou agenturu Rock Pop Bratislava. V roce 1999 další s názvem Rock Production Bratislava, v které pracuje dodnes. Působil i ve slovenském hudebním vydavatelství Opus.

V roce 1976 absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Je ženatý, má dcery Veroniku a Lindu, která je zpěvačkou. Amatérsky se věnuje výtvarnému umění – malbě a sochařství. Žije v Bratislavě - Děvíne.
28. července 1976 zmeškal letadlo do Bratislavy a nezahynul tak při letecké havárii na bratislavských Zlatých pískách, která si vyžádala 76 obětí.
Pavol Hammel byl zveřejněn na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti v kategorii důvěrník, krycí jméno „Právník“, evidenční číslo 20044.

hammel hladik varga

• Ocenění P. H.

1978 - Zlatá Bratislavská lyra, hudba k písni Študentská láska (Marika Gombitová)
1988 - Bronzová Bratislavská lyra, hudba k písni Dnes je láska príťaž (skupina Nika)
2009 - Cena Pavla Straussa za rok 2008, Nitra

• Diskografie:

Zvoňte zvonky (1969)
Pokoj vám (nevydáno) (1969)
Pavol Hammel a Prúdy (1970)
Som šťastný, keď ste šťastní (1972)
Zelená pošta (1972)
Šľahačková princezná (1973)
Hráč (1975)
Na II. programe sna (1976)
Stretnutie s tichom (1978)
Faust a margréty (1980)
Vrabec vševed (1979)
On a Ona (1979)
Čas malín (1981)
Dnes už viem (1983)
Všetko je inak (1989)
Labutie piesne (1993)
Život je… (1997)
Prúdy 1999 (1999)
Cyrano z predmestia (1999)
Šálka čaju (rarity 1.) (2002)
Starí kamoši (2002)
Kreditka srdca (2004)
Déjá vu (live) (2007; s Radimem Hladíkem)

Trochou slov o Divadle Archa neuškodíme

Divadlo Archa nemá stálý soubor, ale pracuje na principu produkčního domu, který poskytuje umělcům produkční i technické zázemí pro jejich tvorbu. Tento způsob práce umožňuje jednak vznik vlastních divadelních, tanečních či hudebních projektů či koprodukcí, ale také hostování domácích i zahraničních souborů. Jen 35 % z celkového rozpočtu divadla Archa činí vlastní příjmy včetně výnosů z prodeje vstupenek. Granty od hl. m. Prahy, Ministerstva kultury ČR a jiných místních a zahraničních veřejných zdrojů pokrývají dalších 50 % rozpočtu. Přesto musí divadlo Archa každý rok sehnat aspoň 5,5 milionů Kč. A tak nám divákům nabízí členství v Archa.Klubu. Jako odměnu za náš roční finanční příspěvek (1000 Kč – Fanda, 3000 Kč - Přítel, 10 000 Kč – Donor, 25 000 Kč a více - Patron) nám budou přináležet exkluzivní výhody ze členství plynoucí (pozvání na speciální akce, setkání s umělci, nakoukneme do zákulisí divadla atp.).

Divadlo Archa
Na Poříčí 26
110 00 Praha 1
Tel. pokladna: +420 221 716 333
Vstupné: 1190 Kč k sezení
590 Kč stání
Klienti České spořitelny 20 % sleva
Začátek koncertu: 20:00 hodin
Délka koncertu: 3 hodiny
Uvádí United Islands České spořitelny

www.archatheatre.cz
unitedislands.cz
marianvarga.sk
pavolhammel.sk
collegiummusicum.sk
www.pavolhammel.sk

Žánr: bigbeat, rock, poprock, folkrock
Hodnocení koncertu: 180 %

Zdroj foto: internet


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hudba je atmosférická a měla by člověka naladit na vlnu klidu a harmonie, říká Tomáš Kympl

Tomas Kympl 200V hudebním světě je hudební skladatel, textař a zpěvák Tomáš Kympl už řadu let pojem. Vyhrál několik mezinárodních soutěží a natočil řadu žánrově odlišných alb či projektů, což ho řadí k těm nejtalentovanějším a nejpozoruhodnějším osob...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Nezbytnosti operní divy – šaty, boty, noty. Intimní příběhy garderoby Dagmar Peckové

Saty boty noty perexOperní pěvkyně Dagmar Pecková vystupovala na prvotřídních mezinárodních hudebních festivalech, zpívala pod uměleckým vedením významných dirigentů, opakovaně spolupracovala s mnoha prestižními orchestry. Během své úspěšn...

Divadlo

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

biskupsky dvur 200Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně každé léto už čtrnáct let poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letn...

Film

Hotel – když nedokážete žít sami se sebou

hotel uvodkaŠtěstí, to je krásná věc, ale ani snaha a pečlivé plánování ho v životě nezajistí. O tom, se přesvědčí i hlavní hrdinka švédsko-dánského dramatu Hotel. Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald v rámci cyklu Severské filmové čtvrtky ...