Zakladatel a ředitel festivalu Lípa Musica Martin Prokeš vybral skutečné hudební skvosty

Zakladatel a ředitel festivalu Lípa Musica Martin Prokeš vybral skutečné hudební skvosty

Tisk

Již dvanáctým rokem se na severu Čech - v České Lípě, okolních obcích a dokonce i kousek za hranicemi, koná Mezinárodní hudební festival Lípa Musica. Letošní zahajovací koncert otevře pomyslné brány festivalu již 20.září vystoupením houslového virtuosa Václava Hudečka a komorního souboru Barocco sempre giovane.

 

Více prostoru dostala v tomto roce i představení pro ty nejmenší posluchače a diváky.
Divadlo Krapet přijede 25. září s Kocourem Modroočkem, divadelní adaptací slavné dětské knížky Josefa Koláře a bude vyprávět o kotěti Modroočkovi, které sbírá první zkušenosti, pozoruje svět zvířat i lidí a poznává, jak je zajímavý, trochu krutý, ale především krásný. 

Královéhradecký dětský sbor Jitro vystoupí s programy V dobrým sme se sešli a Proč bychom se netěšili. Jejich první koncert proběhne v Novém Oldřichově a druhý v obci Großschönau ležící v Horní Lužici na řece Mandavě, přímo na hranicích s Českou republikou, nedaleko českého města Varnsdorf. Sbor působící ve městě Hradec Králové (od r. 1973) řídí od roku 1977 sbormistr Jiří Skopal, který během dvou let uplatnil dlouhodobé sborové zkušenosti, studium pedagogiky a psychologie přivedl Jitro k opakovanému vítězství na národní soutěži v Olomouci (Zlatá palma - 1979, Zlatý vavřín - 1980).

lipa5

Diváci v České Lípě nemají běžně tolik příležitostí zhlédnout nějaký balet - místní divadlo nemá potenciál k nastudování některého z baletů a ani návštěvy baletních souborů nebývají příliš časté. I proto bude asi hojná účast divadelního záznamu 3D baletu Louskáček a Vystoupení Pražského komorního baletu se třemi krátkými představeními Nevyřčené ticho, Hádej kolik je hvězd a Mono No Aware.

lipa2

Dále festival hostí oblíbené interprety, z nichž někteří již do České Lípy zavítají poněkolikáté. Patří mezi ně Iva Bittová, Dagmar Pecková, Ondřej Havelka s Melody Makers, Schola Gregoriana Pragensis. Jsou však přichystány i nové hudební lahůdky, protože cílem pořadatelů je vytvořit dokonalou mozaiku a harmonický celek.
Kompletní program naleznete zde: http://lipamusica.cz/cs/program-vstupenky
Distribuce vstupenek MHF Lípa Musica je realizována prostřednictvím rezervačního systému Colosseum společnosti Perfect System.
Na koncerty v místech vzdálenějších od České Lípy jsou organizovány svozy festivalovým autobusem zdarma - při vstupu do autobusu je však třeba se prokázat platnou vstupenkou na daný koncert a rezervovat si své místo. Více informací zde: http://lipamusica.cz/doprava-festivalovym-autobusem

Od 20. září do 26. října se tedy bude v kulturních stáncích České Lípy, vybraných sakrálních stavbách s dobrou akustikou a geniem loci v okolních městech a obcích ladit, hrát, zpívat a tančit.
Uši i oči posluchačů si jistě přijdou na své a díky emocím, které s sebou hudba přináší, se povzneseme do hladin, kde důležitý je právě jen okamžitý prožitek a pocit radosti a štěstí.


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Jiří Štěpnička miluje suché rohlíky


stepnicka ales cibulka toboganV knize Cibulka v pyžamu se setkáme s tuctem zajímavých respondentů, které si Aleš Cibulka pozval do pořadu Tobogan v pyžamu. Jedním z nich je herec Jiří Štěpnička, který Aleše...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...


Literatura

Mistrovská díla SF: Zuřivec Henryho Kuttnera

zurivec 200V únoru vyšlo v edici Mistrovská díla SF v nakladatelství Laser kniha americké legendy Henryho Kuttnera Zuřivec. Příběh z roku 1947(!), popisující fantaskní apokalyptický svět a boj jedince proti nepřízni osudu, je aktuální i v dnešní době.

...

Divadlo

Děvky od Arbesa, herecký nářez v podzemí

arb 200Pokud máte pro strach uděláno, jděte se podívat do podzemí Švandova divadla na pražském Smíchově. Petra Hřebíčková a Zuzana Onufráková se v prostorách alternativního Studia proměňují v dračice, které maj...

Film

Hudba z Marsu je hudba historie

hudba z marsu 200Budovatelská komedie Hudba z Marsu, ve které hrají hlavní roli tehdejší Československé hvězdy, jako Jaroslav Marvan nebo Oldřich Nový, nabízí možnost podívat se na povahu tehdejší spo...