Jsou v životě chvíle, kdy jsme ochromeni strachem. Jsou v duši každého člověka místa, která jsou temná a děsivá. Kam raději nešlapeme nebo do nich padáme a nekontrolovatelně se řítíme do hlubin deprese. Autorka, Pema Chödrön je buddhistická mniška a v této knize se snaží srozumitelnou formou najít v duši každého z nás právě tato temná místa prostoupená povětšinou očekáváním budoucnosti a nemístným rozebíráním minulosti a svými selháními.
Tajemství té cesty z těchto temných míst je, asi jak správně tušíte, v prožívání bdělého okamžiku přítomnosti. A s ním se potom všelijak pracuje. Je to text, který na pochopení a na čtení poněkud těžší, protože používá mnoho cizích termínů známých z buddhismu. Pokud se jimi prokoušete, pochopíte je, pak se informace začínají skládat do srozumitelných celků, ale pořád to pro mne je kniha, která není pro davy a masy lidí. Je to pro každého, kdo už nějakým způsobem pronikl do své vlastní podstaty, taková buddhistická psychologie strachu pro mírně pokročilé.
Ano, i celkem běžný čtenář si tady najde mnoho částí, které jsou velmi dobře srozumitelné na první pohled.
„Druhou charakteristikou existence je nepřítomnost ega. Jakožto lidské bytosti jsme stejně tak pomíjiví jako vše ostatní. Každá buňka našeho těla se setrvale obměňuje. Myšlenky a emoce se bez ustání vynořují a opadají. Když si o sobě myslíme, že jsme schopní nebo neschopní – na základě čeho tak usuzujeme? Tohoto prchavého okamžiku? Včerejšího úspěchu či neúspěchu? Lpíme na ukvělé představě, kdo jsme, a to nás ochromuje. Nic a nikdo není pevně dané. Je velký rozdíl v tom, zda je pro nás realita zdrojem velké svobody nebo nesmírné úzkosti. Stávají se pro nás dny našeho života jenom dalším zdrojem utrpení, nebo přispívají zvýšenou měrou k naší schopnosti se radovat? To je důležitá otázka.“
Takže zásadní pro pochopení temných míst v naší duši je co?
Určitě je to v první řadě uvědomění si svého strachu. Je překvapivé, jak často je náš strach zvyk, upozorňuje autorka a na hodně dobrých příkladech a velmi citlivě nás dovede k tomu, jak svůj strach nejen poznat a přiznat si ho, ale také jak se v něm orientovat. Jak se ho nebát, jak vstoupit do něj a jak ho rozebrat skrznaskrz.
Vyprávění o místech, která člověka děsí, je vydařené. Pokud máte náladu na buddhistické povídání, zážitky z kláštera a ono vzletné vznášení se na vlnách hloubky lidské duše a pokoje a míru, pak je to kniha právě pro vás. Ale pozor, ani ten, kdo tohle nemá moc v oblibě, si přijde na své. Pema Chödrön velmi dobře zkombinovala tuto moudrost s naší civilizací a každodenními zvyky, takže při dobrém soustředění a začtení se do knihy opravdu začnete nacházet odpovědi na své otázky. Možná ona tíha této knihy je i v tom, že je velmi těžké si přiznat a vejít do těch svých temných míst, do úzkostí a strachů… není to příjemné téma a bude vám u čtení často velmi těžko.
Přesto je to dobrá kniha pro sebeanalýzu, pro prosté pochopení svého strachu, té klece, kterou jsme si kolem sebe vytvořili. Ať potom cestu najdete podle této americké autorky nebo jakkoliv jinak, je tato publikace velmi dobrým odrazovým můstkem. Pro ten základ a tím je – POCHOPIT.
O autorce:
Pema Chödrön je buddhistická mniška a jedna z předních žákyní Chögyama Trungpy Rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. Po studiu na vysoké škole pracovala jako učitelka v Novém Mexiku a Kalifornii. V té době se seznámila s buddhismem. Má dvě děti a tři vnoučata.
V pětatřiceti letech potkala při cestě do francouzských Alp lámu Chime Rinpočeho, u kterého pak po několik let studovala. V roce 1974 se stala novickou a o sedm let později byla na žádost 16. karmapy Rangdžunga Rigpäy Dordžeho jako první Američanka v historii vysvěcena na buddhistickou mnišku. Dnes působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Snaží se o další rozšíření řádové tradice v Severní Americe a pokračuje v sdílení myšlenek a učení buddhismu všech škol.
Kromě řádového života a předávání buddhistického učení se Pema Chödrön věnuje také psaní. Z mnoha duchovních knih, které napsala, vyšly zatím česky tituly Začni tam, kde jsi, Když ztrácíme půdu pod nohama a Jak meditovat.
Více o aktivitách Pemy Chödrön se dozvíte na stránkách www.pemachodronfoundation.org .
Název: Místa, která vás děsí, The Places that Scare You
Autor: Pema Chödrön
Žánr: psychologie, esoterika, buddhismus
Nakladatelství: Synergie Publishing SE
Rok vydání: 2015
Počet stran: 187
Hodnocení: 98 %
Zdroj foto: Synergie
Odkaz na web: www.synergiepublishing.com
( 0 hlasů )
http://www.synergiepublishing.com/cs/shop/sebepoznani-osobni-rust/000340_mista-ktera-vas-desi.php
< Předchozí | Další > |
---|