Yonmi Parková: Abych přežila: Můj útěk ze Severní Koreje

Yonmi Parková: Abych přežila: Můj útěk ze Severní Koreje

Tisk

abych200Je těžké o této knize říct něco víc, než pouze to, že je silná a dojemná. Možná je to jedna z mála zpovědí, která doopravdy říká, jak to chodí v Severní Koreji, pohlíží na to očima malého děvčátka, že kterého se díky okolnostem stala předčasně dospělá žena.  Je vlastě obrovské štěstí, že autorka přežila peklo, ve kterém žila, a podařilo se jí z této země uprchnout. Poznáte s ní, jaké to je jíst vážky z hladu, jaký je strach z režimu a toho, že vám popraví rodiče, jaké to je jíst jen díky tomu, že váš otec provozuje pašeráctví.

 


Ani jsem si neuvědomovala, jak ubíhá čas. Kniha mi zezačátku přišla hodně nacpaná informacemi, na čtení jsem se musela hodně soustředit, autorka neustále opakovala, že si na mnoho detailů z doby, kterou bude popisovat, musela cíleně vzpomínat, protože je obyčejná lidská mysl v pudu sebezáchovy prostě už vytěsnila. Není divu. Přesto se jí podařilo nezatahovat do příběhu zbytečné emoce a obviňování, ale zachovala si příjemný nadhled. Snad skrze který se příběh nestává tragédií, nad kterou se samou tíhou nedá dýchat.

abych7


Často jsem obdivovala, jak vůbec dokáže po tolika přestálého nebezpečí, znásilňování, prodávání své osoby, rizika smrti a především hladu a ponižování, týrání, vůbec vzít klávesnici a o tom všem psát. Jak vyrovnaná už musí být, jak odhodlaná. Jsem si jista, i na příkladu její matky, která tímtéž peklem prošla, že u Yeonmi Parkové šlo hodně o její individuální povahu, díky které se nevzdala a notné dávce štěstí, kterou jí život nadělil. Tato houževnatost a přirozená inteligence poté dovolily, aby se poprala s nástrahami „svobody“ a stala se studentkou, lidskoprávní aktivistkou a se svým příběhem na pomoc všem severokorejským občanům objížděla svět.
A víte, co mne překvapilo nejvíc? Za prvé neopomněla posttraumatický syndrom, kterým trpí každý uprchlík poté, co se mu definitivně uleví a ví, že nyní už nemůže být popraven, nemůže být bit ani nebude trpět hlady. Prázdný stav, tupý a depresivní. Stav NULA, stav strachu, který jsme přestáli, ale nestačili jsme se v něm bát. A stav, kdy se náhle i svoboda zdá příliš těžkou.

abych9


„Nikdy jsem si nedovedla představit, že svoboda může být tak těžká a krutá. Dosud jsem si myslela, že být svobodný znamená moct nosit džíny a dívat se na filmy, na jaké se chci dívat, aniž bych se musela bát vězení. Teď mi došlo, že musím pořád přemýšlet, a to bylo vyčerpávající. Byly okamžiky, kdy jsem si kladla otázku, jestli – nebýt toho nekonečného hladomoru – by mi nebylo lépe v Severní Koreji, kde se o všechno moje přemýšlení a o všechna moje rozhodnutí postaral někdo jiný.
Vyčerpávalo mě, že musím nést zodpovědnost. V Číně jsem byla živitelkou, byla jsem ta, která udržovala matku při životě. A teď jsem netušila, jak se mám vrátit zpět a být zase dítětem….
… Obě jsme se ze všech sil snažily zapomenout na všechno špatné a jít dál. Chtěla jsem svůj starý život vymazat, ale hrůza, kterou v sobě mel, se ke mně vracela pokaždé, jakmile jsem usnula. Všechny moje sny byly noční můry a obvykle měly stejné téma: okolo mě tekla voda a já jsem se musela dostat přes řeku. Někdo mě pronásledoval, ale já jsem se odtamtud nedokázala dostat, ať jsem se snažila, jak jsem chtěla. Občas ty sny byly tak zlé, že jsem se budila s křikem…
… Ale jindy zase, i uprostřed bílého dne, mi připadalo, že jsem pořád v Severní Koreji a všechno kolem mne je pouhý sen. Tisíckrát denně jsem se musela štípnout, že se mi to nezdá. Bála jsem se, že se každou chvíli probudím v našem vymrzlém domě v Hjesanu, sama, jen se sestrou, budu  ležet na podlaze, dívat se na měsíc za oknem a uvažovat, kdy se asi máma vrátí a přinese nám jídlo.“
Je to kniha naléhavá, strhující a nesmírně čtivá. Vlastně jsem si po jejím dočtení říkala, že bych si velice ráda přečetla další příběh, a sice ten, jak Yeonmi Parková žije nyní, co se jí po těch letech děje v hlavě a s jakými reakcemi na své činění se setkává. Ale ona je teprve na začátku. Toto je její první knižní počin a je to teprve pár let, kdy je na svobodě, přesto toho za tu dobu stihla nesmírně moc…
Třeba se ještě něčeho dočkáme…


Název: Abych přežila (In Order to Live: A North Korean Girl´s Journey to Freedom)
Autor: Yeonmi Parková ve spolupráci s Maryanne Vollersovou
Žánr: biografie, drama
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2015
Počet stran: 304

Hodnocení: 90 %
Zdroj foto: Argo
Odkaz na web: www.argo.cz

( 0 hlasů )


 
Banner

Přihlášení



S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Zchlaďte se u rozhovoru O sněhu

pata 100 o snehu 200V těchto horkých letních dnech vám přinášíme rozhovor s Pavlem Talašem, kterého můžete znát z našeho webu. A sice ne z článků, ale z rubriky Komiks, do kterého nám laskavě propůjčuje jeho stripy. Loni mu vyšla k...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Učení pro děti hravou formou aneb Procvičujeme si angličtinu

procvicujemeaj 200Těžkopádnému memorování slovíček odzvonilo! Nakladatelství Edika si pro děti od šesti let připravila sérii Deskových her, které se zaměřují na procvičování cizího jazyka. V této recenzi se podíváme na zoubek učební pomůcce, která ...


Literatura

Vzdálená řeka mezi nenávistí vzdálenými rodinami

Vzdálená řeka, perex 100x100Přiznávám bez mučení, že nenést nová kniha od Alpressu jméno autorky Barbary Woodové, nejspíš by mě podle obálky nechala úplně v klidu. Slečna procházející se kolem řeky ve mně vzbuzuje doje...

Divadlo

Koule – skvělá rozhlasová hra
ImageKoule je opravdu silná rozhlasová hra. Myslím, že se od ní málokdo odtrhne, že skoro každý ji vyslechne až do konce, i když spousta replik mu nebude po chuti. Když posloucháte Pavlu Tomicovou v roli Mileny, máte chu...

Film

Případ Laurel a Hardy

Nejprve vyšlo několik DVD hrdě oznamujících, že obsahují grotesky s Laurelem a Hardym, poté lákala Nova na tutéž osvědčenou značku a nyní rovněž Česká televize hlásá, že nachystala cyklus Laurela a Hardyho. Potíž je v tom, že oba komici v nich sice ...