V nakladatelství HOST vyšla v březnu knihu Všichni lžou s podtitulem Velká data, chytré algoritmy a jak nám internet může říct, kdo opravdu jsme. Jedná se o opravdu moderní publikaci napsanou velmi srozumitelným jazykem, která stojí za to.
Kniha je rozdělená do tří velkých kapitol nazvaných: Velká a malá data, Jak mocná jsou velká data a Velká data – pozor křehké! Samozřejmě nechybí úvod, předmluva experimentálního psychologa a lingvisty Stevena Pinkera, Závěr, Poděkování a Poznámky se zdroji. Autor v úvodu logicky vysvětluje, co znamená a neznamená těžce představitelný a uchopitelný pojem velká data a pak už přichází s nejrůznějšími konkrétními příklady. Ty vychází z internetového vyhledávání a přináší zajímavá zjištění.
Nejvíce mě zaujala kapitola nazvaná Digitální sérum pravdy pojednávající o předsudcích, nenávisti, zneužívání dětí a potratech, ale také o přátelích na Facebooku nebo zákaznících. Ostatně témata jako je sex nebo mezilidské vztahy je protkáno celou knihou, a to velmi vtipným a lehkým způsobem, jak naznačuje i ukázka:
„Poznámka na okraj: jedním z častých dotazů na Googlu v sou¬vislosti s mužskými genitáliemi je „jak velký je můj penis?“. Fakt, že muži sáhnou spíš po Googlu než po pravítku, je podle mě pro naši digitální éru nanejvýš typické. *
* Původně jsem tuto knihu chtěl nazvat Jak velký je můj penis? Co nám mohou vyhledávání na Googlu říct o lidské povaze. Můj vydavatel mě však varoval, že kniha s takovým názvem by se špatně prodávala, protože by se lidé styděli po ní v knihkupectví sáhnout. Souhlasíte s ním?“ (str. 134)
Dále se mi líbilo také čtení o A/B testování. A obzvláště možnost otestovat si vlastní intuici na základě srovnání dvou titulků článků a jejich počtu kliknutí. Potěšilo mě, že jsem přesně odhadla, co funguje. Radost jsem měla také z odborníků, které autor v řádcích citoval, a to například konkrétně Adama Altera a jeho skvělou knihu Neodolatelné.
Všichni lžou je velmi zajímavou populárně naučnou knihou, která se čte téměř sama a obsahuje spousty překvapivých informací. Teď je jen otázkou, jak lidé nebo spíše společnosti do budoucna velká data využijí…
Seth Stephens-Davidowitz je novinář a univerzitní učitel. Dříve se živil jako datový analytik pro Google. Píše například pro The New York Times a své články o pozorování lidského chování založené na analýze velkých dat publikoval i v odborných časopisech. Žije v New Yorku. Všichni lžou (2017) je jeho první kniha.
Všichni lžou
Velká data, chytré algoritmy a jak nám internet může říct, kdo opravdu jsme
Autor: Seth Stephens-Davidowitz
Překlad: Romana Hegedüsová
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2019
Počet stran: 328
Hodnocení: 90 %
https://www.hostbrno.cz/vsichni-lzou/
< Předchozí | Další > |
---|