Jana Jirátová: „Program festivalu je zaměřený na INSPIRACI v mnoha oblastech.“

Jana Jirátová: „Program festivalu je zaměřený na INSPIRACI v mnoha oblastech.“

Tisk

Jana Jiratova 200Od úterý 15. srpna se bude v Sušici konat festival Inspirace, který představí pestrou nabídku aktivit ze současné alternativní scény. Akce má být především inspirativní a nabídnout vedle zábavy i nové zážitky a vjemy. Více o festivalu nám v rozhovoru prozradila Jana Jirátová odpovědná právě za jeho program.

 

Paní Jirátová, jak se máte v těchto dnech, několik týdnů před tím, než festival Inspirace vypukne?

Nevnímám přípravy na festival Inspirace jako něco extrémního. Mám na starosti více větších či menších kulturních akcí během celého roku, a tak se náplň mé práce nijak výrazně nemění. Je ale pravda, že festival Inspirace je specifický tím, že se koná v létě a má velice pestrou skladbu programu. To s sebou nese hodně zařizování a leckdy složitější komunikaci.

Je už vše zařízeno, nebo je ještě něco potřeba udělat a doladit?

I když je program kompletně připravený, musíme znovu vše projít a potvrdit si všechny účinkující a všechna vystoupení. To mě čeká v následujících dnech. Když se něco zkomplikuje, například někdo onemocní, hledáme náhradu. V těchto dnech se také řeší různé administrativní záležitosti. Prostě vše finalizujeme tak, aby celá akce proběhla hladce.

Jedná se o třetí ročník, tak jak se festival posunul a co bude letos nového oproti loňsku?

Tento ročník je jiný koncepčně. Program jsme rozdělili do vícero dní a koná se na více místech. Také se zvětšil počet přednášek a workshopů. V minulých ročnících probíhal celý program v rámci jednoho dne, a tak se do něho nevešlo vše, co jsme si přáli. I letos ale festival vrcholí sobotním programem v parku mezi Zdmi. Návštěvníci se mohou těšit na divadlo, hudbu, workshopy, výborné občerstvení a celkově pohodovou atmosféru a krásné prostředí.

Program je podle mě opravdu pestrý a nabitý, tak můžete nám jej stručně popsat?

Program festivalu je zaměřený na INSPIRACI v mnoha oblastech. Zaměřujeme se na osobní rozvoj a růst, zdravý životní styl, dlouhověkost, psychosomatiku a pozitivní myšlení. Čekají nás přednášky, workshopy, divadla, koncerty. Opravdu je na co se těšit.

Jana Festival Inspirace

Co byste z programu vypíchla a na co z festivalu se vy osobně těšíte nejvíce?

Je těžké jmenovat to nejzajímavější, ale ráda bych vypíchla besedu s Viliemem Poltikovičem, režisérem filmu Smrt jako brána, pohybovou dílnu od Kristýny Pítrové, hlasovou dílnu Adély Slash a také její koncert Looper Woman. Osobně se velice těším na přednášku a workshop Václava a Jany Silovských na téma dlouhověkost a tajemství dechu. Oba jsou naprosto úžasní. Nesmím zapomenout ani na divadelní představení, která obě zajistí divadlo Kampa.

Přednášky i celý program je rozmanitý. Jak je to se sháněním takových vystupujících? Máte vytipované spíše lidi, nebo témata?

Měli jsme vytipovaná témata a k nim hledali vhodné účinkující a přednášející. Vše do sebe krásně zapadlo a nám se podařilo vytvořit současnou podobu programu.

A kde se inspirujete při tvorbě takového festivalového programu? Sbíráte i například nějakou zpětnou vazbu od návštěvníků?

Vždy po festivalu proběhne „vyhodnocovací“ schůzka s dalšími členy organizačního týmu. Tam si řekneme, co by bylo dobré pro příští ročník festivalu a co už ne. Sbíráme i zpětnou vazbu od návštěvníků přímo na festivalu.

Více o festivalu najdete v našem článku: Sušice čeká festival Inspirace 2023: Pět dní plných sebepoznání, rozvoje těla i duše a zábavy

Podle čeho jste například vybírali hudební a divadelní vystoupení? Co zde hrálo roli?

Nehledali jsme mainstreamovou zábavu. Vybírali jsme hudbu, která zapadne do konceptu celého festivalu a bude v souladu s jeho filozofií. A u divadla byl výběr jasný. Divadlo Kampa totiž nabízí skvělá představení s přesahem. Proto jsme od nich objednali rovnou dvě hry.

V Sušici to zřejmě nejen díky Sirkusu (Sušickému kulturnímu centru) žije a koná se zde hodně akcí. Jak je to podle vás s návštěvností? Oceňují to lidé a naučili se takové akce navštěvovat?

S návštěvností je to různé, záleží na konkrétní akci. Sušice je ale určitě kulturním městem a lidé zde chodí za kulturou rádi.

A jsou zde k festivalu i dalším akcím odpovídající prostory? Máte zde vše, co potřebujete?

Prostory tu máme krásné. Využíváme především moderní kinosál, kinokavárnu, místní Sokolovnu, knihovnu a prostory galerie. Jsou zde i atraktivní venkovní lokace.

Jana2Festival Susice Inspirace

Ještě by mě zajímalo, co se vám vlastně vybaví, když se řekne inspirace? Co pro vás toto slovo znamená?

Při slově inspirace se mi vybaví jiný úhel pohledu na věc. Odlišný od toho, který mám zažitý. Inspirovat se znamená obohatit svůj život o novou myšlenku, přistoupit k dané věci jinak…vystoupit ze stereotypního myšlení.

A jak to máte s kulturou? Navštěvujete nějaké akce, čtete knihy, …? Pokud ano, máte pro nás nějaké doporučení?

Přála bych si mít více času na návštěvu kulturních akcí i v jiných městech. Toho se mi ale bohužel pro všechny možné povinnosti moc nedostává. Tak si užívám hlavně kulturu v Sušici a jejím okolí.

Mám zrovna rozečtenou zajímavou knihu, která zároveň souvisí s tématem festivalu. Jmenuje se „Zbavte se nepořádku s feng-šuej – už napořád“, napsala ji Karen Kingstonová.

Vstupenky na sobotní program můžete vyhrát v naší soutěži: Navštivte díky nám festival Inspirace

Na závěr vás poprosím o pozvánku pro naše čtenáře. Proč by si festival Inspirace letos neměli nechat ujít?

Doražte do Sušice na festival Inspirace, protože vám nabídne pokrm pro tělo i pro duši. Připravili jsme pro vás nabitý pětidenní program zahrnující workshopy, hudební vystoupení, divadla i přednášky. Věnovat se budeme osobnímu rozvoji, sebepoznávání a chceme našich návštěvníkům nabídnout alternativní pohledy na svět kolem nás. Přesný program naleznete na https://www.kulturasusice.cz/festival-inspirace/ a my se n vás budeme moc těšit.

Děkuji moc za rozhovor a přeji, ať vše klapne!

I já moc děkuji za milý rozhovor a zvu Vás do Sušice. A nejen na festival Inspirace.

festival inspirace sobota

Zdroj foto: festival Inspirace


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lucie Bílá: „Dělám to, co cítím“

200rozČernobílé turné Lucie Bílé spěje do finále. Show plná pyrotechniky, nevídaných projekcí, kostýmů, ale i světlomalby Alexe Dowise a spousty tanečních vystoupení vyprodává haly v Čechách i na Slovensku aby rozehřála natěšené publikum. Jsem velmi ráda, že s...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Bejzo z Polemic: „Nálady sa v takom početnom týme zvyknú často meniť...“

bejzo polemicSlovenská legenda ska Polemic si užívá léta plnými doušky, a to především na festivalech. Nyní hráli i v samotném olympijském Londýně. Nejen o něm nám něco pověděl leader skupiny Bejzo.


Literatura

Fantazii se meze nekladou – a v Zaklínačovi to platí dvojnásob

lisk200Rok 2015 by se klidně dal nazvat rokem Zaklínače – nejenomže hra na PC byla vyhlášena nejlepší hrou roku, ale nakladatelství Crew vydalo první grafický román o Geraltovi, Skleněný dům. Nesmím zapomenout ani na nabušené a skvostně vypracované kompendium Z...

Divadlo

Městské divadlo Brno oslaví Velikonoce hudbou

Velikonocni koncert200Proslulé pěvecké hvězdy, věhlasní hudebníci, monumentální orchestr i vynikající pěvecký sbor – to vše dohromady vytváří jedinečný Velikonoční koncert, který pro diváky připravuje Městské divadlo Brno.

...

Film

Whitney Houston hrála hvězdu, kterou byla

Film Osobní strážce (1992) nás už dobrých dvacet let seznamuje se zákulisím showbyznysu. Zpěvačka Rachel je zde na vrcholku kariéry, a i když se v její práci točí spousta peněz, má své osobní problémy a velmi své...