Hlavním hrdinou je Henry Parsons, který odjede do utečeneckého tábora v Barmě, kam jej vyslala Světová zdravotnická organizace(WHO). V táboře se objevil virus a on má za úkol zjistit, o jaký virus se jedná. Hned po příjezdu však zjišťuje, že v táboře je něco, s čím se doposud nikdy nesetkal. Veškerý zdravotnický personál, který tam přijel, je mrtvý a s ním i polovina tábora. Ihned zkontaktuje WHO a nastoupí čtrnáctidenní karanténu. Hned po ní se snaží informovat všechny, s nimiž přišel do styku, mezi jinými i řidiče, který jej do tábora dovezl. Ke své hrůze zjišťuje, že onen řidič odjel na pouť do Mekky, kde se každoročně sjíždí několik milionů věřících muslimů z celého světa.
Ihned se do Saúdské Arábie vydá a setká se se starým přítelem, korunním princem Madžídem, který mu má pomoci v hledání. V Mecce už ovšem nemoc propukla a Henry navrhne jako jedinou možnost, aby se nákaza nerozšířila do celého světa, uzavření města. To se ovšem nezdaří a věřící se i za cenu, že jsou nakažení a mohou nakazit ostatní vrací do svých domovů.
Henry bojuje s časem, aby co nejdříve našel lék na tuto nemoc, ale zatím se mu to, a ani jeho kolegům, nedaří. Navíc vznikají konspirační teorie o tom, zda je virus přírodní, anebo vznikl v laboratoři. Společně s myšlenkami na vakcínu, myslí na svou rodinu – manželku Jill a děti. Chce se k nim dostat co nejdříve, ovšem všechna letiště jsou uzavřena a Saúdská Arábie vstoupila do války s Irákem, zároveň USA obnovila jaderný program proti Rusku. Jeho rodina je tudíž ve dvojitém nebezpečí – v nebezpečí viru a války. Uvědomuje si, že už nic nebude takové jako dřív, že se celý svět mění. A to je teprve začátek.
Zdroj foto: prhspeakers.com
O autorovi:
Lawrence Wright (narozen 2. 8.1947) je americký spisovatel a novinář, který pracuje pro The New Yorker časopis, a pracovník Centra pro právo a bezpečnost při New York University School of Law. Wright je uznáván jako autor knihy literatury faktu z roku 2006 The Straight Tower: Al-Káida a cesta k 11. září. Za tuto knihu byl oceněn nejvyšším americkým oceněním – Pulitzerovou cenou. Wright je také známý pro svou práci s dokumentaristou Alexem Gibneyem, který režíroval filmové verze Wrightovy one man show Moje cesta do Al-Káidy a jeho knihy Going Clear .
Jeho román 2020 Konec října, thriller o pandemii, byl vydán v dubnu 2020 během pandemie COVID-19. V roce 1980 začal Wright pracovat pro časopis Texas Monthly a přispíval do časopisu Rolling Stone. Na konci roku 1992 nastoupil do týmu The New Yorker, kde pracuje jako novinář dodnes.
Ukázka z knihy:
Čtrnáct dní po setkání s nákazou Henry odhrnul cíp stanové celty a vyšel ven na zablácenou půdu tábora. Jeho karanténa skončila. Na obloze se krátce objevilo slunce a proměnilo vzduch ve vlažný vývar. Henry měl na sobě modré proužkované kalhoty a bílou košili od obleku – totéž, co měl předtím v Ženevě na zahajovacím večírku před začátkem zasedání. Jeho hůl spálili a zbytek oblečení taky. Teď se Henry brodil bosý blátem, neboť musel obětovat i jediné boty, které si na původně třídenní cestu do Ženevy vzal.
Na podpěrách kolem obvodu tábora byla rozmístěna světla, aby lékaři a vědci mohli pracovat ve dne v noci. Kolegové mrtvých lékařů z MSF vztyčili opodál dva nové stany.
Název: Na konci října
Autor: Lawrence Wright
Překlad: Jana Jašová
Žánr: thriller
Vydáno: 2020
Stran: 392
Vydalo nakladatelství: Prostor Nakladatelství s.r.o.
Hodnocení: 90 %
< Předchozí | Další > |
---|