Když sníte o novém životě a přichází noční můra

Když sníte o novém životě a přichází noční můra

dokonali sousede perex"Jakože nějaký Stepfordský paničky?" skoro se vám chce říct. Ostatně stejné zvolání napadne v jednu chvíli i samotnou hlavní hrdinku této knihy. Helen se přestěhovala do Německa se svým mužem, který vyučuje na mezinárodní škole. Nový život v nové čtvrti nepatří k těm nejchudším a nevypadá vůbec špatně. Máte celkem slušnou chuť se posadit do křesla a užít si s Helen život v pohodlí a se starostmi, které vlastně vůbec nejsou starostmi. 

Jenže jako to tak bývá, mezi takovými lidmi klíčí kořeny zla. Jen nenápadně. A mezi těmi dobrými. Autorka zvolila prostředí, které je ideální živnou půdou pro rozpolcenost všeho druhu. Nevíte, kdo je dobrý, kdo špatný.

Co je dobré, co není?

A kdo stojí v pozadí tragédie, kterou kniha slibuje?

Očekávání versus realita!

Popravdě, čekala jsem trošku jiný druh tragédie, než jaký se tu nakonec přihodil, takže velké plus za to, že mne Sarah Sargeant dokázala překvapit. Rázem dostal příběh jinou šťávu a rovnýma nohama se od obyčejného, i tak ale dobrého, psychodramatu, přesouváme k thrilleru.

Román sliboval také jistou klaustrofobii - to ano. Hned na prvních stranách knihy se dostáváme do vězení, což dává tušit, co asi na dalších stránkách přihodí, ale přesto - celé vyústění příběhu pro mne bylo překvapením. Radím, moc nepřemýšlet nad napsaným a užívat si atmosféru. Pokračovat  příběhem díky jeho emocím, faktům a všednímu dni.

Až od jistého okamžiku lze pustit i analytický rozum a přemýšlet. Ze snu o novém životě se stává noční můra. A kdo opravdu trpí klaustrofobií, tak ji ochutná v hlavě. Zas a znovu. Leč jen bezpečně na stránkách knihy.

Je to jeden z románů, který má skvělou atmosféru, jež by stála za zfilmování. Na film bych byla hodně zvědavá.

Dokonalí sousedé

Autorka: Sarah Sargeant

Přeložil: Michael Havlen

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2020

Hodnocení: 90 %

https://www.dominoknihy.cz/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Na Velikonoce pojedu k mamince do Brna, říká Eva Pilarová

eva 200Zatímco v těchto týdnech podniká čtyřnásobná držitelka zlatého slavíka Eva Pilarová ještě s několika svými kolegy Evergreen Tour, na podzim ji čekají dva velké gala koncerty, kterými oslaví 55 let na scéně. Koncerty proběhnou 27. října v Mahenově divadle ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Zdeněk Svěrák exkluzivně pro K21 o své nové knize vzpomínek uhnětených ve vláčné a voňavé těsto

zdenek sverak 200Nová kniha českého herce a spisovatele Zdeňka Svěráka ponese název Po strništi bos a bude se týkat především vzpomínek na dětství. Vyjde u Nakladatelství Fragment v říjnu tohoto roku ...


Literatura

Ze zahrádky rovnou na talíř

moje zahradni kucharka 200V nakladatelství CPress ve společnosti Albatros Media v květnu vyšla Moje zahradní kuchařka lákající na recepty v duchu hesla: ze zahrádky rovnou na talíř! Stojí tato barevná příručka s podtitulem Sezónní recepty za...

Divadlo

Ta smrt mu zkrátka sluší…

smrt mu slusi  perexBob Barel je diváky milovaný seriálový herec. Na divadelních deskách však své kritiky neoslnil, právě naopak. Nyní je ale nominován na cenu Thálie za nejlepší herecký výkon. Od vítězství ho dělí jen hlas kritika, který ve...

Film

Divoká stvoření jižních krajin: dokonalý film s dojemným a naivním poselstvím

divoka stvoreni jiznich krajinV porovnání s blockbustery letošního léta trhajícími rekordy v multikinech působí Divoká stvoření jižních krajin jako blesk z čistého nebe. Celovečerní debut Benha Zeitlina...