Když sníte o novém životě a přichází noční můra

Když sníte o novém životě a přichází noční můra

Tisk

dokonali sousede perex"Jakože nějaký Stepfordský paničky?" skoro se vám chce říct. Ostatně stejné zvolání napadne v jednu chvíli i samotnou hlavní hrdinku této knihy. Helen se přestěhovala do Německa se svým mužem, který vyučuje na mezinárodní škole. Nový život v nové čtvrti nepatří k těm nejchudším a nevypadá vůbec špatně. Máte celkem slušnou chuť se posadit do křesla a užít si s Helen život v pohodlí a se starostmi, které vlastně vůbec nejsou starostmi. 

Jenže jako to tak bývá, mezi takovými lidmi klíčí kořeny zla. Jen nenápadně. A mezi těmi dobrými. Autorka zvolila prostředí, které je ideální živnou půdou pro rozpolcenost všeho druhu. Nevíte, kdo je dobrý, kdo špatný.

Co je dobré, co není?

A kdo stojí v pozadí tragédie, kterou kniha slibuje?

Očekávání versus realita!

Popravdě, čekala jsem trošku jiný druh tragédie, než jaký se tu nakonec přihodil, takže velké plus za to, že mne Sarah Sargeant dokázala překvapit. Rázem dostal příběh jinou šťávu a rovnýma nohama se od obyčejného, i tak ale dobrého, psychodramatu, přesouváme k thrilleru.

Román sliboval také jistou klaustrofobii - to ano. Hned na prvních stranách knihy se dostáváme do vězení, což dává tušit, co asi na dalších stránkách přihodí, ale přesto - celé vyústění příběhu pro mne bylo překvapením. Radím, moc nepřemýšlet nad napsaným a užívat si atmosféru. Pokračovat  příběhem díky jeho emocím, faktům a všednímu dni.

Až od jistého okamžiku lze pustit i analytický rozum a přemýšlet. Ze snu o novém životě se stává noční můra. A kdo opravdu trpí klaustrofobií, tak ji ochutná v hlavě. Zas a znovu. Leč jen bezpečně na stránkách knihy.

Je to jeden z románů, který má skvělou atmosféru, jež by stála za zfilmování. Na film bych byla hodně zvědavá.

Dokonalí sousedé

Autorka: Sarah Sargeant

Přeložil: Michael Havlen

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2020

Hodnocení: 90 %

https://www.dominoknihy.cz/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Beroun

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Kam směřujeme? Bude se ptát 22. Festival spisovatelů Praha

alt"Existuje pouze budoucnost" je vizionářské téma nadcházejícího mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha. Odehraje se mezi 14. a 18. dubnem na Nové scéně Národního divadla. V těchto dnech představuje mimořádné literární osobnosti, k...


Literatura

Vdovy to jednoduché nemají

Vdovam smutek neslusi 200Becky Aikmanová to tvrdí ve své knize, která nese příznačný název Vdovám smutek nesluší. Musím jí dát zapravdu. Na ovdovělé ženy je mnohdy pohlíženo s despektem a přísně hodnoceno jejich chování. Jen...

Divadlo

7. ročník divadelního festivalu Pernštejnlove přivítá ansámbly z celé republiky a spouští předprodej

pernstejnlove 200Dny 26. - 30. července budou na Zámku Pardubice opět patřit divadelnímu festivalu Pernštejnlove. Pardubický divadelní open air vstupuje do 7. ročníku naplno, návštěvníci se mohou těšit na desítku divadelních produkcí, divadlo pro děti i...

Film

Vstup do Zóny jen na vlastní nebezpečí

Zona 200Když příznivec ruského režiséra Andreje Tarkovského uslyší nebo uzří slovo Zóna, okamžitě zastříhá ušima, zbystří pozornost a hledí zjistit, zda se tenhle výraz neváže k filmu Stalker (1979). V případě knihy Zóna, vydané nakladatelstvím Paseka, se sk...