Napadlo vás někdy, co rádi jedli světoví diktátoři?

Napadlo vás někdy, co rádi jedli světoví diktátoři?

Tisk

jak nakrmit diktatora 200V nakladatelství Dokořán vyšla velmi zajímavá kniha polského reportéra a spisovatele Witolda Szablowskiho s názvem Jak nakrmit diktátora.

 

 

 

 

Autor v úvodu popisuje, že se málem stal kuchařem a ke knize ho přivedl film Jak se vaří dějiny, který mu vnukl několik otázek. Přemýšlel nad tím, jaký vliv mělo jídlo na politiku diktátorů, jaké měli chutě a jaký to na ně mělo vliv. Práce na knize mu zabrala čtyři roky s tím, že projel hned čtyři kontinenty a nejtěžší bylo přimět kuchaře k rozhovoru. Jedni se podle něj ještě nevzpamatovali z traumatu, jakým byla práce pro člověka, který je mohl každou chvíli zabít, jiní zase věrně sloužili režimu a nechtěli prozradit ani gastronomická tajemství a další nechtějí přivolávat vzpomínky na mnohdy nelehké časy.

Kniha se tematicky dělí na snídani, přesnídávku, oběd, večeři a zákusek. V těchto kapitolách tak umožňuje vhled do kuchyně Saddáma Husajna, Idi Amina, Envera Hodži, Fidela Castra a Pol Pota. Kromě vaření se čtenář dozví více i o nich, což mnohdy není veselé čtení, ale rozhodně je poučné.

Jak nakrmit diktátora jsem několikrát zahlédla na sociálních sítích, ale jinak jsem od ní neměla žádná velká očekávání. Snad jen, že zjistím něco nového. Hned při jejím prvním otevřením mě mile překvapilo, že se nejedná pouze o sesbírané informace, ale naopak poctivě zjišťované přímo od zdroje, prostřednictvím rozhovorů s kuchaři nebo blízkými lidmi. To je rozhodně chvályhodné a autor zaslouží obdiv za jeho práci i za odvahu.

Já ze své pozici si nedovedu představit, jak se kuchaři museli cítit a co obecně prožívali a kniha mi jejich zážitky dokázala velmi barvitě přiblížit.

„Nakonec večer přijel generál Idi Amin osobně džípem, s pistolemi u obou boků. Vběhl do paláce. Všechny svolal. Nařídil nám sejít dolů do haly. Byli jsme si jisti, že nás tam postřílí. Někdo se dokonce pokoušel schovávat za zády ostatních. Ale Amin řekl:
„Nebojte se, pro vás se nic nemění. Pracujte dál, jak jste pracovali doposud.“
A nařídil donést večeři.
Jestli jsem ji měl uvařenou? Samozřejmě že ano. Předchozí puč mě naučil, že od převratu jsou tu generálové. Kuchař je tu od toho, aby měl umyté ruce a čistou zástěru. A aby vařil.“ (str. 106, z vyprávění Otonde Odery, kuchaře Idiho Amina).

„Práce u Envera mě velice uspokojovala a hodně jsem se díky ní naučil. Ale celou dobu jsem se bál. Všichni zaměstnanci se báli, že se jednoho dne Enver vzbudí ve špatné náladě a nařídí, aby nás poslali do tábora nebo zabili. Nebáli se možná jen zdravotní sestra Konstadina a šéf ochranky Sulo, ty nutně potřeboval. Ale my ostatní? Takových kuchařů jako já byly stovky. Každý z nás byl snadno nahraditelný,“ popisoval na straně 156 pan K., kuchař Envera Hodži.

Součástí knihy jsou i recepty, které v kontextu knihy působí zvláštně. Tedy, určitě se do ní hodí, dává to smysl a mají tam své místo, ale člověk v sobě nějak nenachází chuť si je udělat. Byť některé jako třeba ajiaco, oblíbená polévka na Kubě, kterou Erasmo Hernandez, kuchař Fidela Castra připravoval téměř denně, nákyp ze sušeného ovoce nebo rybí filé v omáčce s kousky manga vypadají lákavě a určitě jsou dobré.

Tato kniha mě velmi mile překvapila, jednalo se o hodně zajímavé čtení o věcech, ke kterým se jen tak nedostanete. Witold Szabłowski vše dobře poskládal, byl trpělivým posluchačem a dokázal tak vyprávění poutavě předat dál. Jen dvakrát se mi stalo, že jsem se při čtení ztratila a utekl mi kontext, respektive jsem nevěděla, kdo mluví a o kom je tedy řeč, ale to mohla být i má chyba. Budu ráda, kdy se autor pustí do podobné práce a ráda si od něj přečtu i něco dalšího.

Witold Szabłowski (* 1980) je polský reportér a spisovatel. Vystudoval žurnalistiku a politologii na Varšavské univerzitě, pracoval v polské zpravodajské televizní stanici TVN24, v roce 2006 začal působit v redakci deníku Gazeta Wyborcza. Rok strávil v Turecku a ve svých reportážích se postupně orientoval na turecká témata. V roce 2010 vydal svůj knižní debut Vrah z města meruněk, za nějž získal Cenu Beaty Pawlak a nominace na polskou prestižní literární Cenu Nike a na středoevropskou Cenu Angelus. Za své reportáže byl oceněn mnoha dalšími polskými i světovými institucemi. Anglické vydání Vraha z města meruněk je britským PEN klubem a časopisem World Literature Today považováno za jednu z nejdůležitějších překladových knih roku 2013. Jeho poslední knihou jsou Tańczące niedźwiedzie (Tančící medvědi; 2014).

jak nakrmit diktátora

Jak nakrmit diktátora
Saddám Husajn, Idi Amin, Enver Hodža, Fidel Castro a Pol Pot očima jejich osobních kuchařů
Autor: Witold Szabłowski
Překlad: Jarmila Horáková
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Dokořán, ve spolupráci s nakladatelstvím Jaroslava Jiskrová - Máj
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 87 %

https://www.dokoran.cz/index.php?Jak_nakrmit_diktatora&;p=book&id=1217


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Marie Křížová: „Mám krásnou práci"

Marie Krizova perexV dnešním rozhovoru se dočtete, co muzikálové herečce a zpěvačce Marii Křížové dala účast v televizní show a jak se chystá na hlavní roli Agnes v novém nastudování muzikálu Krysař, jehož premiéra proběhne v září v Divadle Kalich....

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Tajuplný svět pod povrchem jazyka

podzemi-slov perex

Také se občas pozastavíte nad významem nějakého slova? Český bohemista Jakub Marek se nad tím, proč danou skutečnost označujeme zrovna daným výrazem, zamýšlí rád a často. Noří se do tajuplného sv...


Literatura

Když se z kočky stane myš: Na mě si nepřijdou

na me si neprijdou200V srpnu 2022 vydalo nakladatelství Kalibr vydatnou debutovou knihu Na mě si nepřijdou americké spisovatelky Very Kurian. Příběh dospívající psychopatky Chloe rozhodně stojí za přečtení i díky mistrně zvládnutému popisu psychol...

Divadlo

Balet Luskáčik okúzlil návštevníkov

lusk 200V Dome umenia v Piešťanoch sa 22. novembra predstavil hrou Luskáčik Svetoznámy Kyjevský City balet v  hudobnom podaní Piotra Iľjiča Čajkovskija.

...

Film

Silný a emocionální film Jeden život je příběhem jedinečného člověka, hrdiny

Jeden zivot 200V českých kinech běží od 1. února film Jeden život, jehož název vychází ze známého rčení, že kdo zachrání jeden život, zachrání svět. V případě osobnosti Nicholase Wintona je to přímo výstižné. Winton v době nacistického teroru zachránil ...