Když YouTube pohltí celý váš život

Když YouTube pohltí celý váš život

Tisk

pribehum o lasce 200Kniha Příběhům o lásce věřit zakázáno, která vyšla v nakladatelství Švarc a Šulc, má v anotaci hlášku Láska za časů YouTube. Této sociální sítě si v ní užijete do sytosti!

 

 Rodiče sedmnáctileté Cali se rozhodli urovnat svůj vztah tak, že si založili YouTube kanál, kde prezentují svůj život. Ukazují rodinné chvíle, jezdí na výlety, vzpomínají, společně například připravují jídlo, nebo vytváří specializované vlogy. Ty se v případě mámy často týkají sexu a mezilidských vztahů nebo v případě Nefer (sestry Cali) líčení. S kanálem se pojí také nejrůznější komerční spolupráce a společenský život.

Cali je typickou puberťačkou – potýká se s nástrahami vztahů, buduje si své místo v partě kamarádů a také ji čeká maturita. Svůj čas tedy rozděluje mezi lásku, přátelé a školu a do toho se pere se světem za kamerou. Zatímco její máma by nejraději natáčela všechno, ona by chtěla i nějaké soukromí.

„Moc tě miluji, Cali,“ řekne. „A jsem moc pyšná na tu ženu, která se z tebe stala. Proto mě mrzí, že jsi poslední dobou tak… uzavřená.“
„Uzavřená? Nejsem uzavřená,“ odpovídám, pořád ještě přilepená na mámin hrudník.
„Trochu ano, lásko. Tvrdí to i fanoušci. Vypadá to, že pokaždé, když vytáhneme kameru, zmizíš.“
„Někdy se mi nechce vystupovat.“
„Vždyť já vím. Myslíš, že mě se to nestává? Ale kanál je nás všech, všech čtyř a teď se školou to bude ještě těžší, aby sis našla čas.“
Odlepím se a povzdechnu si.
„Najdu si čas. Můj život stejně není tak zajímavej jako ty vaše.“
„Samozřejmě že je! Navíc nejde ani tak o to, co děláme, jako jak o tom vyprávíme. A ty jsi v tomhle umělkyně!“ (str. 29)

Hlavní zápletka je spojena s Hectorem, klukem z dětského domova, který se Cali doslova připlete do cesty. Zpočátku je to mezi nimi složité, ale postupem času se sbližují a mají na sebe velmi dobrý vliv. Tato linka není nikterak originální, ale v této knize funguje.

Příběhům o lásce věřit zakázáno je podle mě typické young adult, které je zde zpestřeno popisem radostí a strastí s YouTube. Autor dobře ví, o čem píše, protože jeho kanál má přes 300 tisíc odběratelů. Je tak zajímavé podívat se na tvůrce videí z druhé strany. A rozhodně vede k zamyšlení, co vše člověk sdílí, jak ho to ovlivňuje a jaké to může mít nejen na něj dopady… Já tento žánr nevyhledávám, ale ráda si jej přečtu pro zpestření a oddech. A to bylo v tomto případě splněno do puntíku!

Javier Ruescas (Madrid, 1987) je autorem mnoha románů a povídek, patří mezi oblíbené spisovatele young adult literatury. Je také editorem a učitelem tvůrčího psaní, má za sebou řadu mezinárodních přednášek o podpoře čtení a nových technologií. Kromě toho se aktivně věnuje sociálním sítím – na svém YouTube kanálu má více než 300 000 odběratelů, kterým mimo jiné představuje různá díla španělské a latinskoamerické literatury.

pribehum o lasce

Příběhům o lásce věřit zakázáno
Autor: Javier Ruescas
Překlad: Jitka Schmidtová
Žánr: young adult, román
Nakladatelství: Šulc a Švarc
Rok vydání: 2021
Počet stran: 288
Hodnocení: 83 %

https://www.sulc-svarc.cz/home&;type=kniha&id=FAC52EC3B7D2F2C0C12586DB003C0B57


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Rozhovor s hvězdou Henry Lee Festu Mickem Harveyem

mick harvey 200Na Henry Lee Festu, který se koná 27. září v brněnské Zbrojovce, se představí Australan Mick Harvey. Je zakladatelem skupiny Nick Cave and the Bad Seeds, proto se v tomto rozhovoru mimo jiné dozvíte něco i ...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Tajné sexuální fantazie švédských žen aneb uskutečníme si je - aspoň jednou?

tajne sexualni fantazie svedskych zen200Kniha Kateřiny Janouchové Tajné sexuální fantazie švédských žen byla sice již pokřtěna 3. února 2011 v pražském Paláci knih, přesto si dovolíme znovu otevřít stránky této ú...


Divadlo

Muzikálové herce z JAMU zaujalo dílo španělské řeholnice

hrad v nitru 200Nezvyklou látku si pro inscenaci Hrad v nitru zvolil její scénárista a režisér Dodo Gombár. Nový titul, který připravil se šesti studenty muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU, je inspirován stejnojmenným dílem španělské řeholnice Te...

Film

Hobit – neočekávaná cesta aneb Kdy už s ním konečně skončíme?

hobit neocekavaa cesta jackson tolkienDo našich kin přichází americký film, „Hobit: Neočekávaná cesta“. Je prvním dílem trilogie režiséra Petera Jacksona, natočené podle fantasy románu britského spisovatel...