Při čtení o lovci myšlenek vás bude mrazit

Při čtení o lovci myšlenek vás bude mrazit

Tisk

Mindhunter 200V nakladatelství Jota vyšla knižní předloha úspěšného seriálu Mindhunter, na kterém se podílel také režisér David Fincher. Kniha potěší jak milovníky tohoto seriálů, tak detektivek a kriminálek.

 

 

Mindhunter pojednává o Johnu E. Douglasovi, agentu FBI, který udělal velmi významnou stopu v behaviorální vědě a kriminálnímu profilování. Na konci 70. let se odhodlal ponořit do psychologie vraždy a přiblížit se skutečným netvorům. Konfrontoval desítky sériových vrahů, vedl s nimi rozhovory a zkoumal jejich psychiku. Patřili mezi ně Charles Manson, Richard Speck a mnozí další. Právě jejich motivy a zákulisí případů odhaluje tato kniha.

O seriálu Mindhunter jsem slyšela a mám jej (podobně jako mnoho dalších) v hledáčku. Než jsem se k němu však stihla dostat, vyšla tato kniha, kterou jsem si musela přečíst. Hodně mě baví detektivky, a ještě raději mám, když se nějak dotýkají skutečnosti a tady je to naservírováno „červené na bílém“ (narážka na jedinečnou obálku).

Kniha je zařazena v žánru krimi, čekala jsem tedy, že půjde o beletrii s hlavním hrdinou v podobě agenta Douglase. Po krátkém seznámení s knihou jsem si pak myslela, že se jednotlivé kapitoly budou zaměřovat na různé pachatele, což se víceméně splnilo. Spíše se však jedná o příběh Johna E. Douglase – včetně vzpomínek na začátky jeho dráhy, pohled do jeho soukromého života až po nejrůznější detailní popisy týkající se případů. Musím říct, že i když jsem měla jiná očekávání, takové pojetí mi moc vyhovovalo a zaujalo mě.

John Edward Douglas odhalil spoustu ze svého soukromí a dal nahlédnout do své nelehké práce. Měla jsem dojem, že si zaslouží obdiv nejen za to, co dokázal a jak jistě ovlivnil celý obor, ale také obecně za zvládání toho všeho. „Živíte-li se takovým druhem práce jako můj útvar a já sám, musíte se od případů a osob v nich zúčastněných zachovávat určitý stupeň odstupu. Jinak se z toho zblázníte. Ale pokud to až dosud bylo v případu Shari Smithové krajně obtížné, tento poslední vývoj vedl k tomu, že už to nešlo vůbec. Malé Debře Helmickové bylo jen devět let – byla stejně stará jako moje dcera Erika, rovněž modrooká blondýnka. Mé druhé dcerušce Lauren bylo necelých pět. Vedle hrůzného sžíravého hlasu, opakujícího „Mohlo by to být mé dítě“, se vás zmocní pochopitelné přání připoutat si děti k zápěstí a vůbec je nepustit z dohledu.“ (str. 338)

Při čtení mě velmi často mrazilo, a to především proto, že se nejednalo o nějaké vybájená místa činů z pera autorů detektivek, ale o realitu. S tím souvisel i druhý faktor – jak jednoduché motivy vrazi měli a jak to vše brali. „Manipulace. Nadvláda. Kontrola. To jsou ony tři vůdčí zásady násilných sériových zločinců. Všechno, co dělají a o čem přemýšlejí, je zaměřeno přímo k tomu, aby jim to pomohlo naplnit jejich jinak prázdný život.“ (str. 129)

Mindhunter je velmi silná kniha, jejíž přečtení všem doporučuji!

John Edward Douglas nastoupil k FBI v roce 1970. Na akademii ve Virginii učil vyjednávání s rukojmími a kriminologickou psychologii, vytvořil a řídil program profilování pachatelů. Cestoval po celé zemi a vedl rozhovory se sériovými vrahy a jinými pachateli násilných trestných činů v různých věznicích. Jeho knihy o myšlení, motivech a jednání sériových vrahů a o vyšetřovacích metodách jsou považovány za jedny z nejzasvěcenějších.

Mark Olshaker je americký spisovatel a producent dokumentárních filmů, který často spolupracuje s Johnem E. Douglasem na knihách o kriminalistice. Psal pro The Wall Street Journal, USA Today Newsday, The Washington Times, New Times a Washingtonian.

Mindhunter

Mindhunter
Lovci myšlenek
Autor: John E. Douglas, Mark Olshaker
Překlad: Josef Orel
Žánr: beletrie
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2021
Počet stran: 421
Hodnocení: 90 %

https://www.jota.cz/mindhunter-lovci-myslenek


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Destigmatizace u mě znamená, že budeme otevřeně mluvit o problémech, nikoliv sdělovat polopravdy

Edna NováEdna Nová v roce 2020 vydala prostřednictvím crowdfundingového nakladatelství Pointa svou knihu Ženy z Bohnic. Zajímavý rozhovor s Ednou o tom, co stálo za napsáním knihy, a co následovalo po něm, připravila Martina Čápová. 

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Velká kniha pro předškoláky

200lit111Školní rok začal nejen prvňáčkům na základních školách, ale i dětem v předškolních třídách mateřských škol. Všem pomůže Velká kniha pro předškoláky z nakladatelství Fragment, která snadno děti připraví na školní výuku. Je plná úkolů, které rozvíjejí t...


Literatura

Občanská válka očima těch druhých

sympatizant perO občanské válce ve Vietnamu toho bylo napsáno víc než dost, nicméně vždy očima amerických vojáků. Viet Thank Nguyen představil čtenářům zcela jiný pohled. Popsal válku jako událost společnou jak pro Vietnamce, tak i pro Američany a za s...

Divadlo

RockOpera Praha natáčí videoklip s Evou Urbanovou a Kamilem Střihavkou

rop eva kamil 200Spojení RockOpery Praha a Evy Urbanové dostane nové obrysy. Holešovické divadlo totiž chystá nový videoklip k očekávané premiéře opery Trója, v níž se operní pěvkyně chopí role bohyně lovu Artemis. Klip vznikne ke skladbě Přísahej a t...

Film

Na skok na festivalu Jeden svět Zlín

jeden svet 20Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět Zlín se zde konal už podruhé díky neziskovce Asociace DICE. My jsme navštívili jeho zahájení včetně projekce filmu Normální autistický film.

...