Životní příběh hrdinky druhé světové války

Životní příběh hrdinky druhé světové války

Tisk

kryci jmeno helena perexNancy Wakeová, slavná špionka a odbojářka, používala během války hned několik krycích jmen. Jako Lucienne Carlier pašovala lidi a dokumenty přes hranice ke Spojencům.


Její spolubojovníci ji ale znali i jako Helene a také jako Madam André, mocnou vůdkyni francouzského odporu, která proslula svou červenou rtěnkou a talentem získat pro své lidi jakékoliv zbraně. Pro nacisty zas byla legendární Bílou myší. Tuto přezdívku jí vynesly její úspěchy a schopnost vyhýbat se gestapu. Dokáže Nancy svou skutečnou identitu utajit až do konce války?

Kniha oceňované autorky bestsellerů
Knihu Krycí jméno Helena, v níž se dočtete o osudu odvážné odbojářky Nancy Wakeové, napsala Američanka Ariel Lawhon, mnohokrát oceněná autorka bestsellerů podle New York Times. Její romány byly přeloženy do několika jazyků a ocitly se v řadě výběrů nejlepších knih roku.

Strhující příběh inspirovaný skutečností
Autorka Nancy vykresluje jako elegantní a odvážnou ženu s nezkrotnou povahou, která nikdy nepřestává bojovat za to, čemu věří. V první polovině knihy dostává nejvíc prostoru její manželství s Henrim, a tak se dozvíte zejména to, jak se potkali a jak se jejich vztah vyvíjel. Příběh ale není vyprávěný chronologicky. Odehrává se ve dvou časových liniích, takže je nutné knihu číst pozorně, aby vám náhodou neunikl nějaký důležitý detail.

S každým krycím jménem Nancy je spojená jiná činnost, a tak kniha nabízí informace o všech jejich pozoruhodných aktivitách. Nejvýraznější identitou je ale Madam André, která ty ostatní trochu zastiňuje. Navzdory této nevyváženosti se však jedná o pozoruhodné čtení o obdivuhodné ženě. Nechybí osudová láska, akce ani boj, ve kterém jde o všechno. V poznámce na konci knihy pak autorka ozřejmí, kde se v jejím románu nachází hranice mezi fikcí a skutečností a vylíčí, jaká byla opravdová Nancy.

kryci jmeno helena

KRYCÍ JMÉNO HELENA
Autorka: Ariel Lawhon
Originální název: Code Name: Helene
Překlad: Pavel Musiol
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 496

Hodnocení: 95 % 

www.knizniklub.cz/knihy/523820-kryci-jmeno-helena.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Z Nebe spadne nová deska. Frontman komentuje začátky a úspěchy mladé kapely

200 nebeSkupina Nebe: "Doufáme, že to za nějaký čas budeme moci Richardovi všechno vrátit"

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Češi 1942 aneb jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha

Cesi 1942 200V jednom z dalších pokračování devítidílné komiksové řady tzv. „Českého století“ od roku 1918 do roku 1992 se autor Pavel Kosatík spolu s výtvarníkem Markem Rubcem věnují dalšímu klíčovému okamžiku našich moderní...


Literatura

Než slehne rudý prach: Svět je jen hromada špíny

rudy prachOči plné rudého prachu. Pěkně štípou, hlavně zezačátku, ale ve chvíli, kdy se rozkoukáte, objevíte svět, z něhož se nechce ven, ačkoliv byste v něm za žádnou cenu při troše zdravého rozumu nechtěli žít. Syrovost a tak rozdílné morální hodnoty, pro...

Divadlo

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...

Film

Jeho jméno znají všichni, ale vyslovit si ho netroufne nikdo!

Candyman200Stačí ho pětkrát vyvolat před zrcadlem a on se objeví, ale proč by to někdo dělal. Candyman, kultovní hrdina všech strašidelných historek, jehož poznávacím znakem je zlověstný hák natřený medem a roj včel. Mladý výtvarník Anthony má pocit, že jeh...