Nakladatelství Kazda vydalo další knihu milovníka přírody Petera Wohllebena s názvem Než stromům dojde dech a podtitulem Jak se stromy učí zvládat změnu klimatu a proč nás les zachrání, když mu to dovolíme.
Než stromům dojde dech navazuje na titul Tajný život stromů (na našem webu najdete recenzi na knihu i audioknihu), ale je více zaměřená na klimatické změny a věnuje se mnohem více aktuálním věcem.
Kniha je rozdělena do tří větších částí: Moudrost stromů, Ignorance lesnictví a Les budoucnosti. Tyto části se dále člení na podkapitoly a vše to dává smysl. Kapitoly jsou totiž krátké a velmi jsem ocenila, jak na sebe navazují. Autor totiž často v jejím závěru zmíní něco, co dále rozvíjí a čtenáře to přiměje otáčet na další stránku.
Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Ať stromům nedojde dech
První část patří mezi nejobecnější a dozvíte se v ní, jak to v přírodě funguje a jak stromy reagují například na škůdce nebo sucho. Zaujalo mě například, že vzrostlý strom za jeden jediný horký den vypije až 500 litrů vody. Ignorance lesnictví poněkud otevírá oči a vede k zamyšlení. Věnuje se totiž nejrůznějším fenoménům – od vysazování stromů po myslivost a podobně. Poslední kapitola je nejkratší a přináší také trochu optimismu. V závěru najdete doslov Piera Ibische: Proč fakt, že je budoucnost lesa jednou velkou neznámou, nabádá k opatrnosti a také poděkování a poznámky.
Na příkladu vysazování lesa německým hobbymarketem je v knize ukázáno, že ne vždy je dobrá myšlenka prospěšná. Takto vysazené stromy se totiž většinou nedožívají mnoho let a dřevo z nich je určeno k dalšímu zužitkování. „Les jako ekosystém, ale i atmosféra z toho vyjdou naprosto naprázdno: uhlík, který je ve stromek uložený, tak za krátkou či delší dobu uniká zpátky do atmosféry – všechny výrobky ze dřeva přece jednou skončí buď v kamnech, na smetišti, nebo v tepelné elektrárně spalující dřevo,“ píše Peter Wohlleben na straně 111.
Někdy se mi knihy Petera Wohllebena zdají příliš odborné a jejich čtení je zdlouhavé, jindy jako v případě titulu Přírodě na stopě mám zase dojem, že jen klouže po povrchu a přináší známé a jasné informace. Tentokrát se mi zdá, že jde o zlatý střed. Než stromům dojde dech se četlo dobře a přineslo plno zajímavých informací i popudů k zamyšlení, a to jsem od knihy přesně očekávala.
Peter Wohlleben (* 1964) se již od dětství chtěl stát ochráncem přírody. Studoval lesnictví a přes dvacet let pracoval jako úředník zemské lesní správy. Dnes vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. Často vystupuje v televizních pořadech, pořádá přednášky a semináře a píše knihy na témata týkající se lesa a ochrany přírody. Svými bestsellery Tajný život stromů, Citový život zvířat, Slyšíš, jak mluví stromy a dalšími nadchl čtenáře po celém světě. V Německu před časem začal vydávat časopis Wohllebenův svět. V roce 2019 mu byla udělena Bavorská státní medaile za zásluhy při ochraně životního prostředí, a to za jeho citlivé a nekonvenční zprostředkovávání vědeckých poznatků.
Než stromům dojde dech
Jak se stromy učí zvládat změnu klimatu a proč nás les zachrání, když mu to dovolíme
Autor: Peter Wohlleben
Překlad: Dagmar Heeg
Žánr: příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 252
Hodnocení: 85 %
https://www.knihykazda.cz/nez-stromum-dojde-dech/
< Předchozí | Další > |
---|