Amáliina nehybnost ukazuje sedm let v životě ženy

Amáliina nehybnost ukazuje sedm let v životě ženy

Tisk

amalinina nehybnost 200Amáliina nehybnost od Kateřiny Rudčekové získala loni Literární cenu týdeníku Reflex za druhý nejúspěšnější rukopis Literární ceny Knižního klubu. Odměnou jí tak bylo vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub a také předplatné týdeníku Reflex.

 

Anotace slibuje „sedm let v životě ženy – redaktorky časopisu, poučené všemi druhy umění i myšlenkových konceptů, ženy, která pomalu prošvihává svou biologickou roli matky a řešení hledá v psychoterapii, miluje hory a Japonsko, a její pozorovatelský talent cílí na zpočátku zásadní, pak trapný a nakonec komický seznam mužů, z nichž ten nejdůležitější je – mrtvý.“ Očekávala jsem tedy poměrně nenáročné čtení ukazující práci redaktorky. O té však nebyla téměř žádná zmínka a když, tak jen v podobě toho, že se protagonistce do práce nechce.

Musím říct, že jsem se na knihu těšila, byla na ní zvědavá a říkala si, že tak útlý titul přečtu velmi rychle. Opak byl však pravdou a já se textem dlouho prokousávala a nedokázala se na něj naladit. Nepomohly ani krátké kapitoly nebo hudební zmínky. K hrdince jsem si nevytvořila sympatie, přišla mi otravná a mnohdy jsem ji nechápala. Někdo se v Amálii možná najde a bude mu svou výpovědí blízká, ale my dvě jsme se jednoduše nesetkaly.

„Amálie zešílela z nešťastné lásky. Amálie je Viktorka na splavu. Amálie si zpívá… milovala jsem se se šestnácti rorýsy najednou! Byla jsem golfovým míčkem, co prosvištěl kovovou spirálou oranžového šneka… Byla jsem šumicím pivem proteklým vaším hrdlem, co vás nakrátko rozveselilo a pak uvrhlo do otupělosti. Byla jsem rybičkou, co posměšně kroužila kolem vašeho splávku, zatímco vy jste celé dny proseděli na břehu na zpuchřelé skládací stoličce… Byla jsem krutou stínohrou včerejší noci… v níž miniaturní pavouk za mléčným sklem zábradlí obcházel své kořisti obalené do pevných smotků a se zabijáckou chladnokrevností v pravidelných intervalech kontroloval, jestli už jeho šťávy dostatečně natrávily jejich vnitřnosti… Byla jsem natrávenou obětí v dobře utaženém zámotku. (str. 52)

Když už jsem si myslela, že jsem si zvykla na styl psaní a byla zvědavá, jak kniha skončí, přišla vymyšlená kapitola z Japonská, která mi připadala úplně mimo. Také mi dost vadila spousta gramatických i typografických chyb a od oceněné knihy (a autorky) jsem zkrátka čekala mnohem více.

Kateřina Rudčenková (*1976) je česká básnířka, prozaička a dramatička. Absolvovala Konzervatoř Jaroslava Ježka a Českou zemědělskou univerzitu v Praze. V roce 2003 obdržela německou básnickou Cenu Huberta Burdy. Za divadelní hru Niekur získala druhou cenu v dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka. V roce 2014 obdržela za básnickou sbírku Chůze po dunách Magnesii Literu za poezii. Za novelu Amáliina nehybnost získala Literární cenu týdeníku Reflex za rok 2021.

amalinina nehybnost

Amáliina nehybnost
Autor: Kateřina Rudčenková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Knižní klub (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 160
Hodnocení: 60 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/547592-amaliina-nehybnost.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Majitel Zlatéknihy.cz: „Čtenářům přinášíme nižší ceny, nakladatelům vyšší zisky.“

zlate knihy 200Nedávno byl spuštěn nový projekt pro milovníky knih Zlatéknihy.cz. Na našem webu jsme o něm imformovali a strhla se zde zajímavá diskuze, proto jsme oslovili původce nápadu a majitele toho internetového knihkupectví pana<...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Komiksové ztvárnění moderních československých dějin


obrazky dejin 200V poslední době máme řadu možností seznámit se s novodobými českými dějinami komiksovou formou. Patří k nim například série Češi autorů Pavla Kosatíka a Karla Jerieho. Nyní se k nim přidávají svojí troškou do mlýna Jiří Černý a L...


Literatura

Greg Loomis: Případ Pegasus

pripad pegasus 200Konspirační thrillery už trochu vyšly z módy, ale přesto se občas nějaký ten nový přírůstek najde. Tentokrát se jedná o knihu s názvem Případ Pegasus od amerického spisovatele Gregga Loomise. Vyplatí se podívat se po ní v knihkupe...

Divadlo

Pozemšťan. Premiéra ONE MAN SHOW v Divadle Bolka Polívky v Brně

Pozemstan perexDruhou premiérou letošní sezony byla pod patronací principála Bolka Polívky 5. dubna autorská inscenace Pozemšťan v podání herce Pavola Seriše a v režii Hany Mikoláškové. Komediální pantomimou a vlastními komentovanými vstupy herec vypráv...

Film

Podivínský Tim Burton se vrací do kin s Temnými stíny

altTim Burton patří k nejosobitějším režisérům celého Hollywoodu. Jeho filmy vždy oplývají zvláštním kouzlem a jsou fanoušky velmi očekávány. Podobně tomu je i u jeho nejnovějšího počinu, fantasy komedie Temné stíny.