Doteky zabitých – detektivka od Ivy Procházkové

Doteky zabitých – detektivka od Ivy Procházkové

Tisk

doteky zabitych perex„U stolu sedí žena s plavými vlasy. Dalo se čekat, že přijde. Zabití přicházejí. Touží po pozornosti, touží po doteku. Plavovláska má roztržené šaty a pořezaný krk, je bledá. Ptá se: „A kdo umře teď?“

Čtvrtý příběh ze série Vraždy v kruhu s majorem Holinou v hlavní roli je umístěný do kulis staré Prahy a světa hudebníků z Rudolfina. Holina vyšetřuje smrt krásné a úspěšné klarinetistky Olgy, femme fatale, kterou většina mužů miluje a ženy vesměs nenávidí.

Vražda omylem?

Autorka šikovně rozvíjí komplikovanou zápletku, kdy detektiv dlouho tápe, zda první oběť nebyla zavražděna omylem. Podezřelých je mnoho, motiv měl kdekdo. Rozuzlení překvapí i pozorného čtenáře.

Tempově je příběh rozdělen do dvou vět – počáteční moderato klasické detektivky, ve kterém se vyšetřování dlouho nehýbá z místa se v rychlém crescendu změní na presto thrilleru. Čtyři úmrtí nestačí, vrah hodlá pokračovat. Do poslední chvíle není jasné, zda se Holina probere ze svého vyšetřovatelského váhání včas.

V hlavní roli jed

Určitou rezervovanost mohou vyvolat zvláštní náhody posunující děj, především příspěvek Holinovy přítelkyně Sabiny k nalezení pachatele. Otazníky vzbuzuje i motivace vraha (odkládá pomstu za starý zločin bez jasného důvodu šest let) a reakce jeho obětí – neobrátit se na policii, když vám někdo vyhrožuje smrtí, je přinejmenším zvláštní. Na druhou stranu milovníka detektivek potěší v současné krimi literatuře trochu opomíjená vražda jedem.

Postavy Ivy Procházkové jsou i tentokrát dobře vykreslené, zaujme líčení vztahových propletenců mezi umělci, prozrazující důvěrnou znalost prostředí. Astrologii je tentokrát přidělen pouhý štěk – naštěstí neřeší, kdo zabíjel, zůstává jen ornamentem.

Doteky zabitých stojí za přečtení, vypravěčský um autorky potěší. Milovníci akce si, pokud překonají zdlouhavější rozjezd, přijdou na své v druhé části knihy.

doteky zabitych

Doteky zabitých
Autor: Iva Procházková¨
Žánr: beletrie, krimi
Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2021
Počet stran: 284

Hodnocení: 65 %

www.prah.cz/doteky-zabitych-iva-prochazkova


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Buď jdeš dopředu nebo stojíš na místě.

MirelaZukal200Mirela Zukal - majitelka Galerie U Zlatého kohouta v Praze, s manželem společně podniká v oblasti filmového průmyslu a jsou majitelé firmy URANIA s.r.o.

 

 

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Komiksoví Muži, kteří nenávidí ženy jsou kompletní

Larsson perexSlavná trilogie Milénium Stiega Larssona dobyla svět. Čtenáři po celém světě hltají romány s investigativním neúplatným novinářem Mikaelem Blomkvistem a hackerkou Lisbeth Salanderovou. Stejně tak milovníci audioknih naslouchají v...


Literatura

Arcikuplířka

DEKAMERON 200Arcikuplířka je přezdívka jedné z nejslavnějších knih všech dob – Dekameronu. Současníci Dekameronu prý kvůli frivolnímu obsahu přezdívali Kníže Galeotto; ten se proslavil jako prostředník lásky mezi Lancelotem a královnou Ginevrou v legendě o...

Divadlo

Koně se také střílejí – zlínské divadlo představí taneční maraton na život a na smrt

Kone se take strileji Plakat 200Šest hereckých párů tančících na jevišti Velkého sálu za doprovodu živé kapely. Nekonečný taneční maraton, při kterém by člověk vypustil duši. Ale právě tento tanec možná pomůže přežít čas hospodářské krize. ...

Film

Tibetští mniši a televize

altFilm, který se může pyšnit nálepkou “první skutečně tibetský film”, Tiché svaté kameny, odpovídá kritériím profesionálního filmu délkou i technickým zpracováním. Herecké obsazení je sice poskládané z neherců, ale i ti pod režijním vedením ...