Zajímavé čtení z dvacátých let

Zajímavé čtení z dvacátých let

Tisk

cesta k jednoduchosti200Nakladatelství Rosier vydalo Cestu k jednoduchosti, což je soubor příspěvků Mileny Jesenské do ženských rubrik v roce 1926, jak jej sestavila sama autorka.

 

 

 

 

V knize se nachází celkem 19 textů, ve kterých se Milena Jesenská zamýšlí nad láskou, manželstvím, přátelstvím, emancipací i nad radostí ze života. Jde tak o zajímavou sondu do této poválečné doby a s tím spojených názorů. Zatímco něco je úsměvné, jiné myšlenky by člověk mohl tesat do kamene.

Místy jsem se také zasmála, například, když Milena Jesenská popisovala, že zrodit děti není těžké a mnohem statečněji a moudřeji to dokáže každá kočka. Zaujala mě tato nadčasová myšlenka hned z první kapitoly Cesta k jednoduchosti: „Vysloužíme-li si šťastnou hodinu, křičíme: ještě jednu! A vysloužíme-li si na klobouk, chceme na něj ještě kytku. Máme-li tisíc, chceme druhý, a máme-li dva, chybí nám dvě stovky.“

Velmi zajímavá a silná je také tato myšlenka o ženách:

„Jednou ze vzácných ženských vlastností je, že se stává žena takovou, jakou je nutno být. Je-li nutné vydělávat peníze, uživit děti, třeba i muže a sebe, dovede jistě a snad svědomitěji a vytrvaleji vydělávat peníze, uživit sebe, děti i muže. Dovede řídit továrny, automobily, vlaky, dovede studovat, dovede zastávat úřady, dovede se prát o život kurážně, a v době války jsme to dokázaly nespočtukrát a dokazujeme to stále znovu. Ale všechna tato zaměstnání zůstávají právě jen zaměstnáními a nestávají se – u správné ženy – povoláním. Na dně svého srdce zůstává žena vždy ženou a matkou. Zůstane jí jistě přes všechny prapory ženských otázek, a že jí zůstane, je její největší cenou.“ (str. 92)

Jednotlivé texty jsou poměrně krátké, vždy mají pointu, a nejen díky tomu přečtete knihu během chviličky. Pro mě to byl úkrok od titulů, které běžně čtu, ale vůbec jej nelituji. Nebylo to jako číst nějakou nudnou školní klasiku, ale naopak moc zajímavý exkurz.

Překladatelka a novinářka Milena Jesenská byla jednou z ženských osobností, které reprezentovaly intelektuální československou předválečnou republiku, a spoluvytvářely tvář nové společnosti. Životní příběh Mileny Jesenské, stejně jako Boženy Němcové, vzrušuje a inspiruje, stal se také nosným tématem četných literárních děl.

cesta k jednoduchosti

Cesta k jednoduchosti
Autor: Milena Jesenská
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Rosier
Rok vydání: 2022
Počet stran: 157
Hodnocení: 75 %

http://nakladatelstvi.rosier.cz/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Martin Pošta: Nejsou pro mne důležité výsledky, ale cesta k nim

martin posta 200Zpěváka Martina Poštu můžete znát nejen z řady muzikálů, ale také například z kapely Laura a její tygři. O tom, které role ho nejvíce baví a jak se dostal z jeviště k profesionálnímu koučování, se doč...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

I s kůrovcem může být legrace

200 kurovecJeště nedávno bych tvrdila, že tomu tak nemůže být. Kůrovec je pro mne odporný tvor, kterého nehodlám pozorovat, zkoumat, jehož přítomnost nevyhledávám. Pak jsem dostala knížku Jak jsem vezl kůrovce… a jiné neobyčejné povídky od Michala Vaněč...


Literatura

Příliš krátký provaz se smyčkou

prilis kratky provaz perexV knižním klubu nyní vyšel detektivní politický thriller s názvem Příliš krátký provaz, který byl v roce 2015 vyhlášen nejlepší knihou měsíce na Amazonu a také sociální síti Goodreads.com. Jak se kniha ujme u nás?

...

Divadlo

a-á-a-á-a

kavarna 200Švandovo divadlo uvedlo v sobotu 28. dubna 2018 premiéru hry Kauza pražské kavárny. Na vzniku inscenace se podíleli sami herci divadla pod vedením Jacoba Erftemeijera, který hru také režíroval. Pražská kavárna – útočiště intelektuálních povalečů ...

Film

Hon: nezištné lži na komunální úrovni

hon jagten 200Obecně vzato jsou skandinávská dramata opředena řadou mýtů. Například, že seveřané točí často filmy o patologických jevech ve společnosti (násilí, alkoholismus, rodinné krize) a že je točí realisticky a bez cíleného uspokojování diváckých oč...