Ocelové srdce: Jednohubka od Alberta Čuby

Ocelové srdce: Jednohubka od Alberta Čuby

ocelove srdce 200Noir román z černého města to je podtitul díla Ocelové srdce od českého herce, spisovatele, režiséra, producenta a divadelníka Alberta Čuby.

 

 

 

Noir román je druh detektivky, který podle Wikipedie má nést tyto charakteristické znaky:

  • děj probíhá současně s vyšetřováním
  • hlavním hrdinou není většinou detektiv, ale oběť, podezřelý nebo pachatel
  • hlavní postava je představitelem společenského, právního nebo jiného systému, neméně zkorumpovaného, než pachatel
  • zasazení do prostředí velkoměsta, které představuje podhoubí organizovaného zločinu a korupce
  • sebedestruktivní vlastnosti hrdiny

Osobně tento žánr nevyhledávám a nemám tak velkou možnost srovnání, ale myslím, že „zadání“ v tomto případě Albert Čuba splnil. Ocelové srdce se odehrává v Ostravě (neoficiálně, označováno je jako černé město) a vyznačuje se především odosobněným vypravěčem, který se často obrací na čtenáře a mnohdy přináší nějaké prozrazení, nebo jej napíná. To se mi moc líbilo a není to v knihách tak časté.

V příběhu sledujeme Martina, který dělá pasáka jeho přítelkyni Nikol. Oba fungují hlavně v noci a téměř ničeho se nebojí. Martin je připraven dělat i špinavou práci a vše se komplikuje, až když se v příběhu objevuje postava novináře, zkorumpovaného politika, nebo herce z Prahy. Jak to vše může dopadnout? To si přečtěte v této krátké knížečce, protože prozradit cokoliv by byla velká škoda.

Kniha je velmi zdařilá po grafické stránce. Je opravdu působivé, jak její tvůrci pracovali s černou a bílou barvou. Jan Donáth zodpovědný za grafickou úpravu a sazbu se zde nebál zdůraznit nějaký úsek bílým písmem na černé stránce a vše doplňují ilustrace Anety Havlíkové. Zaujme také obálka od Lukáše Vodrážky s průstřihy a ilustrací autora.

Ačkoliv jsem Ocelové srdce přečetla rychle, jsem z něj trochu rozpačitá. Určitě je dobře napsané, rozhodně bych si ho dovedla představit jako film, ale celkově se mi to zdálo málo. Navíc jsem se po přečtení neubránila myšlence, zda by podobná kniha vyšla i někomu ne tak známému. Není to vše jen lákání na jméno v současné době populárního Alberta Čuby? To nechám na každém… Mě kniha nenadchla ani neurazila a dovedla bych si ji představit spíše jako součást nějakého většího celku.

Albert Čuba (1983) je český herec, spisovatel, režisér, producent a divadelník. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Po absolvování nastoupil do angažmá v Komorní scéně Aréna. Dva roky učil na základní umělecké škole ve Slezské Ostravě dramatickou výchovu, nyní učí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě obor Jevištní pohyb. V roce 2017 založil a od té doby provozuje Divadlo Mír, nejmladší ostravské profesionální divadlo, které se zaměřuje především na činohru. Je rovněž zakladatelem a krotitelem tygrů v úspěšné improvizační show Tři Tygři.

ocelove srdce

Ocelové srdce
Autor: Albert Čuba
Žánr: detektivka, thriller, novela, noir román
Nakladatelství: XYZ (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 180
Hodnocení: 75 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/77214644/ocelove-srdce/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Vasil Fridrich: „Na to, že budu v Českých Vánocích hrát, jsem se mimořádně těšil.“

fridrich 6S hercem Vasilem Fridrichem z Městských divadel pražských bude na našem webu ke konci ledna online chat. Abyste se na něj naladili a inspirovali se k otázkám, začtěte se do tohoto rozhovoru, který se, kromě jiného, váže k příležitosti 50. reprízy...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Kam spěješ, architekturo?

architektura 200Ne, nebojte se, nepíšu žádné hloubavé pojednání o tom, jak se vyvíjí a vyvine architektura v nejbližších letech. Nejsem odborník, takže bychom byli jen u divokých teorií. V dnešním článku představíme možnosti architektury, jak je vidí au...


Literatura

Zasvěcený průvodce plný hudby

ZUB-CASU 200Dobře zapamatovatelný název Zub času zastřešuje pozoruhodný knižní rozhovor, který spolu vedli dva hudební publicisté: mladší Honza Dědek (*1972) zpovídal staršího Josefa Vlčka (*1951). Jeden se...

Divadlo

Zvrácený a tragický osud průmyslnické rodiny v nacistickém Německu

soumrak bohu perexDivadlo J. K. Tyla v Plzni ztvárnilo ve svém zpracování dramatu Soumrak bohů příběh bohaté německé průmyslnické rodiny Essenbeckových, která v předválečném období kvůli obchodováním s nacisty postupně sklouzává do čím dál většího m...

Film

Do kin se přivalí německy mluvené filmy

Dasfilmest perexBěhem října startují jedna filmová přehlídka za druhou. Před několika dny jsme psali o dnech španělsky mluvených filmů i nabídce titulů uvedených na prestižních festivalech v Berlíně, Benátkách a Cannes – viz Filmová sezona začíná (kultur...