Román Na viděnou v Havaně mě nadchnul a zasáhnul
Banner

Román Na viděnou v Havaně mě nadchnul a zasáhnul

Tisk

Na videnou v Havane200Chanel Cleetonová je autorkou knihy Na viděnou v Havaně, která vyšla v nakladatelství JOTA. Její jméno si podle mě rozhodně musíte zapamatovat!

 

 

 

 

V knize se prolínají dva příběhy z různých dob. Ten aktuální se odehrává v roce 2017, kdy mladá novinářka Marisol Ferrerová má za úkol rozptýlit popel babičky Elisy v její rodné Kubě. Vydává se proto do této země a dozvídá se zde spoustu tajemství a také se potýká s nebezpečnou politickou situací.

Na druhé stran čtenáři sledují osudy devatenáctileté Elisy v roce 1958 v Havaně. Ta patří mezi kubánskou smetánku, protože je dcerou cukrového barona a žije stranou politických nepokojů. Vše se však změní v okamžiku, když se zamiluje do vášnivého revolucionáře…

Přiznám se, že jsem od knihy neměla žádná očekávání a ani běžně podobné tituly nevyhledávám. Tento mě však něčím zaujal a lákalo mě také prostředí Kuby, na což má vliv možná i nedávno čtená kniha Třešně v rumu. O spoustě věcí jsem vůbec nevěděla a ani si nedovedu představit, jaké to tam muselo být. Autorka pochází z Floridy, ale vyrostla na příbězích o útěku své rodiny z Kuby po událostech Kubánské revoluce, takže to knize dodává na pravdivosti a celkově je to velkou přidanou hodnotou.

Také do příběhu jsem se velmi rychle dostala, bavily mě obě dvě dějové linky a musela jsem stále pokračovat ve čtení. Byla jsem často napjatá, čekala jsem, jak něco dopadne, ale také jsem se usmívala, hrdinům to přála a cítila se rozněžněle. I když jsem dočetla, tak na mě kniha ještě dolehla – přemýšlela jsem nad vztahy, neměla jsem daleko k slzám a zažívala zvláštní pocity. To už se mi dlouho nestalo a je to podle mě dalším signálem, jak je kniha Na viděnou v Havaně dobře napsáno. Nebylo tu zde nic navíc, žádná zbytečná omáčka nebo nějaká výplň, jen krásný příběh zasazený do pro nás netradičních míst.

Jak jsem se dočetla, tak se má jednat o první díl ze série o této rodině, tak doufám, že nakladatelství JOTA bude pokračovat v překladu a já budu mít brzy v knihovně více takto jedinečných knih!

Chanel Cleetonová je autorkou New York Times a USA Today bestsellerů. Její knihy Na viděnou v Havaně, When We Left Cuba, The Last Train to Key West a The Most Beautiful Girl in Cuba byly vybrány pro knižní klub Reese Witherspoonové. Přestože Chanel pochází z Floridy, vyrostla na příbězích o útěku své rodiny z Kuby po událostech Kubánské revoluce. Svou vášeň pro politiku a historii rozvíjela během studií v Anglii, kde na univerzitě v Richmondu, The American International University, získala bakalářský titul v oboru mezinárodních vztahů, a následně na univerzitě London School of Economics & Political Science, kde získala magisterský titul v oboru světové politiky. Zároveň získala titul doktorky práv na University of South Carolina School of Law.

Na videnou v Havane

Na viděnou v Havaně
Autor: Chanel Cleetonová
Překlad: Alžběta Komrsková
Žánr: román
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 327
Hodnocení: 92 %

https://www.jota.cz/na-videnou-v-havane


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Lákají nás spíše neznámí autoři“, říká majitel aukční síně Tomáš Hejtmánek


hejtmanek perexV pražské galerii Arthouse Hejtmánek aktuálně probíhá výstava děl sochaře a malíře Milana Beránka. Podařilo se nám vyzpovídat majitele aukční síně, pana Tomáše Hejtmánka. Jaké byly začátky jeho kariéry a jaké lákadlo chystá pro zájem...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Severská krimi s psychologem Sebastianem počtvrté

maco200Již čtvrté pokračování detektivních případů s policejním psychologem Sebastianem Bergmanem je konečně tady. Autoři Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth i tentokrát přicházejí s velice kvalitní severskou detektivkou s názvem Němá dívka.

...

Literatura

Jak zdravě mlsat a nepřibrat o vánocích

vanoc200Vánoce se nezadržitelným krokem blíží a určitě už teď všichni přemýšlíme, jak si užít vánočních pochoutek a nepřibrat. Co všecko připravit na vánoční tabuli, aby to bylo zdravé a hlavně chutné? S tím vám může pomoci Zdravá vánoční kuchařka výživové p...

Divadlo

Veselé paničky windsorské: sólo pro Bolkovu pantomimu

vesele panicky windsorskeŘíká se, že hru Veselé paničky windsorské si u Shakespeara objednala přímo královna Alžběta. V představení Jindřich IV. se jí totiž zalíbila postava rytíře Jana Falstaffa a chtěla h...

Film

Šimon a Matouš nikdy nezestárnou a budou bavit ještě mnoho generací

Film Šimon a Matouš jedou na riviéru (1975) byl ve své době velmi populární a podepsal se na duši nejednoho malého rváče. Proč je mlácení a urážení lidí taková legrace, těžko říci. Oba hrdinové totiž narazí na šéfy mafie, kteří jsou sice mocní a n...