Empusion Tokarczukové: Dva světy, které stojí proti sobě

Empusion Tokarczukové: Dva světy, které stojí proti sobě

Tisk

empusion1Polská Nobelistka Olga Tokarczuková je tu opět s novou knihou, kterou u nás právě vydalo nakladatelství Host. Pod názvem Empusion se tentokrát ukrývá přírodně léčivý horor z počátku 20. století, který opět překvapí nečekaným rozuzlením a hledáním smyslu celého příběhu. I když některé recenze tentokrát dílko fenomenomenální autorky lehce shazují, je třeba si uvědomit, že autorka si jen hraje s čtenářem a za jejím brilantním vypravěčským stylem se skrývá několik vrstev, které je potřeba teprve objevit.

Těžko hodnotit takovou autorku, která už nejednou předvedla, co všechno dovede. Pro připomenutí se můžete podívat na tyto informace o autorce:

Olga Tokarczuková
(*1962) patří k nejpopulárnějším a nejoceňovanějším současným polským spisovatelům. Její knihy byly přeloženy do více než padesáti jazyků. Mezinárodního úspěchu dosáhla svou třetí knihou Pravěk a jiné časy (1996, česky 1999, 2007). Thriller Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých (2009, česky 2010, 2017) zfilmovala režisérka Agnieszka Hollandová. Za romány Běguni (2007, česky 2008) a Knihy Jakubovy (2014, česky 2016) Tokarczuková získala nejprestižnější polskou literární cenu Nike, za Běguny pak rovněž dostala Mezinárodní Man Bookerovu cenu a je také laureátkou Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018.

Kniha Empusion začíná velmi poklidně. Září roku 1913, lázně Görbersdorf. Právě do této horské ozdravovny přijíždí Mieczysław Wojnicz, student ze Lvova, v naději, že novátorské metody a křišťálově čistý vzduch zastaví průběh jeho nemoci, nebo ji dokonce úplně vyléčí. Avšak diagnóza nedává prostor iluzím — jeho plíce napadly smrtící Kochovy bacily. Tuberkulóza.

V penzionu pro pány, kde je ubytován, se postupně seznamuje s ostatními pacienty. Nemocní muži z Vídně, Královce, Breslau a Berlína neúnavně diskutují nad skleničkou Schwärmerei o nejdůležitějších světových problémech. Stojí Evropa na prahu války? Monarchie, nebo demokracie? Existují démoni? Lze poznat, zda text napsal muž, nebo žena?

Ovšem nejen tyto otázky zaměstnávají mysl obyvatel penzionu. K Wojniczovi se dostávají děsivá vyprávění o událostech, které se odehrály v horách v okolí sanatoria. A ačkoliv je zaneprázdněn skrýváním pravdy o sobě samém, tyto záhadné a hrůzné příběhy ho čím dál víc fascinují. Netuší však, že už si jej temné síly vzaly na mušku.

Tolik k anotaci. Je důležité zmínit, že autorka zde představuje svět mužů. A to svět slabých mužů, kteří si pouze hrají na silné. Někdy ji podezírám z toho, že muže vlastně ve skrytu duše nenávidí a na nějakých hlubokých podvědomých rovinách se jim ve svých dílech mstí. Tito muži se hrdě chvástají svým mužským světem, v němž jsou ženy považovány pouze za prostředek uspokojení a plození dětí, jinak jsou k ničemu. V knize najdete hodně misogynních názorů na ženy v duchu největších světových myslitelů, ihned jsem poznala názory Arthura Schopenhauera, které vyjádřil ve svém spisku O ženách, který jsem četla, ostatně autorka sama v závěru knihy uvádí celý výčet filozofů, učenců a spisovatelů, jejichž názory na ženy parafrázovala. Děj v knize nepotřebuje utíkat jako splašené stádo koní, ale plyne poklidně okořeněn debatami mužů řešících nejrůznější filozofické, celospolečenské i osobnější otázky. Dokonalé vyprávění představující jednotlivé osobnosti a již zmiňovaný mužský svět vytrhne z poklidu temná energie okolních lesů. Hned na začátku odpadá ženská postava páchající sebevraždu, údajně v důsledku týrání vlastním manželem. Je to vlastně smrt, která nikoho nevzruší. Vzrušení a děs nastává až pak a zůstávají zde jiné ženské postavy, včetně utýraných čarodějnic, které démonicky stojí v pozadí. Do příběhu tak vstupuje magie. Více neprozradím, knihu, která bývá přirovnávána k Mannově Kouzelnému vrchu, si musíte přečíst.

Jak hodnotit knihu? Autorka po vrstvách odkrývá šokující hlubiny, které lze chápat hned v několika rovinách. Vnímám dualitu, střet dvou světů a sil, které stojí proti sobě, ač by stát neměly, protože se potřebují. Ale tohle je ten svět, ve kterém od nepaměti žijeme. Svět, ve kterém pro slabost není místo a přežije ten silnější. Silou ale nemusí být vždy fyzická (mužská) síla, ale i ta duševní moc. Magie. Kniha také ukazuje, že věci nebývají takové, jakými se zdají být. Navíc si myslím, že každý si z toho odnese něco jiného a něco svého. Kniha už když jsem ji vzala do ruky na mě působila dojmem: pozor, je to plíživá hrozba, kterou spousta z nás nevidí. Kniha mi evokuje síly kolektivního nevědomí, zákony karmy, pudové procesy, podsvětí a archetyp Lilith, která se mstí mužům.

empusion

Název: Empusion
Autor: Olga Tokarczuk
Počet stran: 367
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 100 %

https://www.hostbrno.cz/empusion/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Knihovna je chrám ducha a měla by vzbuzovat respekt

engler200Není od věci zajít si jednou za čas dopřát něco dobrého. Byla prosluněná zářijová sobota, když jsem se v jedné báječné cukrárně sešla s paní Květoslavou Englerovou. Nad výbornou kávou jsme si povídaly nejen o tom, co všechno musí zvládnout knihovní...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

I zvířata mají city!

citova zivot zvirat perex
Knížky o zvířatech nejsou jenom pro děti. Vždy přitahovaly pozornost díky svému emocionálnímu náboji a dokázaly člověka dojmout. Nejinak je tomu s knihou německého lesníka Petera Wohllebena Citový život zvířa...


Literatura

Když je Poustevník sériovým vrahem…

poustevnik 200Po Honicích psech přináší Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media další díl ze série s vyšetřovatelem Willliamem Wistingem od Jørna Liera Horsta, tentokrát s názvem Poustevník. Jedná se o devátý díl, ale návaznost spočívá pouze v přítomný...

Divadlo

Horečka sobotní noci může zachvátit opravdu každého!

Horecka 200Aplaus ve stoje, zpívající pódium a rozvlněné hlediště. Takový byl závěr muzikálového představení Horečka sobotní noci. Vytáhla jsem rodinku za kulturou a skutečně jsme nelitovali. Česká premiéra kultovního muzikálu se v pražském Kalichu uskute...

Film

Ve filmu Ready Player One vám Steven Spielberg ukáže úžasný virtuální svět

ready player one perexV roce 2045 se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli způsob, jak z neveselé reality utéct. Je to OASIS, rozsáhlý svět virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylan...