Sen o šicím stroji. O tom, jak švadlenka ke štěstí (ne)přišla

Sen o šicím stroji. O tom, jak švadlenka ke štěstí (ne)přišla

Tisk

Sen o šicím strojiNakladatelství Cosmopolis vydalo krásný sladkobolný příběh o mladé švadleně, která se po smrti babičky, jež ji vychovala, musela sama protloukat životem a nevlídným světem. Knížka se jmenuje Sen o šicím stroji a autorkou je Italka Bianca Pitzorno. Kniha mě opravdu uchvátila, takže si pojďme společně shrnout, proč byste si ji měli přečíst.

 

Žila byla jedna mladičká švadlenka, která měla rozpíchané prsty od jehel, vstávala před svítáním, aby umyla schody v celém domě, což byla práce odpovídající nájmu jejího skromného bytečku, při šití pracovala při světle petrolejky, škudlila každý penízek a musela snášet nejedno příkoří od vrchnosti, pro kterou šila, ať už to byli pánové s nakroucenými kníry, kteří rádi nejedné služtičce přehodili sukni přes hlavu, anebo namyšlené paničky, které švadlence po celodenní dřině nenabídly ani pohoštění. Protože dívka brzy ztratila rodiče, vychovala ji babička, která ji naučila řemeslu švadleny a ušlapala ji cestičku k budoucím zákazníkům, u nichž si získala uznání a velice dobrou pověst.

I přes těžký život plný dřiny a odříkání dívka uměla číst a milovala divadlo, kam chodila na bidýlko, když si našetřila pár peněz bokem. Trávila spoustu času o samotě a nedůvěřovala lidem, proto jen s velkou ostražitostí po neustálém odmítáním nakonec otevřela srdce mladému studentovi, který se o ni ucházel. Tato kniha ale není příběhem lásky, především ukazuje život takový, jaký byl, velice se věnuje ženské otázce a různým lidským osudům, které švadlenka ve svém příběhu vypráví, protože právě jako švadlenka chodící pracovat do různých rodin odhalí nejedno tajemství a kostlivce ve skříni.

Autorka má skvělý vypravěčský talent a s naprostou přirozeností a nenuceností vypráví poutavý příběh hlavní hrdinky, která rozkrývá nejedno rodinné tajemství svých zákaznic, dokonce se i zamiluje a ujme se malé opuštěné holčičky po své zemřelé kamarádce. Setkává se ale i s dobrými lidmi, zejména bohatou a svobodomyslnou Ester, která švadlence vždy pomůže z nesnází. Jak všechno dopadne? To už neprozradím, ale vyloženě happy end nečekejte…

Z knihy dýchají nástrahy nelehkého života v chudobě i postavení žen tehdejší doby, od nichž se očekávalo, že budou cudné, pracovité, dobré manželky a především matky. Svět je ztvárněn jako nehostinné místo, kde je potřeba přijmout pravidla a dělat, co se čeká, nebýt viděn, nedělat problémy a hledat si své malé okamžiky štěstí. Oceňuji to, že:

  • Kniha je vyprávěná jako deníkový příběh jazykem hlavní hrdinky, která vzpomíná na svůj život.
  • Dále v příběhu zůstávají nastíněny, ale nedovysvětleny další osudy postav, s nimiž se švadlenka setkala, což vyznívá velmi přirozeně. Jedná se například také o neobjasněnou vraždu.
  • Moc se mi líbí podrobně popsaný svět šití, tehdejšího oblečení, co všechno se dělalo ručně a jaká práce švadlen vlastně byla, mnohé z nich si nemohly dovolit mít šicí stroj, ale v té době už se první objevovaly.
  • I přesto, že život byl drsný a plný nástrah, z knihy nemáte depresi, ale je vyprávěna laskavě a smířeně, s vírou v dobro, lásku a spravedlnost. 
  • Psychologie postav je velmi dobrá, dokonce si říkáte, proč se ta hlavní hrdinka chová takhle stydlivě, uzavřeně a nedůvěřivě k lidem, proč nemluví snadno s druhými, neříká vždy, co si myslí, ani nevyjadřuje pocity, je to dokonalé...

Nakonec další osudy švadlenky jsou zmíněny v epilogu, který krásně dokončuje její životní osudy a co všechno ji potkalo.

Knihu jsem přečetla jedním dechem a k tomu není co více dodat…Navíc obálka je prostě kouzelná... 

sici stroj

Název: Sen o šicím stroji
Autor: Bianca Pitzorno
Počet stran: 367
Nakladatelství: Cosmopolis/Grada
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 100 %

https://www.grada.cz/sen-o-sicim-stroji-12347/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Klasnová: „Spojilo se nespojitelné, proto vznikly problémy.“

klasnova katerinaSloučením Národního divadla a Státní opery Praha došlo, podle slov členky sněmovního podvýboru pro kulturu Kateřiny Klasnové (VV), pouze k technickému spojení dvou operních domů. J...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

O nelidskosti businessu

Vyhoda spokojenosti 200Shawn Achor je populárním psychologem a také autorem knihy s názvem Výhoda spokojenosti, kterou u nás  vydalo nakladatelství ANAG. Achor se dlouhodobě zabývá využitím a podporou lidského po...


Literatura

Jak velbloud potkal ťavu a pexeso k tomu

Velbloud perexKdyž jsem já chodila do školy, byli jsme Československá socialistická republika a slovenština byla i v našich čítankách. V televizi bývaly pravidelně slovenské pořady a v rádiu, kde se daly pohodlně nastavit zhruba tři stanice, zněla slov...

Divadlo

Helenku Součkovou stíhá jedna darda za druhou

darda 200Žákyně 2. a posléze 3. třídy Helenka Součková zvaná též Moby-Dick už dávno odrostla dětským střevíčkům. Místo nich teď v dramatizaci románu Darda spisovatelky Ireny Douskové<...

Film

Mise: mistrovství Norska v patchworku

nazapadZ letošní Severské filmové zimy jsme vám představili film Heavy trip o víceméně úspěšné finské kapele, která nakonec putuje za svým snem. Jako druhý vybíráme norské drama, ve kterém otec a syn podnikají misi - dopravit se společně na norské mistrovství v ...