Detektivka z nedávných let

Detektivka z nedávných let

Tisk

taxikar200Nakladatelství Grada vydalo další knihu Petra Čepka, tentokrát s názvem Taxikář.

 

 

 

 

Zřejmě právě proto, že se jedná o volné pokračování knih Sametové iluze a Odložená spravedlnost je na začátku knihy seznam osob a obsazení, kde jsou zmíněni všichni důležití. Také v ohlasech na knihu je často zmiňováno, že je vhodné znát předešlé knihy. Já je nečetla a měla jsem chvíli problém se ve všech postavách zorientovat a také se začíst.

Čtenáři se na stránkách potkávají nejen s taxikářem Seržantem, ale také s ekonomickým ředitelem jedné firmy, dalším podnikatelem, šéfkou jiného koncernu nebo advokátkou. Na druhé straně je pak romská komunita a její postavy včetně režiséra a muzikálového herce Freddieho nebo dealera přezdívaného Thulsa Soudce. Každý má v příběhu své místo a také pohnutky a motivace.

Taxikář má označení krimi thriller, a právě na něj i na taxikářské prostředí jsem se těšila. To však nebylo moc naplněno – taxikář je zde jen jednou postavou a děj je mnohem roztahanější a komplikovanější. Spíše, než o krimi thriller se jedná o detektivku a označení tak zůstalo jen takovým trendy spojením a lákadlem. Nejedná se o klasické vyšetřování a nestane se, že byste se u ní báli nebo měli nutkání ji za žádných okolností neodložit.

I přes jiná očekávání a těžší začtení se mi však kniha docela líbila, nabídla zajímavé a netradiční prostředí i dobu, bylo fajn, že je z tuzemska a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Ani styl Petra Čepka nebyl špatný, obzvlášť mě zaujala kapitola, kde připomněl všechny důležité postavy a zakončil ji tím, že některá z nich se nedobrovolně stane nebožtíkem. Přečetla jsem spoustu lepších knih, ale také mnohem, mnohem horších, takže není vyloučeno, že se časem vrátím i autorovým ostatním knihám.

Petr Čepek (*1960, Jičín) pochází z učitelské rodiny. V dětství propadl stolnímu tenisu, ve kterém získal několik titulů mistra republiky. Po skončení sportovní kariéry absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a většinu života se věnoval korporátnímu právu. Je spokojeně ženatým otcem tří dětí, přičemž manželka Kateřina bývá první čtenářkou i kritičkou jeho literárních výtvorů. Psaní se věnuje přes třicet let. Od kratších povídek se sportovní nebo sci-fi tématikou, publikovaných v žánrových časopisech, plynule přešel k psaní románů, které v současné době vydává nakladatelství Grada. V jeho prvotině Samotové iluze (2019) i v následující netradičně pojaté detektivce Odložená spravedlnost /2020) je sympatický dobrák okolnostmi donucen pátrat po pachatelích závažných trestných činů. Obdobný scénář má rovněž detektivní román Taxikář, věnovaný zejména čtenářkám. Kromě knih určených dospělým píše Petr Čepek také pro děti. Zatímco příběhy nazvané Ať žijí auta! (2020) byly inspirovány povídkami Johna Steinbecka, volné pokračování Pohádky z jedné i druhé nádrže (2022) svým názvem prozrazuje, že vzorem byl Karel Čapek.

taxikar

Taxikář
Autor: Petr Čepek
Žánr: krimi thriller
Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 264
Hodnocení: 78 %

https://www.grada.cz/taxikar-12353/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Therion: “Jako vždy bude velkým potěšením u vás hrát”

therion 200Tento vzkaz nám předává Christofer Johnsson ze švédské metalové skupiny Therion. Ta je headlinerem festivalu Made of Metal, který se koná 15. až 17. srpna v Hodoníně. Přivezou si novou zpěvačku...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Dojemný příběh z prostředí druhé světové války

Svetla 200Pulitzerovu cenu dostává vždy jeden opravdu výjimečný román. V letošním roce se jedná o knihu Jsou světla, která nevidíme od Anthonyho Doerra. Zasloužil si autor toto čestné ocenění?

...


Literatura

David Deida: Cesta nespoutané ženy

200litNejerotičtější, nejladnější a nejněžnější text, jaký jsem kdy četla. Milostné vyznání plné mužské pokory a uznání ženské duši. To je David Deida, který tuto knihu napsal jako intimní sdělení své milované. Originální název knihy zní „Dear Lover“, a to my...

Divadlo

Rebelky v divadle Bolka Polívky

REBELKY perexKaždá premiéra v divadle známého klauna, principála, komika a vážného dramatického herce, je vždy událostí a představení jsou beznadějně vyprodaná. Ať už v inscenaci Polívka hraje, nebo ne. Stejné to bylo i na premiéře a v další sérii př...

Film

Nad námi Elysium jako běžným smrtelníkům nedostupné místo

200 filmJihoafrický režisér Neill Blomkamp upoutal nezvyklou sci-fi Distrikt 9, v němž se zcela obešel bez obvyklých žánrových klišé a příběh vybudoval jako varování před rasovými předsudky a ústrky, které postihnou zbídačené mimozemšťany, kteří nalezli pramál...