Ty moje skvostné zvířátko je román krásný i odporný, po celou dobu čtení budete pociťovat tak silné emoce, že vás budou strašit

Ty moje skvostné zvířátko je román krásný i odporný, po celou dobu čtení budete pociťovat tak silné emoce, že vás budou strašit

Tisk

Ty moje skvostné zvířátkoV odlehlé holandské vesnici, kam lidi zvenčí přijdou jen zřídka, se místní veterinář vydává na další rutinní návštěvu sousedního statku. Je začátek parného léta a v okolí se šíří zvěsti o nemoci skotu, ale on má oči jen pro čtrnáctiletou farmářovu dceru, která tráví osamělé prázdniny podivnými hrami a fantazírováním.

Poetické ladění románu kontrastuje s posedlostí a zneužíváním dítěte

Tato románová druhotina má hned několik rovin. Především Lucas Rijneveld výborně parafrázuje Lolitu a navíc ji i reinterpretuje, že se z ní oprošťuje ono vyznění zakázané lásky, které jsme mohli cítit v Nabokovově románu. Zvířecí říše se zde postupně promítá do chování ústřední dvojice, až se nakonec stává vztahem dravce a jeho oběti. Psychologicky tu narážíme na fenomén stockholmského syndromu, kdy oběť postupem času vztahuje své pochyby na sebe, nikoliv na viníka. Nechybí tu stejně jako v jeho první knize neustálá tíseň a děj spěje k sebezničení.

Se vší její temnotou kontrastuje výrazně stylizovaný, lyrický jazyk. Podobně jako u knihy S večerem přichází tíseň i zde jsou impozantní metafory zabíhající až do mýtického charakteru, biblická symbolika, ale i momenty, které v člověku vyvolávají až fyzickou nevolnost. Skutečně se tu dějí věci, které by se dít neměly, i tak tyto události dávají psychologický rozměr postavám a hluboké pozadí jejich jednání. Nic se tu neděje samoúčelně jen aby to čtenáře zhnusilo. Obě postavy jsou natolik traumatizovány svými zkušenostmi a svým životem, že očekávat od nich chování, které není za hranou, by bylo popřením jakékoliv psychologie.

Ti, kdo si romantizují příběh Lolity

U Lolity jsme občas měli až pocit, že Dolores jako dospívající dívka si dobrovolně vybrala, že bude mít vztah s mnohem starším mužem. U Lolity jsme ještě mohli předstírat a popírat, že všechny události, které se tam dějí, že jsou dobrovolné. Že Dolores objevuje vlastní sexualitu a náhodou ji zrovna objevuje s Humbertem, jelikož oba měli tu možnost. Lucas Rijneveld ovšem tento narativ skvěle vyvrací a ukazuje nám, že vztah k dospívajícím nikdy není dobrovolný. Je to vztah nerovnoměrný, kde se neustále uplatňuje moc a násilí, vyvíjí se tu nátlak, vydírání formou manipulace a vyvolávání strachu.

Celá kniha je v podstatě monologem hlavního hrdiny, který vás na začátku pohltí a vypustí až na konci. Zničené a vyčerpané bezvýchodností, všechna ona závislost, prohnilost a zničující povaha citu, který rozhodně nemůžeme nazývat „láskou“ se vás bude držet ještě nějakou chvíli po dočtení.

Ty moje skvostné zvířátko je natolik psychologicky propracovaným románem, že se jedná o výjimečnou knihu. Ostatně nejinak je tomu již S večerem přichází tíseň, kdy autor za tuto knihu dostal mezinárodní ocenění v podobě Man Brookerovy ceny.

Ukázka z knihy:

[…] všechen svůj majetek sis nosila v hlavě, a já tehdy nemohl tušit, že ti chybí domov, ačkoli jsi měla statek Hulst ráda až do morku kostí a už při tom pomyšlení, že bys odsud měla odjet, že bys měla odsud na kole šlapat po Tajnosnubné hrázi, kličkujíc mezi uvolněnými dlažebními kostkami, že bys měla nechat tátu na holičkách, už jen při tom pomyšlení ses s povzdechem obrátila a vrátila se ke hře na trampolíně, ano, loučení ti moc nešlo, bylas v něm vážně so bad, jak později řekneš, a to já záhy poznal podle toho, jak jsi v sobotu dopoledne nakrabovala, když odváděli mladé býčky na jatka, jak ses s nimi mazlila a drbala je za ušima a šeptala jim nesrozumitelná slůvka, teprve tam jsem si všiml, jak si s sebou vláčíš každou ztrátu, nejraději bych tě jí zbavil protizánětlivými přípravky, nebo, ještě lépe, nejraději bych ji zaplnil, ačkoli jsme na sebe nemluvili, i když v těch letech, kdy jsem k vám chodíval, ses několikrát dívala, jak inseminuju nebo vyšetřuju krávu, tos mi pak nosívala kyblík s teplou vodou a talířek s kostkou mazlavého mýdla, abych si mohl umýt ruce zamazané od krve a výkalů, a podávalas mi starou, kostkovanou utěrku, ale z krásně tvarovaných rtů, které bych nejraději osahal jako zvířatům s přímětí pyskovou, jsi nevypustila jediné slovo, ty jsi příměť pyskovou neměla, bylas zdravá jako řípa a velice půvabná, a já už tehdy věděl, že budu prvním mužem v tvém životě, který se na tebe bude dívat tak, jak chceš být viděna, jako na čtrnáctiletou dospělou, všechny čtrnáctileté touží po tom, aby se jim hádalo víc, než jim je, ale ty jsi to nejenže chtěla, ty ses podle toho taky chovala, a přesto jsem za těmi spanilými a takřka prohnanými pohyby viděl skrytou dětskost, a to jsem tě miloval nejvíc, miloval jsem tě tolik, až se mi z toho občas zatočila hlava, jako bych příliš dlouhou dobu strávil v penicilinových výparech […].

Ty moje skvostné zvířátko

Ty moje skvostné zvířátko
Autor: Lucas Rijneveld
Překlad: Veronika Havlíková ter Harmsel
Počet stran: 272
Rok vydání: 2024
Hodnocení: 100%

https://argo.cz/knihy/ty-moje-skvostne-zviratko/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Savka: Vždy jsem zpíval víc s holkama

savkaMaybe perexTomáš Savka navazuje na sérii tématických koncertů a tak ve středu 28. května navodí v Divadle v Rytířské pravou májovou atmosféru pomocí živé hudby a zamilovaných swingových melodií. V s...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Když Noční návštěva odhalí stará tajemství…

nocni navsteva 200V nakladatelství Grada pod značkou Cosmpolis vyšla kniha Noční návštěva od Carol Goodmanové.

 

...

Literatura

Stojí pokračování Ready Player One za to?

ready player two 200V loňském roce spatřilo světlo světa pokračování pro mnohé kultovní knihy Ready Player One: Hra začíná s názvem Ready Player Two: Nová hra začíná, jejímž autorem je Ernest Cline.

 

...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

Spolu s filmem vychází i kniha o Všech dobrých rodácích

200filmO co všechno se Národní filmový archiv, už nějakou dobu pod novým vedením, zasloužil? Hodlá zastavit letitý, mimořádně záslužný a svou informační šíří nenahraditelný časopis Filmový přehled, v posledním roce odsouzený živořit ve výhradně internetové podo...