Knihu sestavila dvojice autorů – Daniel Sugerman a Jerry Hopkins. Oba Morrisona dobře znali a měli k němu blízko. Mohli tak důvěryhodně popsat jeho dětství v rodině hrdého a úspěšného vojáka i to, jak vycházel se dvěma sourozenci. Do vyprávění zahrnuli Morrisonovu první chlapeckou lásku i úsměvnou historku o tom, jak ho vyhodili ze Skauta, když odmlouval Matce vlčici. Velmi čtivě popisují jeho studia, studentská přátelství i to, jak se Morrison hledal, až se nakonec našel v psaní básní (textů) a v hudbě.
Hopkins a Sugerman líčí vznik a těžké začátky kapely The Doors, její zlatou éru i to, jak se musela vypořádat s obscéními a mnohdy nelegálními excesy svého charismatického lídra, s Morrisonovou stupňující se závislostí na alkoholu a zálibou v ženách a kokainu. Zachycují jeho rozčarování z popularity, z faktu, že se z něho stala ikona, od které se spíše než hudební zážitek očekává adrenalin a výtržnosti (“Zkusil jsem dohnat vlastní mýtus k absurditě, čímž jsem ho chtěl zrušit, vygumovat.”).
Z mladého lva zpustlíkem
Autoři popisují nenápadnou proměnu štíhlého sexuálního symbolu oblečeného do kůže, ”Mladého lva”, ve zpustlého a robustního bluesového zpěváka, který tvář opuchlou z chlastu maskuje vousem, i Morrisonův rychlý konec, kterému v prvním okamžiku nikdo nevěřil - v dobách své největší slávy totiž Morrison ”umíral” skoro každý víkend (zabil se v autě, předávkoval se alkoholem nebo halucinogeny, spadl z balkónu...). Předkládají čtenáři nejrůznější teorie, které se po smrti zpěváka vyrojily i oficiální verzi. Při tom všem zohlednili oba aspekty Morrisonovy osobnosti – jeho temné a apokalyptické já i chvilky nefalšovné nevinnosti a ostychu.
“Speed zabíjí husy. Když píchnete huse plnou dávku, bude dosmrti plavat dokolečka.”
Mezi nejvtipnější místa knihy patří pasáž, v níž Sugerman s Hopkinsem popisují, jak hvězdy tehdejšího šoubyznysu, Morrisona nevyjímaje, namlouvaly varovné rozhlasové spoty pro mladé, aby si nepíchali speed. Morrison tehdy dohnal pracovníka nadace, která vše organizovala, k zoufalství (“Co se mu stalo? Alice Cooper jednou říkal, že kdyby někoho chytil, jak si píchá speed, vloupal by se k němu domů a oběsil mu děcka. No a nic takových jsem já neřekl.”) Patřil také mezi největší trapiče pořadatelů koncertů. Českého čtenáře a fandu The Doors potěší i zmínka o ”malé sladké emigrantce” z Československa Yvonne Fukové.
V knize čtenář nenajde ani zrnko sentimentu, ani náznak mýtického mlžení. Je napsaná velice čtivě (až beletristicky) a s pochopením. Text je proložen množstvím černobílých fotografií (na několika z nich je dokonce “Ještěrčí král” zachycen i s úsměvem) a přetisků Morrisonových rukopisů. V závěru se nachází přehled diskografie The Doors. Podle knihy Nikdo to tu nepřežije vznikl scénář k legendárnímu filmu Olivera Stonea nazvaného prostě The Doors.
When the music's over
Turn out the lights...
O autorech:
Novinář Jerry Hopkins má na svém kontě řadu knih o rockové hudbě (např. životopis Elvise Presleyho). S Morrisonem se seznámil při rozhovoru pro časopis Rolling Stone. S Doors vyrazil i na turné do Mexika, aby popsal tamní koncerty.
Daniel Sugerman byl Jimův důvěrný přítel a obchodní poradce. Během slavné éry Doors byl pevnou součástí “rodiny”. Na Jimův popud začal už ve třinácti letech psát, mimo jiné i o dění kolem Doors.
Knihu vydalo nakladatelství Maťa v roce 2010 v edici ROCK& POP (vydání třetí, v Maťa druhé), překlad Vojtěch Lindaur, 352 stran.
Hodnocení: 90%
Zdroj foto: Maťa
< Předchozí | Další > |
---|