Stoletý Sherlock Holmes a jeho nové případy

Stoletý Sherlock Holmes a jeho nové případy

ImageJméno slavného detektiva Sherlocka Holmese je notoricky známé. Čtenáři se rádi vracejí k jeho případům, filmaři točí nová a nová zpracování těch nejzajímavějších. A k tomu všemu přibyla knížka Rudolfa Čechury, který sepsal případy Holmese důchodce.Nedivme se, Holmes prý žije dál. Dokonce získal doktorát, takže mu právem náleží uvádět před jméno titul Dr. Jen už není aktivním detektivem, ale věnuje se velkému množství rozličných zálib. Na svém venkovském sídle především pěstuje včely, ale také se zajímá o cizokrajné mušle, houby, brouky, pavouky, ptáky a všeliké další potvory. Je nasnadě, že všechny znalosti pak dokáže bravurně využít v případech, které za ním spěchají. Nedivme se, pověst slovutného detektiva dospěla i na anglický venkov, a tak, když se něco záhadného tady stane, hned se upírají zraky postižených k Holmesovi.

Stále mu v jeho případech skvěle sekunduje doktor Watson. Bohužel však doktor Watson už není schopen zaznamenávat nové detektivovy případy, maximálně o nich někdy pohovoří v Londýnské společnosti Sherlocka Holmese, jejíž je členem. Proto s jeho laskavým svolením se tohoto úkolu ujal další člen této společnosti – Rudolf Čechura. Právě v knize Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy nás přesvědčuje, že slavný detektiv stále žije, těší se dobrému zdraví a jeho logika a dedukce jsou nepřekonatelné.

Deset skvělých krimipovídek, deset příkladů z logiky, deset příběhů naplněných anglickým humorem a lehkým sarkasmem. Rudolf Čechura předkládá velmi jednoduché případy, jejich vyřešení je záležitostí pečlivého sledování událostí a vytříbené dedukce. Po množství detektivek, v nichž se leje krev proudem, forenzní vědci bádají nad stopami, snímají, co se sejmout dá, a hodnotí i nevyhodnotitelné, probírají se ostatky a posuzují řeč těla tak, že ani neví, co sami říkají, je lehká ironie a až rozverné vyprávění o případech, kde se u mrtvol konstatuje smrt a nic moc z nich neteče, neodpadává a nechybí, pro mne pohlazením. Bravurní čeština, výtečné pointy, jednoduchá řešení plynoucí z jasných důkazů. Co víc si přát.

Image

Povídky, které vyšly v tomto souboru, byly původně vysílány v populárním rozhlasovém pořadu Meteor.  Autor za ně získal v roce 1999 cenu Jiřího Marka. Zaslouženě.

Rudolf Čechura (1931) napsal dosud více než stovku detektivních povídek a několik románů – Nikdo nemá alibi vyšel v roce 1969, Dobře časovaná vražda už vyjít nesměl. Jeho poslední detektivka Jako zvíře byla v roce 2004 vyznamenána cenou Eduarda Fikera. Od roku 1968 je Rudolf Čechura řádným členem společnosti Sherlocka Holmese, později byl jmenován i čestným členem amerických holmesovských společností.

Název: Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy
Autor: Rudolf Čechura
Nakladatelství: Mladá fronta, 2011


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Každá žena na hlavě nosí neviditelnou korunku, říká Miss Czech Republic Karolína Kopíncová

karolina kopincova6 (2)Když zahlédnete Miss Czech Republic 2020, Karolínu Kopíncovou, máte pocit, že vidíte spanilou princeznu. Tato nádherná tmavooká hnědovláska svým půvabem bere každému dech, a to bez nadsázky. J...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Americký upír – opravdový skvost!

americky upir200Upíři. Klasickým upírům dnes již odzvonilo. Byli nahrazeni třpytícími se modely, kteří běhají po slunci a zamilovávají se do náctiletých holčiček. Pro ty, kdo se v upírech tolik nevyznají, vám prozradím takovou perli...


Literatura

Manolito Brejloun pobaví

mano 200Manolito Brejloun je přezdívka malého španělského kluka. Ten se ve skutečnosti jmenuje Manolito García Moreno, ale nikdo ho pod jeho skutečným jménem nezná. Jeho příběhy okouzlily svět a jsou vydávány v řadě zemí. Dočkaly se i filmového zpracování. ...

Divadlo

Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

ani o den dyl 200Ani o den dýl je název představení francouzského autora Michela Clémenta, které na začátku října vizovskému publiku představilo zájezdové divadlo SemTamFór.

 

...

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí - a co si o nich přečteme

vano 200Také letos spatříme na obrazovce všechny možné pohádky (včetně několika premiérových), aniž diváci již rozlišují, zda vznikly v televizi nebo se původně promítaly v kinech. Jenže: každý rok se opakují stále tytéž tituly. Mají společný jediný rys - té...