Za časů ušatých čepic…

Za časů ušatých čepic…

Tisk

kubula-a-kuba-kubikula200Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.

 

Medvědář se jmenoval Kuba Kubikula a jeho medvěd Kubula. Bylo to medvídě a stejně jako děti moc neposlouchalo. Protože s ním nebyla řeč, Kuba si vymyslel Barbuchu, ježaté, pichlavé strašidlo, které mělo napravit neposedu. Plán to byl dobrý, jenže nakonec se medvědář trápil rovnou se dvěma – ustrašeným medvídětem a přerostlým strašidlem. Jak to dopadlo, je nasnadě. V laskavých příbězích vždycky vyhraje kamarádství a láska. V pohádkovém příběhu to Vladislav Vančura dodržel.

Devadesátiletá pohádka

Knížka Kubula a Kuba Kubikula vloni oslavila devadesát let. Stařina, řekne mnohý současný čtenář, určitě tam chybí pořádné nadpřirozeno a správná bitka. O to bych se s takovým neznalcem pohádala. Tajemná postava tam je, napravuje zlobu, a bitka v závěru se rozpoutá stejně jako v hrdinných eposech. K tomu se v řádcích skví nepřekonatelná čeština, jak jsme u Vančury zvyklí, a spousta veselých i moudrých replik. Je to prostě velká legrace.

Pohádka o podivném strašidlu a nemytém medvíděti, kteří dokázali napravit obyvatele jedné vísky, dostala za těch víc jak devadesát let mnoho podob. Známe ji z rozhlasu, televizní obrazovky, v knižním vydání má hned několik ilustrátorů od Ondřeje Sekory, přes Zdeňka Milera po Zdeňka Smetanu. Posledně jmenovaný je autorem i večerníčkového seriálu, který se opakuje docela pravidelně.

Kdo nechce číst, poslouchá

Samozřejmě stranou nezůstaly ani audioknihy. V letošním roce našel příběh nové zpracování. Režisérka Jitka Škápíková připravila veselé vyprávění pro Davida Novotného. Při natáčení mnohdy všichni vzpomínali na doby dávné (i když ne tak dávné jako dílo samo). Překvapení čekalo Karolínu Škápíkovou, jež se starala o střih a zvuk nahrávky. Domnívala se, že jde o pěknou stařinu, ale došla k zjištění, že to není pravda a natáčení ji baví. Ano, je to tak, tenhle příběh léty nestárne a jeho obliba je dobře prověřená. Pro Davida Novotného to nebyla snadná úloha. Načíst knížku, kterou každý zná a na večerníček se dívá, není snadná věc. Podařilo se. On totiž si umí s hlasem hrát a paní režisérka navíc dobře poslouchá a mnohde opraví, napraví a navede.

Kdo chce vzpomínat, kdo potřebuje nudu zabít, komu je zima dlouhá, nesmí váhat. Kubula a Kuba Kubikula z produkce Evy Kaiserové čeká na své posluchače. A věřte, že žádný z nich neprohloupí a čepic ušatých si dobře užije.

kubula-a-kuba-kubikula

Název: Kubula a Kuba Kubikula
Autor: Vladislav Vančura
Čte: David Novotný
Režie: Jitka Škápíková
Žánr: pohádka
Nakladatelství: Jonathan Livingston, s. r. o.
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 99 %

Zdroj foto: nakladatelství

Odkaz na web: www.jonathanlivingston.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Rozhovor

Mirjam Landa: Měla bych přitvrdit

Mirjam perex„Jsem ráda, že už je po svátcích a můžeme zas všechno dělat normálně,“ směje se režisérka, autorka a producentka Mirjam Landa. I když tedy zrovna její začátek roku moc „normální“ není, protože úspěšná divadelnice a matka...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Když vaše srdce bije v rytmu valčíku Na krásném modrém Dunaji...

srdce evropy 200Milostný dopis Vídni, hledání kořenů, zamyšlení nad českou národní povahou, pozoruhodný dialog dvou vyprávěcích hlasů, které dělí dlouhá desetiletí, i osobitou love story: to vše a leccos dalšího nabízí nový román nositelky ceny Magnesi...


Literatura

Historický román, jemuž náleží přívlastky: děsivý, mrazivý, dech beroucí

ZlaZena perexPřesně tato slova se mi honila hlavou, když jsem četla historický román Zlá žena Marka Pastora. Navíc byly umocněny informací, že jde o zpracování skutečných událostí, které se stal...

Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

Ženy v běhu pobaví i dojmou

ženy v běhu 1

Komedie mají v našich končinách dlouhou tradici. Bohužel v poslední době vychází celá řada špatných zástupců tohoto žánru, které se nebojím nazvat až za trapné. Naštěstí se čas od času objeví i snímek, který má naději...