Děláme to ve třech a jejich Odvrácená strana humoru

Děláme to ve třech a jejich Odvrácená strana humoru

delame to ve trech perexOlomoucké stand-up trio, které si říká Děláme to ve třech, tvoří šéf olomoucké činohry Roman Vencl, herec Moravského divadla Jan Ťoupalík a profesionální kouzelník Karel Pomahač. S nápadem vlastního stand-upu přišel Roman v květnu 2018 a trio vystupuje dodnes.

 

Začátky se stand-upem

„Já jsem jim to tenkrát navrhl, protože je to druh komedie, kterou já jsem si chtěl vždycky hrozně zkusit. Tak jsme vymysleli tenhle ten večer a musím říct, že za tu dobu jsme se celkem vycvičili a pochopili jsme, jak ten žánr funguje. Ono to přece jenom není úplně pro každého,“ říká Vencl.

Předchůdcem této tříčlenné sestavy, byl projekt Herci na ležáka, ve kterém vystupovali jak herci z Moravského divadla, tak herci z divadla Tramtárie. Vencl měl vizi stand-upu, který by se však v Moravském divadle, kde je přes 400 míst, dělal obtížně. Pro tento druh vystoupení si představoval něco komornějšího. A divadlo Tramtárie nabízelo ideální prostory. Propojení herců ze dvou divadel a vymyšlení společného projektu, přineslo spoustu úspěšných a vyprodaných večerů. Stand-up trval čtyři roky a po covidu už se neobnovil.

„Ve stand-upu se nemáte za co schovat, a to mě na tom lákalo. A tak se z toho vyvinulo to, že jsme si s kolegou Honzou Ťoupalíkem a s kouzelníkem Karlem Pomahačem založili stand-up trio Děláme to ve třech a teď už fungujeme. Je to pro nás taková zábava v našem volném čase a věnujeme se tomu, ať už se to týká nějakých firemních akcí, večírků nebo plesů,“ dodává Roman.

delame to ve trech

Stand-up není divadlo

Při stand-up show je důležitá především interakce s publikem. Když máte publikum, které vám skáče do řeči nebo vyrušuje, máte prakticky vyhráno. „Kdyby bylo ticho, je to pak pro nás mnohem těžší. Takže je fajn když se lidi trošku zapojují. Můžete je tak pozurážet, a to je fajn,“ říká.

„V divadle hrajete text, který dostanete, napsal ho někdo jiný, máte režiséra, který vám řekne, co máte dělat a celé to za vás vymyslí. U toho stand-upu si to sami napíšete, pak si to sami dáte dohromady, a ještě si to sami odvyprávíte. Takže ve chvíli, kdy se to nepovede, tak je jasné, že je to vaše chyba,“ doplňuje Vencl.

Příprava na stand-up

„Je to hodně individuální. „My to zvládneme udělat třeba i za jeden večer. Já to třeba dělám tak, že to vždycky vymyslím dopředu a napíšu si to slovo od slova a pak se to naučím,“ uvádí Roman.

Kouzelník Karel však svá kouzla trénuje i několik měsíců dopředu. Svůj stand-up má složený z kouzel, které doplní vtipným komentářem, historkou ze života nebo fórem. Podle něj, je jediný z tria, který opravdu něco umí. Je pravda, že když se mu zrovna nepovede dobrý vtip, pořád to může zachránit nějakým kouzlem. Což by se herecké dvojici dělalo poměrně špatně.

„Funguje to tak, že máme zhruba připravené to, o čem chceme mluvit nebo máme třeba nějakou historku, která se nám stala, a tak si napíšeme jenom body toho příběhu, abychom úplně nekoktali a abychom byli schopni mluvit z patra. Připravíme si třeba 10-15 fórů, které se nám do toho hodí a pak to normálně dáme z fleku,“ dodává herec.

Také záleží, co to je za akci. Na firemní akci si nemohou dovolit úplnou improvizaci, protože je to akce, kde si je někdo objedná a zaplatí. V těchto případech od toho lidé čekají něco hodnotného, takže zde herci nemůžou přijet nepřipravení, s tím, že budou zkoušet improvizaci. Právě tady předvádí ty věci, u kterých vědí, že zaručeně fungují.

Od černého humoru až po perverzní přirovnání

Ačkoliv skupina po hospodách nevystupuje, ve středu 9. listopadu udělala výjimku v hospodě U Svatých. Tento svůj speciální halloweenský stand-up nazvali Odvrácená strana humoru, kde zazněly dosud nikdy nevyřčené vtipy. Černý humor, nekrofilie, náckové nebo perverzní vtipy. To vše nabídl necenzurovaný večer pro odvážnější jedince. Herci slibovali, že dokud neodejdou aspoň 3 lidé, tak show neskončí. Nakonec nikdo neodešel, tak nevím, jestli to kluci berou jako úspěch nebo ne.

Jestli jste milovníky černého humoru a nevhodných vtipů a nestihli jste halloweenskou Odvrácenou stranu humoru, můžete se těšit na vánoční speciál. Ten proběhne v pondělí 19. prosince v 19 hodin v olomouckém Divadle na Šantovce.

zdroj: facebook Děláme to ve třech
Autor: Markéta Kovaříková


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jakub Urban se po letech vrací na parník Tyrš a slibuje návrat do zlatých časů taneční muziky

Urban perexUž v sobotu 4. července znovu vypluje parník Tyrš, tentokrát bude jeho kapitánem DJ Jakub Urban. Vystudovaný právník a pravidelný florbalista je hlasem radia City a tuzemské diskotéky brázdí už osm let.  Jelikož se netají velkým žánrovým rozptyle...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Až tady nebudu – když se vás budoucnost snaží dostihnout

az tady nebudu 200Bookmedia pod značkou Audiotéka vydalo další audioknihu Lindy Greenové – po psychologickém thrilleru Před pikolou za pikolou je tady detektivka Až tady nebudu v podání hned tří interpretů.

 

...

Literatura

Napínavá jízda z prostředí Rio de Janeira

objeti mravenecnika 200Objetí mravenečníka je prvotinou Martina Vitického, která letos vyšla v nakladatelství Anag.

...

Divadlo

Mirotické setkání loutek a hudby

altDevátý ročník výjimečné události pro všechny milovníky malých hudebních a divadelních skupin se už blíží. Druhý srpnový víkend v Miroticích bude patřit loutkám, performerům, alternativní hudbě a především příjemné atmosféře. Na co všechno se návšt...

Film

Zákruty filmové kolektivizace

altKdyž se na televizní obrazovce izolovaně vynoří nějaký film, zpravidla bývá pro nezasvěceného diváka obtížné zařadit si ho do přiměřeného kontextu, vnímat jej jako určitý korálek umístěný na dlouhé vývojové škále. Týká se to rovněž kolektivizačního drama...