Och, vy pochvy rozeznělo se sklepením Garchu

Och, vy pochvy rozeznělo se sklepením Garchu

Tisk

basne perexPodzimní salón vulgární poetoterapie – tak zní název letošního básnického, a především vulgárního čtení. Salón poetických sprosťáků, nebo jak si sami básníci často říkají Sprosťáci, zavítali do podzimní Olomouce i letos.

 

Sprosťáci

Své emoce, pocity a nálady vkládají do básní. A co by to bylo za básníky, kdyby používali jen korektní a slušná slova. Jak už je z jejich názvu zřejmé, slušných slov se v nich moc nevyskytuje. Jedině v případě, že se rýmuje s nějakým tím sprostým.

Pondělní kulturní chvilka vulgarity

„Na mém oficiálním zvadle je napsáno 18 hodin, Garch napsal začátek na 19 hodin, no a město to dalo pro jistotu až na půl osmou,“ oznámil jeden z básníků před začátkem první básně.

V pondělí 28. listopadu proběhlo básnické čtení nejen olomouckých umělců. Bluesbar Garch přivítal několik básníků z různých krajů České republiky. Mezi nimi i některé pedagogy Univerzity Palackého v Olomouci.

basne

Básnické pásmo odstartoval hudebník, pedagog a básník Miroslav Demel. Po něm své vulgární básně přednesl Milan Valenta, Ruda Beran, Michal Růžička a nová členka Salónu poetických sprosťáků, Jana Chalupová Hlávková. Do tohoto uskupení zapadla skvěle, jelikož i její básnická tvorba nese nádech vulgarity a samozřejmě obsahuje značné množství sprostých slov. Přednesu se zúčastnil dokonce i moderátor Českého rozhlasu Brno, Pavel Kašpar. Básník a pedagog Pavel Svoboda, který je se svým jedinečným projevem a neotřelými básněmi vždy vrcholem a zároveň zakončením básnického večera, své verše věnuje spíše sexu. V jeho básních se neobjevuje tolik sprostých slov, jako u textů jiných autorů. Básnické pásmo prokládala svými písničkami folk-rocková skupina Střemkoš.

Autor: Markéta Kovaříková


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Viki: Bigbít to nikdy nebyl

viki perexS nevšední hudební autorkou a interpretkou Viki jsem se seznámila přímo prozaicky na křtu mé knihy. Odborníci o ní hovoří v superlativech a říkají, že patří k jedněm z největších talentů na naší muzikantské scéně. A j...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Život 16 subkultur zachytilo 10 režisérů nastupující generace dokumentaristů (Sociologické zkoumání formou filmového natáčení)

kmeny fotografie  200Dokumentární cyklus Kmeny vznikl na základě stejnojmenné knižní předlohy a její autor Vladimír 518 je také patronem celého projektu. Podařilo se natočit šestnáct dokumentů ze života městských subkultur. Nejedná se samozřej...


Literatura

Raymond Chandler, Loučení s Lennoxem

chandler Louceni s Lennoxem 200„... Ano, jsem přesně takový jako postavy v mých knihách. Jsem tvrdý chlapík a je o mně známo, že dokážu holýma rukama přepůlit rohlík ...“

...

Divadlo

Asanace neví, co chce svým divákům říct
ImageAsanace v pražském Divadle Na zábradlí je prvním jevištním ztvárněním jedné z her Václava Havla, kterého se autor nedožil. S inscenačním týmem ale i přes svůj vážný zdravotní stav spoluprac...

Film

Dvojí tvář Jima Carreyho v Masce
ImageFilm Maska byl ve své době (1994) opravdovým hitem. Kombinací zvláštních a dost vtipných obličejů, které umí dělat tak dobře snad jen Jim Carrey, a počítačové grafiky se z ušlápnutého bankovního úředníčka stal...