Vegani, veganky, vegančata mají českou kuchařku

Vegani, veganky, vegančata mají českou kuchařku

VeganskaKucharka perexZdravé alternativní stravování je už delší dobu velkým hitem. Na sociálních sítích bují specializované skupiny, blogů s recepty je jak hub po dešti, zahraničních rádců neméně, a teď přichází na náš trh plody z vlastní zahrádky, tedy z české produkce. Ať už jsou zdravé pokrmy vaším životním stylem, nebo jen zpestřením každodenní stravy, můžete teď čerpat inspiraci z české kuchařky.

Hlavním posláním veganského stylu života je být etický. Vegani jsou proti zabíjení zvířat (k jakémukoliv účelu), a zároveň podporují myšlenku, že zvířata vůbec nemají sloužit člověku. Jí tedy pouze rostlinnou stravu – ovoce, zeleninu, luštěniny, obiloviny, oříšky a semena. Pokud máte pocit, že je jejich strava nudná nebo omezená, mýlíte se. Napadlo vás třeba z máku vyrobit mléko? Nebo si udělat alternativu tvarohu z bílého tofu? Z něj lze s pomocí černé soli (kala namak) také připravit veganská „míchaná vajíčka“ a chuť i vzhled je opravdu téměř k nerozeznání.

Předkládaná veganská kuchařka v sobě zahrnuje recepty v kategoriích snídaně, saláty a sendviče, polévky, hlavní jídla, nápoje a nesmí chybět ani dezerty. Některé z receptů se dají zařadit i do raw (syrové) stravy a mnoho z vybraných jídel je bezlepkových. K rychlému přehledu o receptu patří jednoduché štítky (např. bez sóji, bez ořechů, bez přidaného cukru atd.), podle kterých ihned zjistíte, zda vyhovuje vaší dietě, pokud v ní máte nějaká omezení.

VeganskaKucharka

Grafické zpracování má moderní hravý barevný nádech, už jen z ilustračních fotografií k jednotlivým pokrmům se vám budou sbíhat sliny, a pokud ještě nejste o veganské stravě přesvědčeni, určitě vás to navnadí alespoň k vyzkoušení. Recepty jsou poměrně jednoduché a rychlé, měl by je zvládnout i začátečník.

Zřejmě si budete muset do své kuchyně nakoupit pár nových ingrediencí (např. rýžový sirup, dýňový olej, Tahini pasta, hraška atd.), ve větších městech určitě nebude problém si je pořídit, v menších možná ano, ale v dnešní době se dá spousta věcí pořídit i v on-line obchodech.

Co mě překvapilo, je poměrně velké zastoupení veganských „uzenin“ a „mas“, obvykle vyrobených na bázi sóji nebo pšenice. Já osobně bych zařadila raději více zeleninových jídel, ale jak víme, sto lidí, sto chutí.

Psát recenzi na kuchařku a nic si z ní nevyzkoušet, to by byl, jak se říká „epic fail“, a tak jsem se pustila do vaření cizrnové polévky, která je v kuchařce sice popsaná jako spíše zahřívací podzimní, ale hodí se i teď v létě, když třeba zmoknete, což se v posledních dnech stává dost často, a taky do pečení jáhlového koláče, neboť cizrna i jáhly jsou v mé kuchyni už rezidenty, a za mě dobrý!

Kuchařka má podle mě co nabídnout jak samotným veganům, tak i těm, kteří hledají něco nového a nebojí se poznávat netradiční jídla a chutě.

Veganská kuchařka od českého kuchaře
Autor: David Zmrzlý a kolektiv
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: CPress
Rok vydání: 2015
Počet stran: 152
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: www.kosmas.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Dům na samotě Michaely Klevisové míří na obrazovky České televize

Klevisova200Jedna z nejprodávanějších spisovatelek současnosti Michaela Klevisová obdržela v roce 2012 za román Dům na samotě Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku. A právě touto knihou se Česká televize nechala inspirovat a natočila stejnojmenný fil...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Comics Centrum plní přání a přináší Ú.P.V.O. 5: Černý plamen

upvo5 obalka 200Svět Mikea Mignoly a jeho Ú.P.V.O, tedy Úřadu paranormálního výzkumu a obrany, ožívá díky nakladatelství Comics Centrum v edici Na přání již po páté. A zároveň se jedná o první letošní titul v této edici, kdy sami čtenáři rozhodnou, zda ...


Literatura

Konec nadějím a nová očekávání
ImageLenka Kalinová své vědecké dílo zasvětila průzkumu dějin "socialistického experimentu", jak nazvala komunistickou éru naší novodobé historie. Všímá si, jak mohutné vlny nadšení, ať již se jednalo o těsně poválečnou...

Divadlo

Na podzim do divadla: Mobilstory

200 mobilstoryO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na moderní hru si zajděte do Divadla Radka Brzobohatého na představení s názvem Mobilstory...

Film

Nerozlučná tvůrčí dvojice Ken Loach a Paul Laverty obdrží v Karlových Varech cenu za celoživotní přínos filmovému umění

FFKV perexScenárista PAUL LAVERTY (*1957) a režisér KEN LOACH(*1936) zosobňují příklad pevně ukotvené umělecké dvojice, která se už patnáct let ideálně doplňuje: Laverty zajistí skvěle napsaný příběh, Loach se postará o jeho neméně skvělou realizaci, která...