Spisovatelka Jana Poncarová o svém novém románu Cyklistka a soutěži Nejlepší den mého života

Spisovatelka Jana Poncarová o svém novém románu Cyklistka a soutěži Nejlepší den mého života

Tisk

Jana PoncarovaLiterární soutěž s názvem Nejlepší den mého života je u konce a známe již jejího vítěze! Patronkou této naší soutěže, do níž se přihlásilo přes 40 účastníků se stala spisovatelka Jana Poncarová, která má na kontě již několik úspěšných románů a v současné době vyšla její nová kniha – Cyklistka. Co o své tvorbě i porotcování v soutěži Jana Poncarová prozradila? 

Od jakého věku a jaký žánr jste si začala pro sebe psát?


To je už dávno! Psala jsem si odmala. Krátké příběhy, pohádky, dobrodružné povídky, ale třeba i novinové články a rozhovory, když jsem si vyráběla vlastní časopisy. Většinou zůstalo u prvního čísla. Ale to je takové až klišé, že?

Nad čím jste tehdy přemýšlela?

Přemýšlím, nad čím jsem tehdy přemýšlela. Asi nad světem. Stejně jako teď. Zajímaly mě lidské osudy, historie, přitahovaly mě dálky, cesty do ciziny. Takže v mých příbězích se tohle vše setkávalo. A setkává se to v nich, myslím, i teď.

Chtěla jste být vždycky spisovatelkou?

Vždycky jsem chtěla psát. Nevím, zda jsem si někdy v dětství přála být spisovatelkou, spíš mi to připadalo nedosažitelné. Ale vím jistě, že jsem chtěla být novinářkou, protože jsem si myslela, že novináři jsou děsně chytří lidé, musí vědět a znát tolik věcí, když o nich píšou. Připomínám, že to bylo ještě před internetem, kdy se nedalo na jedno kliknutí dohledat třeba to, s jakými státy sousedí třeba Burundi. Muselo se do knihovny, nalistovat atlas…

Jana Poncarová

Kdy nastal ten přelom a rozhodnutí, že napíšete román, který se vydá?

Nebylo to ze dne na den. Asi rok ve mně narůstalo takové pnutí. Až jsem dospěla do fáze, že jsem si řekla: buď už se do toho konečně pustíš a zkusíš knihu napsat, nebo ne. A já to chtěla zkusit. Abych nelitovala, že jsem to nezkusila. Musím ale na pravou míru uvést to vydání. Neměla jsme nic domluveného. Prostě jsem psala, musela to vydržet, dopsat, pak to znovu přepsat, několikrát číst, upravovat… když jsem měla dojem, že je rukopis jakž takž hotový, teprve jsem ho poslala do nakladatelství. A čekala, zda se někdo ozve.

Proč myslíte, že jsou vám blízká témata, o jakých píšete? Pohnuté osudy silných a odvážných žen.... zaměření na historii, kde čerpáte inspiraci?

Asi nedokážu říct, proč jsou mi tak blízká. Možná na to jednou přijdu. Anebo radši ne, třeba by mě pak přestala bavit. A já je mám ráda. Když to vezmete, tak dvacáté století je plné zvratů. Bohaté na příběhy. Mnohé z nich jsou zapadlé, nemluvilo se o nich, protože to čtyřicet let nešlo. Teď je to víc jak třicet let po revoluci a pořád se objevují nové a nové věci. Historie mě bavila vždycky, nejvíc ale ty lidské příběhy. Dotknout se jich. Vzpomínám si, bylo mi asi dvanáct, táta přinesl z chalupy, kterou vyklízel, dopisy z první světové války! Bušilo mi srdce, jako bych dostala nejkrásnější hračku na světě. Pak jsem je četla, pořád dokola. A nutila kamarády, aby je četli se mnou... (směje se)

Jak se vám hodnotily soutěžní příspěvky, není jednoduché podílet se na volbě vítěze. Co většinou rozhoduje?

Četla jsem sedm povídek a všechny byly skvělé a také jednu velmi povedenou báseň. Před autory smekám. Mám k autorské tvorbě respekt. Když máte osm příspěvků, každý jiný a každý skvělý, je to těžké. Nechala jsem to proto uležet, šla spát a rozhodla se pro povídku, na niž jsem ještě druhý den myslela. U mě většinou rozhoduje prostá věc, zda mě to baví číst. Může to být válečný román, ale třeba i humorná povídka. Když je dobrá, poznáte to.

Prozraďte hlavně něco o vaší nové knize Cyklistka...

Pro mě osobně je to román o obrovské síle ustát vlastní osud, o vnitřní svobodě v nesvobodě. Knihu inspirovala baronka Blanka Battaglia. Svého času to byla bravurní cyklistka. Neměla ale štěstí v lásce. Pracovala jsem také s tématem stárnoucí ženy, která žije v rozpadajícím se zámku, ale neodejde, protože je to to jediné, co na světě má.

Jana poncarova1

A vsadím se, že už jistě máte zase rozepsaný další román...

Jestli jste se s někým vsadila, tak jste vyhrála. Mám. Píšu o herečce z dvacátých let. Byla velmi talentovaná, bohužel zemřela velmi mladá. Mám pár kapitol, haldu poznámek na stole štosy knih, které budu přes léto pročítat.


Tak to se už teď na na novou knihu moc těším. Děkuji vám za celou redakci za patronství v naší soutěži a přeji vám hodně úspěchů ve vaší další tvorbě! 

 

Zdroj foto: archív Jany Poncarové

 


 

Přihlášení



Banner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Samo Alexander, Pressburger Klezmer Band: Som najradšej, keď je na pódium zábava

sam perexPostupne sa dostávame ku Klezmeru zo Slovenska. Začalo to predchádzajúcim CD, kde sme mali jednu pieseň z Vyšných Rastlavíc. Kedysi sme nevedeli, že sa hral na Slovensku, v súčasnosti sme v rôznych knihách naš...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Kryštof Šafer: „Film Váňa vás pobaví a ukáže, že není čeho se bát.”

krystof saferDo kin nedávno vstoupil film o populárním českém žokejovi Váňa – největší závod je život sám. Při této příležitosti jsme položili pár slov producentovi tohoto snímku, Kryštofu Šaferovi, který nám přiblíží film i je...


Literatura

J.K.Rowlingová: Harry Petter a Kámen mudrců

HP1 perexHarry Potter není žádnou novinkou, přesto však dokáže i po více než dvaceti letech stále získávat nové čtenáře a nepřestává fascinovat stálé fanoušky. Právě k příležitosti dvacetiletého výročí od vydání první knihy ve Velké Británii, vydává naklada...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

38. Letní filmová škola: Na jihovýchod do ráje

letni filmova skola 38. Letní filmová škola v Uherském Hradišti ( LFŠ), která se každoročně koná na přelomu července a srpna, je minulostí. Na Slovácko přilákala přes pět tisíc návštěvníků a řadu významných hostů. Pro výroční cenu Aso...