Jitka Ludvíková: „Nejsem sériový vrah, jsem jen spisovatelka. Asi si to budu muset nechat napsat na schránku.“

Jitka Ludvíková: „Nejsem sériový vrah, jsem jen spisovatelka. Asi si to budu muset nechat napsat na schránku.“

jitka ludvikova 200Jitka Ludvíková se narodila v roce 1981 v Jindřichově Hradci. Vystudovala Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Šeď právnického života si zpestřuje psaním knížek, které jsou plné laskavého humoru, jenž přináší čtenářům tolik potřebnou dobrou náladu. Vydala již čtyři humoristické knížky Zkrocení mlsného muže, Můj manžel má jinou, no a co?!, Osvícení zoufalého muže, Devět let natvrdo, vyprávění s hravými úkoly pro předškoláky Julinka a Rek, knihu pro děti Hortenzie Malinová, knihu povídek Zakázané uvolnění a detektivky Nebezpečná hra, Dotek minulosti, Dotek vraha a nově Vánoční případ. V současné době žije s manželem a dcerami v Praze. Miluje cestování, tanec, divadlo a jižní Moravu.

Jak se máte v těchto dnech? Už na vás dýchá adventní nálada? Máte ráda toto období?

Mám se báječně. Hrdě se přiznám, že patřím k té sortě lidí, pro které jsou Vánoce nejkrásnějším obdobím roku. Na té lepší vlně už jedu několik týdnů. Při vaření si pouštím výhradně koledy a do kalendáře si zapisuji takové důležité údaje jako nezapomenout utrhnout barborku. Z prvního sněhového poprašku mám radost jako malé dítě a sáně už mám dávno připravené. Jsem přesně ten typ, který zkouší vánočku už v říjnu a v listopadu má napečené cukroví – což má ovšem tu nevýhodu, že je do prosince všechno snědené. Na druhou stranu můžu začít péct nanovo, a to mě i mé děti baví.

Lásku, možná až posedlost Vánoci, po mně zdědily i mé dvě děti. Hlavně starší dcera, ta už v létě nedočkavě vyrábí vánoční ozdoby a balí první dárky. Stromeček tak v dětském pokojíčku máme rozsvícený většinu měsíců v roce.

Jste spíše ten typ, který není v klidu, dokud nemá vše hotovo, nebo ten, který podlehne atmosféře a dokáže vše ostatní hodit za hlavu?

Samozřejmě šílím, že nic nestíhám, ačkoli podle mého manžela to tak hrozné není. My ženy už zřejmě máme v genech zakódováno, že perfektní může být ještě perfektnější. Proto uklízím, peču, vařím, sepisuji a škrtám nákupní seznamy, prolítnu pět obchodů, než vyberu ideální stromeček, po nocích vyrábím ozdoby a v hlavě mi stále visí seznam, na co nezapomenout. Například teď mám strach, abych nezapomněla uříznout barborku. A že v tom lítám potvrzuje i bramborový salát v lednici, který jsem včera jen tak na zkoušku udělala.

Dokonalé Vánoce se vším všudy, tak jak vypadaly, když jsem sama byla malá, chci hlavně kvůli dětem – tak už to my mámy máme. Na druhou stranu vím, že plán je jedna strana mince a realita ta druhá. Ne vždy všechno klapne na jedničku. Ale to nevadí. Především díky dětem jsem pochopila, že ten ideál rozhodně není v úklidu, dokonalém aranžmá nebo drahých dárcích. Vánoce jsou o pohodě, tradici, vzpomínkách a čase, který jsme spolu, a proto těsně před Štědrým dnem hodím všechno za hlavu a jednoduše si užívám. Abych byla přesnější: válím se u televize, cpu se cukrovím, a když jsem moc přeležená, strávím den na kopci. Od dětství mám super boby a když to dobře jede, jsem poslední, kdo ze svahu odchází. Boby mají tu výhodu, že frčí i na blátě


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pokud děti vidí číst své rodiče, jistě si sami také najdou ke knize cestu…“

blecha zdenek 200Poslední dobou se objevuje stále více periodik obecního charakteru a o zajímavé čtení není nouze. Uvědomila jsem si, že mě trochu mrzí, že jsme se zatím nikde nedočetli o místní knihovně. Známe dobrovolný spolek Čarodějnice od Juliány...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

„Neřešte to sami,“ říká autor knihy Neradost Karel Novotný.

PEREXOVY OBRAZEK Neradost Karel NovotnyV knihkupectvích se nedávno objevila růžová knížka s neobvyklým názvem Neradost. Jejím autorem je Karel Novotný – marketér, konzultant a otec dvou dětí. Ve své literární prvotině se rozh...


Literatura

155 receptů Růženy a Andrease: Gurmánská živá strava

gurman200Hurá, konečně kniha, která si neklade za cíl osvětlit problematiku syrové stravy! Ostatně, toho je všude až dost, velmi oceňuji, že tady tento nutný úvod vzali autoři jen velmi stručně a jasně – a tím pádem i velmi zajímavě a čtivě, protože si odpustili agitaci, jež ve všežravcí...

Divadlo

Věřte nebo ne, sbalit ženu je jednoduché

jak sbalit zenu200V rámci zlínského divadelního svátku – festivalu Setkání Stretnutie 2019 do Zlína zavítalo také Divadlo pod Palmovkou se svým manuálem Jak sbalit ženu 2.0.

...

Film

Bajkeři nejsou příliš originální, ale pobaví

bajkeri 200Letní komedie Bajkeři vstupuje v těchto dnech do našich kin a slibuje slušnou porci zábavy i romantiky. Ale jak už tomu u podobných filmů bývá, jen pro určitou sortu lidí.

...