Autoři Varování – Ilona Fryčová a Tomáš Kříkava – se vyzpovídali navzájem

Autoři Varování – Ilona Fryčová a Tomáš Kříkava – se vyzpovídali navzájem

Tisk

Varovani 200Koncem srpna vyjde druhá knížka nevidomé spisovatelce Iloně Fryčové. Její Varování – sedm povídek, v nich dětem pomáhá sedm dobrých duchů – ilustroval spolužák z Literární akademie Josefa Škvoreckého, spisovatel, herec, moderátor… Tomáš Kříkava. A tady je jejich rozhovor ve chvíli, kdy knížka se v tiskárně tiskne a už nelze na ní nic změnit.


TK: Varování je tvoje druhá samostatná knížka. První byla historická novela, teď duchařské povídky. Jak jsi vlastně přišla na nápad napsat Varování?
IF: Přemýšlela jsem, jak své tehdy osmileté dceři vysvětlit, že je pro mne nepřijatelné, aby chodila sama domů, ze školy. Přestěhovali jsme se, když se narodila, do zastrčeného kouta Prahy, kde to není pro holčičky zrovna bezpečné. Povídka Varování toto prostředí vykresluje; do něj jsem zasadila příběh o zabité dívence, která se zjevuje jako duch.



TK: Máš někoho, kdo je vždy ten první, kdo si tvoje texty přečte a řekne svůj názor, nebo to necháváš až na redaktora?
IF: Jako první to bývá můj manžel, na jeho rady většinou dám, teď už také prostřední dcera, absolventka VoS publicistiky a také ta nejmladší, dnes už desetiletá.



TK: Jak velkou roli v tvém životě hrají duchové a nadpřirozeno?
IF: Věřím v posmrtný život, takže na duchy.



TK: Co bys dělala, kdybys viděla ducha?
IF: Určitě bych se bála, taková hrdinka, jako jsou mé dětské postavy, nejsem.



TK: Díky zrakové vadě musí být psaní asi o něco složitější. Pomáhá ti v tom počítač případně nějaký externí dohled, který vše pak koriguje?
IF: Je pravda, že se čtením a psaním mám díky sítnicové vadě velké obtíže. Tedy měla jsem, dokud nebyly mluvící počítače. Neovládám dobře braillské písmo, (jen teoreticky), takže nemám braillský řádek, který text zobrazuje ve slepeckém písmu, jsem odkázána pouze na sluch, to člověku leccos unikne, například není dostatečně slyšet rozdíl mezi y a i. O korekturu jsem dříve žádala muže, teď spíš starší dceru.

TK: Jak jsi reagovala na to, když ti Jana Semelková řekla, že budu ilustrovat tvoji knihu právě já?
IF: Když mi redaktorka Jana Semelková prozradila, že budeš ilustrovat moje povídky, byla jsem překvapená. Přiznám se, že mi nějak uniklo, že jsi ilustroval erotické povídky, které jsem původně chtěla taky psát, ale upustila jsem od nich. Znám Tě jako dobrého spisovatele, skladatele, herce – výborného komika. Čítával jsi mi mé povídky na hodinách tvůrčího psaní na Literární akademii, když jsem ještě neuměla plynně číst nahlas z počítače, přesněji tlumočit umělý hlas.
Moc jsem si tvůj přednes užívala.

Varovani promo
IF: Na oplátku: Co napadlo tebe, když Ti Jana nabídla ilustrovat Varování?
TK: Ilustrátorství je věc, kterou dělám opravdu jen jako koníčka. Byl jsem rád, že mi to Jana nabídla, ale na druhou stranu jsem se cítil zvláštně, jelikož jsem měl ilustrovat někoho, koho jsem znal. Jednoduše – bál jsem se, že těmi ilustracemi zkazím celou knížku a tvoji práci. Navíc jsem si říkal, jak budou díky tvé zrakové vadě probíhat konzultace nad ilustracemi.



IF: Byla ti blízká duchařina v duchu křesťanské víry, nebo naopak vzdálená?
TK: Moje první knížka, kterou jsem jako začínající školák přelouskal, byl Drákula Brema Stokera. To člověka ovlivní. Musím říci, že duchy vnímám jako někoho, na koho se můžu obrátit, poradit se, říci si: „Tak, Karle Havlíčku, jak bys to udělal ty?“



IF: Kterou z ilustrací sis užíval a která tě moc nebavila?
TK: Já jsem si užíval všechny. Nejdůležitější bylo najít v povídkách nějaký prvek, který se dá ztvárnit tak, aby podkresloval náladu z povídky, ale neprozrazoval pointu nebo případně nezkresloval význam textu.



IF: Šly ti obrázky od ruky, nebo jsi je musel občas odložit?
TK: Některé povídky šly přímo samy a rovnou u čtení mě napadalo, co nakonec udělat. U některých to šlo hůř. Já jsem spíš člověk, který si v první řadě vše nejprve pořádně rozmyslí, sestaví, co možná nejlépe představí, a pak samotná realizace je už docela jednoduchá.



IF: Věříš na duchy? A pokud ano, tak na dobré, nebo zlé?
TK: Na obojí. Hlavně věřím, že různá místa mají svého ducha a svůj ráz. Prostě to, čemu se říká Genius Loci. A ten lidi, kteří v něm žijí, ovlivňuje a naopak. Lidé zase tvoří Genius Loci. Je to prostě začarovaný kruh.



IF: Dostal jsi naděleno tolik talentu, která sudička, nebo který duch si myslíš, že ti je přiřknul?
TK: Já jsem měl a mám v životě velké štěstí na žijící lidi. No a jak stárneme, tak tito lidé postupně odcházejí. Ale stále jsou pevně zakotveni v mém životě a cítím je. A občas – jak už jsem říkal – se s nimi i imaginárně radím…


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hanka Křížková: „Mám ráda vlastně každé jídlo, když je dobře uvařené a dobře ochucené.“

hanka krizkova 200Hanka Křížková (*1957) je česká zpěvačka, herečka a rodačka ze Strakonic, která se na profesionální scéně poprvé objevila ve skupině Metronom (1982). Předtím ale zpívala v jazzrockové skupině Rotor v rodných Stra-konicích. V letech 19...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ozvěny ze Světa knihy/ edice ČT

CT Krysaci oceneni perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a navíc se potkali s koleg...


Literatura

Siri Pettersen - Plíseň

plisenDruhý díl ze série Havraní kruhy byl vyhlížen nejen jejími nadšenými fanoušky, ale i tvrdými kritiky. Norská spisovatelka Siri Pettersen navštívila v roce 2016 i pražský Svět knihy, čímž se toto očekávaní zvětšilo. Plíseň je konečně tady a jedná se o ještě ...

Divadlo

Konec mafiánů Na zábradlí

chlapci200Moje první návštěva pražského Divadla Na zábradlí po rekonstrukci mě zavedla na hru Dobří chlapci. Pod názvem je možné si představit mnoho variací o tom, o jaké dobré chlapce jde. Realita je ovšem taková, že si divadlo vzalo na paškál samotné mafi...

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí, radujme se...

dvanact mesicku majkusova vojtekTelevizní vánoční programy spoléhají na jistotu: zejména každoroční opakování pohádek vytváří jakousi jistotu, že vše zůstává při starém - nic z toho, nač ...