V rámci projektu „CINERGY“, distribuční společnosti „Cinema Glok“, zavítal do Prahy rumunský režisér, scénárista a hlavní postava současné rumunské „nové vlny“ – Corneliu Porumboiu. Držitel „Zlaté kamery“ z MFF v Cannes a „Stříbrného leoparda“ z MFF v Locarnu se s přítomnými studenty podělil o své poznatky z filmového průmyslu – coby režisér, kameraman nebo scénárista. Průběh diskuze, jejíž moderace se ujal rozhlasový reportér Pavel Sladký, byl obohacen ukázkami z režisérovy tvorby.
Sládek: „Náměty (filmů) si Vás v podstatě našly samy, což jste mi i tenkrát potvrdil v rozhlasovém pořadu.“
Corneliu: „Každý film je svým způsobem odlišný....náměty vycházejí ze situací, kterým já sám uvěřím. Jsou to věci, které mne svým způsobem zaujaly tak, jak bych si přál.“
Sládek: „Existovaly v Rumunsku v 80. letech televizní show?“
Corneliu: „V mé domovině jsem ji shlédnul v roce 1999.“
Sládek: „Jak na Vás zapůsobila?“
Corneliu: „Smál jsem se tomu, ale hned nato jsem televizi vypnul. Byl jsem v té době v Paříži, kde jsem psal scénář. Nebyl jsem s tím spokojen a nakonec jsem napsal něco jiného. Vše jsem měl v hlavě – příběh, postavy,...“
Sládek: „Zkoušel jste se posunout vpřed?“
Corneliu: „Zkoušel jsem začít něco jiného. Chtěl jsem, aby show posloužila jako dokument.“
Následovala první ukázka filmu z roku 2006 - 12:08 East of Bucharest
Sládek: „Jakým způsobem jste vytvářel (tuto část) TV show?“
Corneliu: „Televizní studio jsme točili pomocí dvou kamer. Nazkoušení trvalo dva týdny a změna dialogů šest dní...“ „Účinkuje zde mnoho divadelních herců. Když jsem psal scénář, přemýšlel jsem nad postavami. Začali jsme pracovat nejdříve na nich...měnili jsme zápletky..Lidé mi říkali, že to byl skvělý scénář. Když pracujete s herci, někdy je necháte něco pozměnit. Všechny postavy jsou svým způsobem trochu bláznivé.“
Další ukázka byla z filmu „Police Adjective“ z roku 2009.
Sládek: „Postavou tohoto snímku byl herec Dragos Bucur, který zde hodně vynikal řečí svého těla. Co byste nám o řeči těla řekl více?“
Corneliu: „Hodně jsem si odnesl od svého kamaráda – policejního strážníka. Byl jsem zaskočen tím, že policejní strážníci v podstatě 80% svého času stráví chůzí a pozorováním. Pozorovali jsme styl jeho chůze. Myslím, že ta je pro postavu velmi důležitá – je to určitá přirozenost. Jsou zde jistá pravidla, kterými se musíme řídit. Uvažovat nad změnami ve scéně. S hercem jsme na tom pracovali. A Dragos je z hlediska techniky skvělý herec.“
Závěrečná ukázka patřila filmu z roku 2013 – When Evening Falls on Bucharest or Metabolism
Sládek: „Je film založen na zkušenostech herců?“
Corneliu: „Občas se stávají bláznivé věci. (směje se). Dělal jsem casting. Vybral jsem minimálně čtyři herečky. „
Sládek: „Jak Vaše castingy probíhaly?“
Corneliu: „Trvaly přibližně tři-čtyři měsíce. Chtěl jsem vidět různé typy postav. Nejdříve chci ovšem vidět fotografie.... Rád pořádám castingy.“
Sládek: „Zmínil jste svůj nejnovější filmový počin. O čem je?“
Corneliu: „Název filmu je „Treasure“ a pojednává o komunismu. Distributor i produkce jsou z Francie“
V ten samý večer proběhlo v Divadle Na Zábradlí promítání fotbalového dokumentu z roku 2014 „Druhý valčík“, doplněné živým dabingem v podání herců Lumíra Tučka a Mikoláše Tučka.
Sládek: „Jak probíhala výroba audio podkladu k fotbalovému zápasu?“
Corneliu: „Začal jsem až potom, co jsem rozdělil určité části filmu na pásky..Chtěl jsem takový dokument. Nebyl jsem to pouze já, kdo o takovém filmu uvažoval. Začal jsem s něčím nostalgickým, nebezpečným... Byl jsem do té hry opravdu zabrán. Je to něco jako živá vzpomínka. Něco, co jsem chtěl vytvořit ze své minulosti.“
Autor minimalistických a reflektujících dramat nenavštívil tento rok Českou republiku poprvé. V roce 2004 zavítal do Karlových Varů v rámci „Fresh Film Festivalu“.
Zdroj foto: pinterest.com, rofilmfest.com, vjmorton.wordpress.com, cinema-scope.com, famu.cz
< Předchozí | Další > |
---|