Režisér Marián Polák se v Karlovicích zúčastnil promítání filmu Planeta Česko

Režisér Marián Polák se v Karlovicích zúčastnil promítání filmu Planeta Česko

Tisk

Polak perexDo Karlovic na Bruntálsku zavítal známý režisér Marián Polák. Jeho film Planeta Česko organizátoři v budově Vzdělávacího a informačního centra ve mlýně promítali na výstavě Jeseníky všemi smysly. Režisér posléze besedoval s diváky o natáčení přírodopisného dokumentu, jenž byl nominován na cenu Českého lva v kategorii nejlepší dokument v roce 2018. 

 

Součástí výstavy byla i první společná exhibice ilustrací a fotografií autorů Jana Hoška a Mariána Poláka s názvem Podivuhodná zvířata. Je v dnešní hektické době stále zájem o přírodu? Spolek Actaea se domnívá, že ano. Civilizační tlak je takový, že lidé začínají hledat klidnější místa, kde tráví svůj odpočinek. Spolek na toto téma uspořádal přírodopisnou výstavu u příležitosti padesátého výročí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ). „Myslíme si, že přírodu je důležité chránit, a když se o ní především mladí lidé přehlcení moderními technologiemi něco dozví, vybudují si k ní lepší vztah než ten, který mají z televizních obrazovek. V současné době se lidé zajímají o problematiku Lýkožrouta smrkového z podčeledi kůrovců, který nejen v Jeseníkách páchá na stromech obrovské škody. Co se týká našeho regionu, nejvíce postižena oblast Nízkého Jeseníku,“ sdělila organizátorka akce Kateřina Kočí. Organizace Actaea působí hlavně v oblasti Jeseníků a Beskyd. Podílela se na vzniku naučných stezek Bílá Opava, Velká kotlina. Zrealizovala mimo jiné projekty Rozvoj sítě environmentálních, poradenských a informačních center Moravskoslezského kraje a Propagaci soustavy Natura 2000 v CHKO Beskydy a Jeseníky a mnohé další.

Polak 1

Lidé jezdí poznávat přírodu do zahraničí a přitom nevidí tu krásu, kterou mají doma. Náš ekosystém je pestrý jako málokde na světě. A máme ho na dosah ruky, stačí se jen dobře dívat. Takto by se dal charakterizovat film Planeta Česko. Diváci filmu prožijí napříč všemi přírodními obdobími vzrušující výpravu za zubry, muflony, modrými žábami či vzácnými sysly. Uchvátí je inteligence vlaštovek a zrození vzácného Tesaříka alpského. Režisér chce v kině na velkém plátně divákům ukázat, v čem tkví pestrost a unikátnost přírody, která je obklopuje. Chce, aby porozuměli příběhu krajiny, ve které žijí. I příroda poznamenaná činností lidí má svůj půvab a krásu. Produkce se ujal Radim Procházka. Na scénáři se podíleli Marián Polák, Jan Hošek a Marek Sklář. Za kamerou stáli Marián Polák, Jiří Petr a Hugo Habrman. Úžasnou hudbu složil Kristian Koll. Celý příběh vyprávěl herec Kryštof Hádek. Hlavními herci je příroda a 71 zvířat.

Nejdříve se měl točit seriál o přírodě, ale posléze po složitém postupu při čerpání dotací se od původního záměru upustilo, a natočil se film. Filmování zabralo šestnáct měsíců čistého času, 400 natáčecích dnů. Filmový štáb při svých cestách nacestoval šedesát tisíc kilometrů. Na besedě režisér vzpomínal na natáčení Skokana ostronosého, neboli modré žáby. Samci v období rozmnožování mění svoji barvu na modrou. Japonští filmaři projevili o toto zvíře zájem a letěli přes půl planety za Mariánem Polákem, aby s ním spolupracovali při natáčení pasáže o modrém skokanovi. Nedokázali pochopit, proč modrá žába mění barvu pouze na týden. Zmínil, jak složité bylo natočit bobra, protože je to noční zvíře s vynikajícím čichem. Trvalo spoustu dní a nocí, než se ho filmařům podařilo natočit. Marián Polák netočí filmy o přírodě jen v Česku, ale jezdí často i do zahraničí. Oslovují ho zahraniční filmaři, agentury i ZOO, procestoval tak už přes půlku planety. Jako největší nebezpečí při svých cestách nevnímá nebezpečná zvířata a nepředvídatelnou přírodu, ale vysílení z nevyspání a následné cestování v dopravních prostředcích. V nepřístupných terénech tak snadno může dojít k nehodě. Režisér si vybudoval vztah k přírodě již ve svém dětství, kdy běhal s kamarády po venku, chytal motýly a naučil se pozorovat nevšední přírodní krásy ve všední krajině. Film věnoval svým dvěma dcerám, které učí lásce k přírodě.

Marián Polák natáčí film o CHKOJ
V současné době u příležitosti 50. výročí CHKOJ natáčí celovečerní film věnovaný této organizaci. „Dívejte se na přírodu za domem s pochopením. Její ochrana není jen dobrým skutkem, měla by být samozřejmostí u každého z nás,“ vzkázal na závěr režisér účastníkům výstavy. Marián Polák sám sebe vnímá jako divného, co točí přírodu a žádné lidi. Obdržel cenu FITES Trilobit za dokument Živý obraz lepšího světa. Získal ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision. Spolu s režisérem Janem Hoškem obdrželi Velkou cenu na Life Sciences Film festivalu za Svět podle termitů.


 

Přihlášení



Řeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

,,Nezáleží na tom, kdo je má matka, či otec. Záleží na tom, kdo jsem já!“

vero200Mám pocit, že ji znám celý život. A přitom jsem ji poznala až nedávno, když jsem četla její knihu. Dlouho bych mohla mluvit o pocitech, které mě provázely, když jsem tuhle knihu četla. Byla jsem smutná, zhnusená, otřesená, plakala jsem, taky jsem se ale s...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Zlínské Vítání prváků se blíží!

vitani 200Snad žádná zlínská akce pro studenty není legendárnější než Vítání prváků. Tato noc je šílená, zábavná a hlavně nezapomenutelná. Kromě tradičního půlnočního pasování je připraven bohatý program, který se bude konat hned na 8 místec...


Literatura

Nový Kotleta nasekal Velké problémy v malém Vietnamu

kotleta velke problemy200Nakladatelství Epocha udělalo na podzim radost všem příznivcům kvalitní české mladé krve s nejnovějším titulem Františka Kotlety Velké problémy v malém Vietnamu. Tahle řízná knížka by mohla mít dovětek „exkurze do vi...

Divadlo

Festival Apostrof zve milovníky evropského divadla

altJiž čtrnáctý ročník divadelního festivalu nezávislé a amatérské tvorby startuje poslední červnový den. Celkem devět představení ve čtyřech dnech se odehraje v Divadle Na Zábradlí a v experimentálních prostorech NoDu. Objeví se ...

Film

Divoké Včely jsou jako ze staré české vesnice

divoke vcely plakat 200Film Divoké Včely (2001) je nadčasový a oblíbený český snímek o životu lidí kdesi na vesnici. Protože se v něm dost přehání, je vždycky čemu se zasmát. I když hlavní příběh ani tak zaj...