Robert Rohál: Dokonce jsem si vypůjčil z divadla andělská křídla – a bylo po ptákách…
Banner

Robert Rohál: Dokonce jsem si vypůjčil z divadla andělská křídla – a bylo po ptákách…

Tisk

andele200I když o sobě roky tvrdí, že je dělník kultury, tak bych ještě dodala, že je navíc tvůrčí až renesančně. Jistě, Robert Rohál pracuje v kulturní oblasti a publikuje v novinách a časopisech, ale také píše knihy, fotografuje a vystavuje po celé republice. Když v kultuře v roce 1980 začínal, organizoval nejen divadla a koncerty, ale vymyslel i desítky vlastních pořadů. Od roku 1990 působil v novinách, ale také začal psát knihy – dodnes mu vyšla padesátka titulů. Fotografováním se zabývá šestnáct let a má úspěch – dodnes absolvoval více než padesát výstav a prezentací. Svou tvorbu prezentoval naposledy na rozhraní loňského a letošního roku v Kroměříži.

Andělé mezi námi byla výstava, která proběhla od loňského 6. prosince do 7. ledna 2022 v Domě kultury v Kroměříži, a byla postavena na obrazech malířky Milady Ivánkové a černobílých fotografií Roberta Rohála. Třináct obrazů bylo dílem Milady Ivánkové, třináct fotografií měl její vystavující kolega.

andele foto1

„K andělům se vracím řadu let, ale co se týče fotek, tak jsem jim první výstavu věnoval v roce 2010,“ říká Robert Rohál. „Tehdy to bylo tak, že jsem si vytipoval známé a přátelé, kteří mi andělé připomínali, dokonce jsem si vypůjčil z divadla křídla – a bylo po ptákách. Postupem doby pak moji andělé na fotkách prošli řadou výstav. Třeba v galerii v Hukvaldy, na hradech Karlštejn a Křivoklát, ale také v jenom pražském klubu nebo v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci. Pak jsem se andělům vzdálil a fotil dlouho něco jiného. Až loni, když jsem potkal malířku Miladu Ivánkovou, jsme se domluvili, že uděláme v Kroměříži společnou výstavu. A protože Milada maluje i anděly, bylo jasné, o čem naše společná výstava bude. O andělech. Zatímco Milada je „vymalovala“, a v barvě, já si několik andělů nově vymyslel – opět na černobílých fotkách, k čemuž mě inspirovali i moji fotogeničtí přátelé stejně jako život. A protože to jsou fotky z let 2010 až 2021, dovolil jsem si ke každé z nich přidat v písmenkách malý příběh…“

andele foto 2

Ale právě i ta Robertova písmenka mě zaujala. Nejenže každá fotka je jiná už tím, že se liší tvář, respektive výraz modelů či modelek, ale každá fotografie má svůj příběh. Některý kratší, jiný delší, ale každopádně nosný a svěží. A tak se návštěvníci výstavy Andělé mezi námi dočetli i o tom, co focení předcházelo, co pronásledovalo během focení fotografa či protagonisty a co všechno se přihodilo – a věřte, že to bylo docela zábavné počtení.

Zajímavé byly i reakce návštěvníků v návštěvní knize. Někteří se jen podepsali, jiní sdělili příjemné pocity z výstavy. Jen jeden anonym napsal, že nevkusní jsou polonazí muži coby andělé, přičemž se asi nedíval pořádně, protože všichni andělé jsou buď odění anebo jsou vidět jen krk a nahá ramena.

andele foto 3

Zajímavý byl i názor, který napsal po zhlédnutí výstavy Miroslav Karásek z Kroměříže: "Andělé jsou nadpozemské nehmotné bytosti, jež živý člověk nikdy nemohl spatřit. Od dob, kdy lidé ztvárňovali svoje představy o duchovním světě, zahrnuli do něj i obrazy andělů. Po celá staletí se obrazy andělů objevují ve výtvarném zpracování. Anděl může být znázorněn jako překrásná dívka či žena, jako urostlý muž anebo jako člověk, kterého potkáváme denně na ulici, přítel, který nám nezištně pomůže. V Domě kultury v Kroměříži vystavuje osobité vidění andělů holešovský fotograf Robert Rohál. Jsou to černobílé snímky, jejichž vyznění umocňuje přiložený neobyčejný krátký příběh, jímž autor přibližuje "své anděly". Jsou to kamarádky a dobří přátelé, kteří svým jednáním, pro ně zcela samozřejmým, naplnili poslání anděla, tedy pomoc, ochranu, přátelství, prostě lidské dobro.“

Každopádně kroměřížská „andělská“ výstava skončila, a tak se budu těšit na novou. A protože jsem se dozvěděla, že prý bude zase o něčem jiném, tak za ni zase ráda podívám. On Robert Rohál vždycky překvapí.

andele foto 4

Zdroj foto: archiv


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jak Jana Andresíková spadla z koštěte…

Jana Andresikova 200Herečka Jana Andresíková jako host Toboganu v pyžamu vyprávěla o svých neuvěřitelných karambolech, které ji v životě potkaly. Její zdravotní karta má několik stránek popsaných odshora dolů. Pa...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Tomáš Řízek a jeho výstavy v Taiwanu

altTomáš Řízek od podzimu loňského roku jde od výstavy k výstavě. Řadu míst doma v České republice, kde si jeho ilustrace mohli čtenáři a milovníci ilustrací prohlédnout, obohatilo místo nám vzdálené – Taiwan. Výtvarník pro mís...


Divadlo

Balada pro banditu po ostravsku

altDo divadla se chodí na 3D představení plné přehrávání a emocí. I když bývá kino lepší, jsou hry, kvůli kterým stojí za to divadlo navštívit. Jednou z takových je prověřená klasika Balada pro banditu.

 

...

Film

Zlodějka knih, The Book Thief, by Brian Percival s oslnivou Sophie Nélisse v hlavní roli

zlodejka perexOslnivá Sophie Nélisse v hlavní roli Liesel Memingerové, dívky, která neměla to štěstí, aby prožila plnohodnotné dětství. Tehdy její rodině udělala čáru přes rozpočet druhá světová válka a holocaust. Při pohledu na úvod filmu si člověk chtě n...