Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura

Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura

Tisk

big zmenene-stavy-mysl-drogy-a-kultura-kjU-501788Nakladatelství Dokořán vydalo další malou knížku do kapsy v edici Pergamen. Tentokrát na velmi zajímavé téma – změněné stavy vědomí. Autorem je Ben Sessa, který se zaměřuje na výzkum terapeutického využití psychedelických látek. Co všechno tedy v knížce najdete?

 

Knížečka stručně nastiňuje možnosti, jak se dostat do rauše. Zkrátka a dobře do změněného stavu vědomí. Ale pozor! Tyto stavy nenavozují pouze drogy, které bychom mohli považovat za návykové a nebezpečné. Mohou to být i látky, které běžně známe v naší každodennosti. Látky, které s oblibou konzumujeme. Například ty, jež jsou obsaženy v kakau a čokoládě, anebo docela obyčejný cukr. Pak jsou to i některé hormony. Pojďme se ale podívat, na jaké otázky nám kniha dokáže odpovědět. Tak třeba:

Co se s vámi děje při pití kávy? Působí čokoláda opravdu jako afrodiziakum? Jak fungují takové drogy jako alkohol a cannabis? Hrála psychedelie roli v evoluci člověka? Co znamenají naše sny? Co se s námi děje v hypnotickém stavu? Jak změní naše vnímání afrodiziaka? Jak působí na člověka antidepresiva? Jak funguje lidský mozek? V čem spočívá práce šamana? Co se stane, když přestaneme jíst? Co je to kvantové vědomí? Jaké látky patří přírodní psychedelika? V této fascinující knížce se přední psychofarmakolog Ben Sessa zabývá drogami, jejichž složení i účinky popisuje, drogami zákonnými i nezákonnými, přírodními i syntetickými, od nikotinu k endorfinům, od cukru k antidepresivům, které dennodenně užívají lidé po celém světě, aby si změnili stav vědomí.

O autorovi:

Ben Sessa je jedním z nejvýznamnějších výzkumníků zaměřujících se na terapeutické využití psychedelických látek, jako jsou léčebné konopí, MDMA či psilocybin. Pracuje jako psychiatr v oblasti závislostí a traumatologické psychiatrie a je autorem knih The Psychedelic Renaissance či To Fathom Hell or Soar Angelic. Žije v Bristolu.

Hodnocení knihy:

Knížečka je sice velmi stručná, přesto velmi přehledně poskytuje základní informace, které vás mohou zaujmout. Jediné, co mi vadilo, byla příliš malá písmenka. No jo, ale jak jinak by se to tam všechno vešlo! Příjemné jsou obrázky a dovysvětlující informace nebo chemické vzorečky. Doporučuji!

big zmenene-stavy-mysl-drogy-a-kultura-kjU-501788

Název: Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura
Autor: Ben Sessa
Překlad: Jiří Pilucha
Nakladatelství: Dokořán
Edice: Pergamen
Počet stran: 58
Hodnocení: 90 %

https://www.dokoran.cz/index.php?&;p=book&id=1300


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Adam Mišík: Návrat Flamenga s mým tátou byla ta nejúžasnější věc, co se mohla stát.

adam misik200Adam Mišík je zatím pro většinu lidí jméno méně známé. Patnáctiletý chlapec, který se na svoji životní cestu připravuje od píky a váží každého kroku. Žongluje s pěti míčky, škola, přátelé, rodina, hudba, herectví a všechno drž...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

1000 + maličkostí, které dělají šťastní a úspěšní lidé jinak

1000 malickosti 200V červnu vydalo nakladatelství Pragma zajímavou knížečku o seberealizaci a hledání vnitřního štěstí s dlouhým názvem 1000 + maličkostí, které dělají šťastní a úspěšní lidé jinak. Autory jsou manželé Marc a Angel Chernoff, jež v...


Literatura

Jo Nesbø a jeho Netopýr

Netopyr 200Detektivky severských autorů – současný hit u čtenářů. Můžeme sice spekulovat, čím se staly oblíbenými, ale já osobně raději přijímám fakt, že tomu tak prostě je. Sama mám vlastně jasno: jsou to detektivky, které jen neřeší zapeklitý případ, větši...

Divadlo

„Psaní je líbání v hlavě“

dobry proti severaku200Únor začal v Městském divadle Zlín premiérou půvabného díla Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera. Já jsem se do Dílny vydala hned na první reprízu, protože mě tato kniha dostala a byla jsem moc zvědavá, jak se s ní di...

Film

Pohltí nás Sociální síť?


altInternetová sociální síť je poměrně nová záležitost stejně tak jako stejnojmenný film, popisující zrození té nejpoužívanější – Facebooku. Příběh o Facebooku bude za tisíc let starý jako lidstvo samo. Nejde v něm totiž o přijetí n...