Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura

Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura

big zmenene-stavy-mysl-drogy-a-kultura-kjU-501788Nakladatelství Dokořán vydalo další malou knížku do kapsy v edici Pergamen. Tentokrát na velmi zajímavé téma – změněné stavy vědomí. Autorem je Ben Sessa, který se zaměřuje na výzkum terapeutického využití psychedelických látek. Co všechno tedy v knížce najdete?

 

Knížečka stručně nastiňuje možnosti, jak se dostat do rauše. Zkrátka a dobře do změněného stavu vědomí. Ale pozor! Tyto stavy nenavozují pouze drogy, které bychom mohli považovat za návykové a nebezpečné. Mohou to být i látky, které běžně známe v naší každodennosti. Látky, které s oblibou konzumujeme. Například ty, jež jsou obsaženy v kakau a čokoládě, anebo docela obyčejný cukr. Pak jsou to i některé hormony. Pojďme se ale podívat, na jaké otázky nám kniha dokáže odpovědět. Tak třeba:

Co se s vámi děje při pití kávy? Působí čokoláda opravdu jako afrodiziakum? Jak fungují takové drogy jako alkohol a cannabis? Hrála psychedelie roli v evoluci člověka? Co znamenají naše sny? Co se s námi děje v hypnotickém stavu? Jak změní naše vnímání afrodiziaka? Jak působí na člověka antidepresiva? Jak funguje lidský mozek? V čem spočívá práce šamana? Co se stane, když přestaneme jíst? Co je to kvantové vědomí? Jaké látky patří přírodní psychedelika? V této fascinující knížce se přední psychofarmakolog Ben Sessa zabývá drogami, jejichž složení i účinky popisuje, drogami zákonnými i nezákonnými, přírodními i syntetickými, od nikotinu k endorfinům, od cukru k antidepresivům, které dennodenně užívají lidé po celém světě, aby si změnili stav vědomí.

O autorovi:

Ben Sessa je jedním z nejvýznamnějších výzkumníků zaměřujících se na terapeutické využití psychedelických látek, jako jsou léčebné konopí, MDMA či psilocybin. Pracuje jako psychiatr v oblasti závislostí a traumatologické psychiatrie a je autorem knih The Psychedelic Renaissance či To Fathom Hell or Soar Angelic. Žije v Bristolu.

Hodnocení knihy:

Knížečka je sice velmi stručná, přesto velmi přehledně poskytuje základní informace, které vás mohou zaujmout. Jediné, co mi vadilo, byla příliš malá písmenka. No jo, ale jak jinak by se to tam všechno vešlo! Příjemné jsou obrázky a dovysvětlující informace nebo chemické vzorečky. Doporučuji!

big zmenene-stavy-mysl-drogy-a-kultura-kjU-501788

Název: Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura
Autor: Ben Sessa
Překlad: Jiří Pilucha
Nakladatelství: Dokořán
Edice: Pergamen
Počet stran: 58
Hodnocení: 90 %

https://www.dokoran.cz/index.php?&;p=book&id=1300


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jaroslava Mačková: „Pocit bývá tím základním. Ovšem vedou k němu různé cesty.“

jarka mackova 200Jaroslava Mačková (* 1966) pochází z Černčic na Náchodsku, kde stále bydlí. Vystudovala speciální pedagogii v Hradci Králové. Básnické tvorbě se věnuje již od gymnaziálních studií v Jaroměři. Ale nejen to, psaní ji baví natolik, že do...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Myslete mimo zajeté koleje a využijte svůj potenciál na maximum

Stadlerova-webinare perexZačátek nového roku je ideálním obdobím pro nastartování nějaké životní změny. Spousta lidí ale neví, jak na to. Proto Česká asociace Sport pro všechny připravila ve spolupráci s lektorkou, mentorkou a koučkou Jit...


Literatura

Tak trochu jiný pohled na bratry Mašínovy

Masinovi perexÚtěk bratrů Mašínových z republiky zůstává i po několika desetiletí kontroverzním tématem. Názory na jejich činy se pořád různí. Někteří lidé je považují za hrdiny a bojovníky za svobodu, pro další jsou to jen obyčejní vrahové.

Divadlo

Kdyby Nestroy vědel…premiéra PRO NIC ZA NIC v Městském divadle v Brně

pro nic za nic perexKdyby Johann Nepomuk Nestroy věděl, že po něm bude ve Vídni pojmenováno náměstí i zastávka metra, asi by se moc divil. On to byl totiž už za svého života na jedné straně miláček publika, měšťanského i lidového, ale mocn...

Film

Walt Disney a hledání genderových stereotypů

200filmHodnocení odkazu Walta Disneye (nebo Disneyho?), ať již jeho samého, nebo studia nesoucího jeho jméno, se zpravidla odvíjelo ve dvou rovinách. Jedna zdůrazňovala kýčovitost produktů, druhá obdivovala obchodní talent. Nalezneme však také badatele, kteř...