Festival francouzského filmu: Svatý pan Oscar a ministr, jemuž chcípnul motor
Banner

Festival francouzského filmu: Svatý pan Oscar a ministr, jemuž chcípnul motor

Tisk

holy motorsHned pět francouzských filmových titulů, které budou mít příští týden českou premiéru, uvádí v předpremiérách 15. ročník Festivalu francouzského filmu. Festival nastartoval motor ve čtvrtek projekcí snímku Thérèse Desqueyroux letos zesnulého francouzského režiséra Clauda Millera a na nejvyšší rychlost zařadil uvedením nového filmu Leose Caraxe (na programu jsou ještě jeho dva nejúspěšnější snímky Zlá krev a Milenci z Pont-Neuf).

„Enfant terrible“ francouzské kinematografie zažil letos v Cannes ve stoje aplaudovaný návrat k celovečernímu filmu. Po třináctileté pauze natočil obrazově i hudebně podmanivý, staromilsky i vizionářsky strhující proud imaginace nazvaný Holy Motors. Opět provokuje, sní a probouzí se s novými nápady a svého dvorního herce Denise Lavanta nechává sehrát one-man show, v níž má za úkol vystřídat hned několik hereckých poloh. „Nepolapitelný subjekt“ pan Oscar ráno nastupuje do limuzíny (šoféruje ji Édith Scob v roli Céline) jako zazobaný burzovní akcionář a před každou další zastávkou se přestrojí za jinou postavu. Limoška pana Oscara projíždí křížem krážem francouzskou metropolí a Lavant z ní vystupuje tu jako žebračka, tu jako badatel ve futuristické laboratoři, tu jako obyčejný otec, který přesedá do obyčejného fiatu, aby jel vyzvednout svou dceru, která tráví čas na mejdanu. Když jako „Jožin z bažin“ (v titulcích méně poeticky nazvaný jako Monsieur Merde) vyleze z kanálu pod hřbitovem Père-Lachaise, začne se cpát náhrobním kvítím a olízne modelce Evě Mendes podpaží, stává se Holy Motors tak ujetou zábavou, že už nesplňuje praktická žádná divácká očekávání. Ale tím lépe pro Caraxe, který v prologu snímku sám ztvárnil muže, jenž probuzen uprostřed noci kráčí v pyžamu za strnulým obecenstvem.

holy motors

Jakkoli zpěv Kylie Minogue rozhodně nepovažuji za špičku hudebního nebe, nedostižná krása té spousty napínavých, emocionálních i erotizujících momentů u mě ty tři čtyři minuty jejího vystoupení více než kompenzuje. Jakoby Carax spojoval dva světy: jeden patří umělcům všech profesí a z módy vyšlým limuzínám, které postupně vytlačuje svět laciné nenápadnosti, jenž jeho obyvatelům arbitrárně přiděluje napevno dané a nevyměnitelné role. A vzdor falši různých moderních citových vyděraček se v Holy Motors najde místo i pro emočně výraznou scénu, ve které Lavant leží na smrtelné posteli, u níž vzlyká mladá dívka; scénu s uslzenými dialogy jako opsanými z nějakého starého filmu. Omyl diváků, kteří Holy Motors na internetových databázích nadávají do pseudointelektuálního blábolu, nemůže být tristnější. Zdrojem kouzla a estetické uhrančivosti Caraxova filmu není ani nemá být žádný intelektuální postoj. Holy Motors je dílo založené na svobodné multižánrové hře a hlavně pestrém rejstříku hereckých dovedností hlavního představitele.

holy motors

V pátek jsme vybírali mezi novým snímkem Francouzky s íránskými kořeny Marjane Satrapi, která na sebe upozornila filmovou adaptací autobiografického komiksu Persepolis, a filmem Ministr režiséra Pierra Schoellera. Nakonec padla volba na psychologické drama z prostředí vysokých pater francouzské politiky, i když, jak se ukázalo, pořád ne těch nejvyšších pater. Postavou, okolo níž se točí veškerý děj, je ministr dopravy Bertrand Saint-Jean, který je uprostřed noci povolán ke krizové události - dopravní nehodě autobusu plného dětí. Ministr svěsí hlavu nad oběťmi, do mikrofonů přítomných novinářů vyjádří smutek, lítost, účast, soucit, žal a pro jistotu ještě zármutek a odjede znovu úřadovat do Paříže. Tam se seznamuje jak s průběhem vyšetřování nehody, tak s plány vládních kolegů na privatizaci státních drah, ačkoli jeho rezort dosud hájil opačnou politickou linii. Zoufalé pokusy vzdorovat nemilosrdné lobby podnikatelského sektoru se míjejí s ještě zoufalejšími pokusy o zmirňování sociálního napětí (vymyslíme si nějaké bohulibé gesto jako třeba vládní iniciativu solidarity s nezaměstnanými). A aby toho nebylo málo, mezi všemi těmi protokolárně a komisně jednajícími lidmi, kteří tomu zoufalství přihlížejí, se Saint-Jean ještě pokouší najít sobě blízkého přítele.

holy motors

Postavou snaživého, leč bezúspěšného ministra, jehož práce je hodně o vylepšování vlastní image v médiích, by Schoellerův snímek mohl navazovat třeba na populární britský satirický sitcom Jistě, pane ministře!. Jenže zatímco tam šlo o zesměšnění vládní praxe za éry Margaret Thatcherové a jeho největším přínosem bylo odhalení, že skutečnou moc třímají v rukou ministerští tajemníci, snímek Ministr je vyloženě aktuálním příběhem o krizi masové demokracie. Zástupci politické elity přicházejí do bezprostředního kontaktu s veřejností, které vládnou, nanejvýš zřídka a jakoby pouhou hrou osudu; většinu pracovního dne tráví zavřeni ve služebních vozech, kterými objíždějí různé schůzky a zasedání; se společností komunikují prostřednictvím PR poradců, kteří jim píšou projevy a prohlášení. Psychologický profil člověka, který se do své funkce vypracoval díky systému, jímž nyní otřásají sociální nepokoje a zmatky způsobené komunikačními šumy mezi elitou a masou, stojí ještě o krok dál před prostým výsměchem politikům a jejich podržtaškám. Koneckonců humor v Ministrovi má trochu hořký podtón: Saint-Jean se třeba dozví, že nemůže jít se svou ženou večer do divadla, protože jeho zaměstnanci stávkují. „Co je tohle zemi?!“ žehrá na stav republiky, jíž spoluvládne. A závěr, kdy Saint-Jean zjistí, že jakákoli jeho vládní funkce má naprosto bezvýznamnou roli v mnohem komplikovanějších mocenských hrách, ukrývá vystřízlivění, jímž už končí veškerá sranda.

Holy Motors
Drama
Francie / Německo / 2012
Scénář a režie: Leos Carax
Hrají: Denis Lavant, Édith Scob, Eva Mendes, Kylie Minogue, Michel Piccoli, Élise Lhomeau
Stopáž: 115 minut
Premiéra v ČR: 29. 11. 2012
Distributor: Aerofilms
Hodnocení: 90 %

Ministr / L’Exercice de l’État
Drama
Francie / Belgie / 2010
Scénář a režie: Pierre Schoeller
Hrají: Olivier Gourmet, Michel Blanc, Zabou Breitman, Laurent Stocker, Didier Bezace, Jacques Boudet
Stopáž: 112 minut
Premiéra v ČR: 29. 11. 2012
Distributor: Film Europe
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: Aerofilms, Film Europe


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Peter Nagy: „Mám sám so sebou taliansky vzťah: nenávidím sa a milujem sa zároveň.“

peter nagyJeden z nejpopulárnějších zpěváků Slovenska, Peter Nagy, si s námi popovídal o škole, fotografování i písničkách.

 

...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Čtěte také...

Osvícení – rozhodně ne bez svícení

altZačíná to nádhernými horskými scénériemi. Pak se poděje něco, co vám rozmetá mozek na kusy. Aspoň že to vcelku dobře končí. A bonusový materiál je pak opravdu lahůdkou. Jack Nicholson v tak dokonalé roli, že na konci filmu nevěříte, že JE normá...


Divadlo

Cirkus Cirkör, Cahin Caha a Cirk La Putyka připravují pro Letní Letnou společný projekt Lacrimae

Unikátní představení, které se jindy a jinde nebude již opakovat, připravují pouze pro letošní Letní Letnou tři přední evropské soubory z oblasti nového cirkusu – Cahin Caha z Francie, Cirkus Cirkör ze Švédska a <...

Film

Film o Michalu Marošim se blíží dokončení, autoři prosí o podporu na střih a propagaci

marosi 200Film o českém bikerovi Michalu Marošim se už blíží do cílové rovinky, ale k dokončení mu pořád ještě chybí desítky, možná stovky hodin práce. Autoři se nyní obracejí na veřejnost s žádostí o podporu.

...