Betlémy

Betlémy

Tisk

BETL perexBetlém neboli jesličky je vyobrazení Svaté rodiny. Stavění jesliček se datuje do roku 1223, kdy se živými lidmi a oslíkem je postavil pro názornost svatý František z Assisi. Brzy se stalo tradicí v křesťanských kostelech stavět živé betlémy.

 

Do lidového prostředí u nás se betlémy dostaly s reformami Josefa II koncem 18 století, kdy byl dán jejich zákaz stavění v kostelích. Tyto lidové betlémy se zhotovovaly z různých materiálů a v různých velikostech.

BETL1

Vždy záleželo na možnostech umělců, jejich umu i na dosažitelnosti potřebného materiálu. Stavěly se nejen jesličky s Ježíškem ležícím ve chlévě s pečující Pannou Marii a svatým Josefem, doplněné  pastýři a orientálními Třemi králi přinášející dary a s oslíkem.

BETL2

Vyrůstaly kolem nich další postavy lidí, lidské činnosti, různá zvířata, domy i krajiny. Na jednom  z jilemnických betlémů, můžete vidět i cvičícího muže na hrazdě.

BETL3

Betlémy byly důmyslně sestrojovány, pohyblivé vyřezávané postavy a mezi nejznámější patří Třebechovický betlém. Vznikal od roku 1882 a má přes 2 tisíce součástí a 351 figurek, z nichž jich je přes 200 pohyblivých.

BETL4

Je celý prakticky ze dřeva, a přestože je patrový, dosahuje délky 6,9 metrů s hloubkou 1,9 metrů, výškou 2,2 metrů a váží několik tun.

BETL9

Od roku 1999 je Národní kulturní památkou. Běžnější ale bylo stavět malé betlémy nejen ze dřeva, keramiky, těsta, porcelánu, skla atd. Mezi nejoblíbenější patřily papírové betlémy.

BETL5


V ústeckém muzeu nebyl vystaven žádný pohyblivý betlém, za to se bylo možno dívat na desítky jiných, z různých materiálů a z různých oblastí našeho státu a dokonce byl k vidění řecký betlém i krajkový betlém.

BETL6

Vhodným doplněním výstavy bylo vystavení starých madon s dítětem většinou z 15 století, ukázka restaurování starého obrazu a další zajímavosti s názvem Příběh narození Ježíše Krista na starých vyobrazeních.

BETL8

BETL10

BETL11

 

 


Foto: autorka


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s kapelou Mennu

200 mennuHudobnú skupinu Mennu založil pred štyrmi rokmi spevák, gitarista, skladateľ a textár Miloš Igaz so svojimi priateľmi. Jeho priatelia chceli zmeniť svoj spôsob života, prísť na nové myšlienky a zabudnúť na horké chvíle v živote. Smrť ich manželie...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Oskar pro šikovné ruce: Řemeslníci s oceněním Nositelé tradice udržují (ne)zapomenutá řemesla

remesla perexBěhem 19. století nahradila řemeslnou výrobu v mnoha oborech výroba tovární. Zrychlilo se životní tempo a řemeslníci zkrátka nedokázali konkurovat továrním strojům chrlícím stovky a tisíce výrobků. Jenže nyní se ukazuje, že tovární výrobky ...

Z archivu...


Literatura

Putování časem za Leonardem da Vinci do slunné Florencie

Da Vinci 200Takovou učitelku dějepisu bych si přála! Veronika Válková, historička a učitelka na šestiletém gymnáziu, napsala další půvabnou knížku pro své žáky i zájemce o netradiční pohledy na významné úseky historie. Začtete se do děje a už se nepustít...

Divadlo

V disco-operním muzikálu Pudl a pudr představí Geisslers fantastické počátky divadla v Čechách

pudl a pudr 200Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede v neděli 25. září 2022 v Divadle VILA Štvanice pražskou premiéru autorského nově-barokního muzikálu Pudl a pudr. Představení roztančené v rytmu disco-opery je inspirováno pražskými divadelními ...

Film

Daria – sledujeme skutečnost nebo sen?

Daria perexKdyž filmaři vyplodí něco příliš spletitého, pochybného nebo magorovitého, zahalí to do snu. To přece není skutečnost, to byla pouhá noční můra, chtějí naznačit. Takto byl před více než stoletím poničen německý expresionistický film Kabinet dokto...