Holocaust a váleční zločinci – navždy těžké téma

Holocaust a váleční zločinci – navždy těžké téma

Tisk

kolej 200Letos slavíme sedmdesáté výročí konce druhé světové války a díky tomu se objevuje na pultech knihkupectví mnoho knih zabývajících se touto tématikou. Některé z nich už jsme vám na našich stránkách představili a dnes se budeme zabývat třetím vydáním knihy s příznačným názvem Holocaust – slepá kolej dějin.


Autor Roman Cílek se zaměřil na soudní proces s Karlem Wolffem, přátelsky vyhlížejícím mužem, který byl však během války generálem Waffen-SS (ozbrojené jednotky SS) a pobočník Hendricha Himmlera. Ač tak blízko jednomu z hlavních mužů nacistické suity, nebylo proti Wolffovi po válce vzneseno žádné obvinění, pouze vypovídal v jiných soudních procesech.


Musel to být tedy velký šok, když jej v roce 1962 předvolali a obvinili z válečných zločinů. Pravidlem je, že pokud už byl někdo po válce vyšetřován, nesmí se proces znovu otevřít. A i když si někteří mysleli, že vypovídáním u dalších případů je Wolff ze hry, nebylo tomu tak.


A tak se rozběhl několikaletý proces, při kterém se snažil soudce dobrat pravdy. Wolffovi známí a přátelé ho popisovali jako srdečného člověka, který rád vypomůže. On sám se považoval za čestného člověka a veškeré spolky okolo SS vnímal jako rytířský řád.


Během své služby navštěvoval společně s Himmlerem koncentrační tábory, pomáhal koordinovat vlakovou dopravu „na Východ“ kvůli „přesídlení“. Wolff, stejně jako jiní svědci, tvrdil, že neznal pravý význam předchozích slov a prý věřil, že Židé budou opravdu pouze přestěhování na společné místo někde na východě.


Sám autor nazývá výpovědi svědků i samotného Wolffa trefně „Festival mistrné zapomětlivosti“. Nikdo nevěděl o vyhlazování Židů (přesto, že navštívili různé koncentrační tábory), nikdo neznal Hitlerovy plány, všichni jen plnili příkazy a na nic se neptali.

 

kolej


Mimo proces jsou v knize zaznamenány ještě tři další příběhy. František Krause zde hovoří o tom, jak budoval Terezín a jak nakonec válku přežil. Avšak mnoho let žil s otázkou, proč zůstal naživu zrovna on, až jednou pochopil, že zůstal na světě proto, aby o celé tragédii mohl podat svědectví.


Richard Glasar zase vyvrací informace o tom, že by se židovské obyvatelstvo naprosto podvolilo nacistické zvůli – sám byl účastníkem a svědkem povstání v Treblince 2. 8. 1943. A je zde i rozhovor s Emou Šternovou, která vzpomíná především na dobu ke konci války, kdy s dalšími ženami putovaly z jednoho táboru do druhého při pochodech smrti.


Přestože se Wolff snažil hájit také tím, že ke konci války sloužil v Itálii a snažil se urychlit její konec, v roce 1964 si vyslechl rozsudek, který ho odsoudil k 15 letům vězení za napomáhání k vraždě tři sta tisíců Židů a dalším zločinům.


Fotografická příloha na konci knihy je velice výmluvná. Dobové fotografie ukazují věci, tak jak byly. Nesnaží se nic přikrášlovat, jdou až na dřeň a působí velice emotivně. Jak píše Arnošt Lustig v předmluvě knihy: „Je to krásná kniha o hnusných věcech, jichž jsme na slepé koleji dějin byli svědky.“


Holocaust - slepá kolej dějin
Autor: Roman Cílek
Žánr: literatura faktu - historie
Nakladatelství: MOBA
Rok vydání: 2015
Počet stran: 360
Hodnocení: 90 %        

        
Zdroj foto: www.kosmas.cz
www.mobaknihy.cz


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Z Nebe spadne nová deska. Frontman komentuje začátky a úspěchy mladé kapely

200 nebeSkupina Nebe: "Doufáme, že to za nějaký čas budeme moci Richardovi všechno vrátit"

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Když musíte ze života na vysoké noze mezi obyčejný lid

zivot200Nakladatelství Academia už několik let přináší ve své edici Paměť memoáry lidí, kteří si prožili hektické dvacáté století a jsou ochotní své zkušenosti a vzpomínky prezentovat široké veřejnosti. V knize Život se nedá plánovat se seznámíme s Eleonore S...

Z archivu...


Literatura

Star Trek: Původní série

star trek 200Právě jsem se vrátil z hvězdného cestování s přátelskou federativní lodí Enterprise. Za svého pobytu na této lodi jsem se seznámil s hlavními členy posádky, se kterými jsem byl společně v mnoha ...

Divadlo

Na podzim do divadla: Laktační psychóza

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme na Malou Scénu ve Zlíně, která si to s koncem ještě rozmyslela a zve vás na představení Laktač...

Film

Film S tebou mě baví svět slaví čtyřicáté narozeniny

s tebou me bavi svet 200Každý rok se těšíme, až jej budou o vánočních svátcích vysílat. Film o rodinné výpravě na chalupu v beskydských horách, kde děti zažívají zimní dobrodružství spolu s jejich tatínky. Řeč je o nepřekonatelném díle Marie Poled...