Zaznamenávejte si tradice vaší rodiny

Zaznamenávejte si tradice vaší rodiny

Tisk

nas-tradinar-kronika-rodinnych-tradic-svatku-a-radosti 200V roce 2019 vyšla v nakladatelství Smart Press oblíbená a také oceňovaná kniha s názvem Tradinář s podtitulem Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů a o rok později následoval Náš tradináč a kronika rodinných tradic, svátků a radostí.

 

 

Cílem této knihy může být vytvoření rodinného pokladu pro další generace s čímž je svázáno také propojení s nimi. Je totiž určená k vyplňování a umožňuje tak zapsat narozeniny, svátky nebo výročí rodiny, ale především zaznamenat rodinné tradice nebo vzpomínky.

V tomto směru se mi kniha zdá skvělá pro děti, protože díky ní mají důvod zjišťovat zajímavosti od svých příbuzných a také se zamyslet a více si všímat tradic. Líbí se mi, že jsou na těchto stránkách velké řádky, které mohou být využity také pro kreslení. Navíc jsem ocenila, že jsou zadání návodná, ale ne úplně striktní a ponechávají tak dost prostoru pro vlastní pojetí. Například u Velikonoc je dotaz „Jak slavíme Velkonoce?“ s podotázkami „Chodíme koledovat? Jak vzpomínají na Velikonoce rodiče a prarodiče?“ nebo „Co nás baví a těší v červnu? Co děláme doma a venku? Tvoříme, sportujeme, hrajeme si? Jak si hráli a co podnikali rodiče a prarodiče?“

Hned úvod je zaměřený na rodinu a musím přiznat, že i já bych se při vyplňování docela zapotila. Musela bych přes mámu zjistit, jak přesně se seznámila s tátou a jak to v tomto ohledu měla babička s dědou. Navíc jsou zde i řádky zaměřené na vzdálenější příbuzenstvo nebo rodinné přátele. Super je také mapa určená na vyznačení míst spojených s rodinou (odkud kdo pochází, kam se jezdí, odkud jsou předci…). 

Kniha je rozdělena podle měsíců. U každého jsou relevantní a moc pěkné fotografie, a především vypsané nejvýznamnější svátky. Některé jako například květnové období podlétí nebo bartolomějské posvícení jsem ani neznala a byly pro mě tak novými a vítanými znalostmi.

Titul Náš tradinář a kronika rodinných tradic, svátků a radostí mě velmi mile překvapil, až budu mít děti, tak budu dohlížet na jeho vyplňování a především na zachovávání „rodu“. 

nas tradinar2
Náš tradinář a kronika rodinných tradic, svátků a radostí
Autor: Martina Boledovičová, Monika Kindlová
Žánr: populárně-naučná, zdraví a životní styl
Nakladatelství: Smart Press
Rok vydání: 2020
Počet stran: 264
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto: Smart Press

https://www.smartpress.cz/nas-tradinar-kronika

https://www.knihcentrum.cz/nas-tradinar-kronika-rodinnych-tradic-svatku-a-radosti


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Sylva Lauerová nafotila exkluzivní kalendář českého šperku, rozepsanou knihu uložila do šuplíku a chystá velké změny

SL perexFanoušci populární české spisovatelky Sylvy Lauerové jistě vědí, že se nevěnuje jen psaní knih. Její druhou doménou je móda a velkou zálibou cestování. Potěšení z práce jí však v poslední době kalí neradostná rodinná situace. Dočkají se čtenáři nového ...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

(Někteří) věrni zůstali

sluzb200Poměr populace České republiky ke šlechtě je dán několika historickými paradigmaty – situací po Bílé Hoře; nacionalismem devatenáctého století a především komunistickou propagandou po roce 1948, která v sobě spojila nejen jí vlastní odpor k aristokraci...


Literatura

Literární psychologie prozrazuje, co se skrývá za slovy spisovatelů, básníků a dramatiků

literarni psychologie perexPsycholog Zbyněk Vybíral (*1961), profesor na brněnské Masarykově univerzitě, se vedle pedagogické činnosti věnuje i dalším aktivitám – spolupracoval při vydávání odborných časopisů,  zapojil se do práce v nakla...

Divadlo

Zlínu se „hra her“ povedla

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.

...

Film

Bulhaři představují svou filmovou tvorbu

bulhari slanchevo200Bulharské filmy téměř neznáme. Do tuzemských kin se jeden takový naposledy dostal před více než deseti lety (Dopis do Ameriky), v poslední době se bulharské tvorby občas dotkne televizní Cinemax (Tilt, Ten...