Každý si v sobě nese nějaké Tajné tipy od babiček
Banner

Každý si v sobě nese nějaké Tajné tipy od babiček

tajne tipy nasich babicek 200V nakladatelství Motto vyšla po nějaké době další kniha Heleny Vrábkové, tentokrát s názvem Tajné tipy našich babiček.

 

 

 

Kniha je rozdělena na čtyři velké části: Vzpomínky, Jak babičky vařily, Dobrá rada nad zlato a Jak babičky léčily a příroda uzdravovala. V úvodních Pár slovech na začátek se autorka přiznává, že tady vybrala trošku toho nejlepšího z jejich obou předešlých knížek, přidala nové, nejzajímavější recepty z babičkovské kuchyně a jako bonus přidala desítky nesmrtelných rad. „Tak vzhůru do světa klidu, pohody, lásky, do světa, který nikam nespěchá a je spojen s tím laskavým slovem BABIČKA,“ uzavírá úvod.

Vzpomínková část obsahuje celkem dvanáct příběhů a musím říct, že mě příliš nezaujala. Jednak jsem ji v knize nečekala, a hlavně jsem měla dojem, že nahlížím do cizího života. Byly to vzpomínky autorky, ne moje a nic jsem si tak z nich neodnesla. Recepty se mi líbily mnohem více, a to například na klasický chléb, domácí naložený sýr nebo polévku ze sladkého mléka a podmáslovou. Chuť jsem dostala na čočku a la svíčkovou nebo krupicový smaženec. Velmi mě překvapily recepty na raky, žáby nebo dokonce medvěda!

Velmi zajímavé a cenné byly také rady zaměřené nejen na kuchyni, ale také na zdraví. Takovou bych si uměla představit celou knihu, ani ty recepty by nebyly třeba. Některé pro mě byly obecné známé a jasné, ale našla jsem i několik zajímavostí jako třeba, že se piškotová těsta mají šlehat pouze jedním směrem, protože jsou potom nadýchanější, nebo že je dobré si při krájení cibule dát na hlavu šátek. Vlasy totiž rády absorbují cibulové aroma. Až budu mít rýmu, tak musím vyzkoušet dát si uvařený brambor na gázu, přiložit jej na čelo a pevně obvázat. Rýma by se tím měla spustit a bolest pominout.

Tajné tipy našich babiček ocení především ti, kteří nemají své vlastní triky, případně nemají na koho vzpomínat. Ti ostatní v ní nenajdou tolik nových věcí, ale to neznamená, že by si ke knize neměli najít cestu.

Helena Vrábková (vlastním jménem Helena Brejchová) se narodila 12. května 1958. Už odmala ráda psala a spisovatelkou se stala až ve svých 42 letech. Do té doby byla příležitostným novinářem, přispěvovatelem do různých periodik a šuplíkovým psavcem. Její prvotinou je kniha Co věděly naše babičky a co jsme my zapomněli (Motto, 2009), napsala také například Keltský horoskop aneb Když stromy vyprávějí (Motto, 2006) nebo Sám sobě věštcem (Motto, 2004) a v nakladatelství Grada jí v roce 2016 vyšla kniha pro děti O Hafíkovi, statečném pejskovi. Více informací o ní najdete na webu: http://www.helenavrabkova.cz/

tajne tipy nasich babicek

Tajné tipy našich babiček
Autor: Helena Vrábková
Žánr: moderní kuchařka
Nakladatelství: Motto, Albatros Media
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200
Hodnocení: 70 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/55255353/tajne-tipy-nasich-babicek/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Lou Fanánek Hagen: „Kostým Ringo Starra ve mně nevyvolává žádný nadšení, protože nemám rád Beatles“

altSkupina Tři sestry má nové kostýmy, své vlastní pivo a léto plné koncertů před sebou. Jak se ke všemu staví jejich zpěvák Lou Fanánek Hagen si můžete přečíst v tomto rozhovoru.  

 

...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Sladké RAW Vánoce

bist raw-bezlepkove-cukrovi-ruceLéty osvědčené tradiční recepty na cukroví jsou bezesporu výtečné, avšak ne vždy jdou ruku v ruce s různými alternativními způsoby stravování či naší snahou upravit si jídelníček tak, aby nám bylo co...

Z archivu...


Literatura

Břetislav Kotyza : Útržky hovorů II

utr perexBásník Břetislav Kotyza, zlínský rodák, vystudoval obor průmyslový design. Od roku 1976 působil v ateliéru kresleného filmu ve Filmovém studiu Zlín. Vydal několik básnických knih. Jeho práce jsou zařazeny do současných básnických almanachů, naposledy ...

Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Ženy v běhu pobaví i dojmou

ženy v běhu 1

Komedie mají v našich končinách dlouhou tradici. Bohužel v poslední době vychází celá řada špatných zástupců tohoto žánru, které se nebojím nazvat až za trapné. Naštěstí se čas od času objeví i snímek, který má naději...