70. léta, komunismus, Romové a Nusle. Dost silný námět na knížku, od které čekáte cokoliv jiného, než že bude dojemná, lidská, nostalgická, hluboká a veselá. Ale právě taková tato povídková knížka je. Po krk v teplé vodě autorky Hany Frištenské Štarkové od nakladatelství Brána (Euromedia) vás zahřeje i překvapí.
70. léta v socialistickém československu, to byla tvrdá doba, kdy musel každý čelit nesmyslnosti aparátu, restrikcím za sebemenší náznak svobodné vůle a mnohdy se lidé dostávali pracovně i lidsky na místa, kam by bez pomoci soudruhů nejspíš jen tak nezabloudili.
Právě tak to bylo i v nesourodé, ale veselé a srdcaté partičce kurátorů, kteří měli na starosti romské obyvatelstvo v pražských obvodech. Hlavní hrdinka Pepina byla přidělena dlouhá léta na Prahu 4, kde se snažila plavat a neutonout ve všedních i nevšedních problémech Romské komunity. Učila se, že to, co je důležité pro nás, je Romům mnohdy šumák a že naopak řeší věci, které připadají podružné nám.
Za tu dobu poznala mnohé rodiny blízce, ke spoustě z nich lidsky přilnula a opravdu upřímně se v rámci daných možností snažila pro ně něco udělat. Paradoxně to ale často z nepředvídatelných důvodů vyšlo vniveč.
Knížka Po krk v teplé vodě ani za mák nikoho nesoudí. Naopak si při jejím přečtení uvědomíte kouzlo, temperament a obdivuhodně pevné rodinné vazby Romů. Nahlédnete do jejich zajímavých příběhů i zvyků, seznámíte se s pár slovními obraty v romštině a uvědomíte si, jak jsme oproti nim my gádžové často studení čumáci. Také pochopíte, proč je tak obtížné vést mezi našimi vesmíry dialog.
Knížka je opravdu hřejivá, úsměvná, trochu smutná a trochu sebeironická. Nechybí v ní ale ani jakási neuchopitelná nostalgie po době před internetem, mobily a rychlou moderní dobou. Kdy se věci řešili z očí do očí a život byl tak nějak pomalejší, obyčejnější a víc náš.
Fotografie: Ludmila Bakonyi Selingerová
Příběhy z knihy jsou inspirované skutečnými událostmi, stejně tak jako hlavní hrdinka je autobiografická, podle vlastního života autorky Hany Frištenské Štarkové. Jsem moc ráda, že jsem na ni narazila a že naprosto v ničem nesplnila mé očekávání smutné až hororové literatury. Je to spíš jako milé pohlazení s nádechem minulosti, ve kterém se nezakrývá slabost a chyby komunismu, romských klientů, ani samotné autorky a kurátorky. Hledí se na ně ale s laskavostí a přijetím.
Knížka je psaná živým a vtipným jazykem, takže se čte doslova sama. Moc doporučuji na letní výlety a válení v křesle na zahradě. Přesně takové knížky člověka přivedou na jiné myšlenky, než je všední kolotoč a krásně si u nich zarelaxuje.
Anotace:
Autorka literárně zpracovala příběhy, které zažila jako kurátorka pro Romy v 70. letech minulého století. Jednotlivé povídky propojuje postava Pepiny, která se stává kurátorkou na Praze 4. Její kancelář je v Nuslích, blízko náměstí Bratří Synků, kde se v upatlaném parčíku scházejí olašští Romové, kteří v té době v Nuslích žili. Pepininými klientkami a hrdinkami mnoha příběhů byly olašské i slovenské Romky jako stará Petronila-Phuri, krásná Verona se spoustou dětí nebo Božena Červeňáková ze Slovenska, která je v Praze naprosto bezradná a chce jen vidět svého vnuka. Pepina se při své práci seznámí s rozličnými lidmi, třeba se skvělými romskými muzikanty nebo s nadaným malířem, a postupně začíná chápat romskou mentalitu. Povídky zábavné i smutné nás zavádějí do prostředí, jež většina z nás nezná, ale je určitě zajímavé a obohacující.
Název knihy: Po krk v teplé vodě
Autor: Hana Frištenská Štarková
Nakladatel: Brána (Eromedia)
Počet stran: 184
Rok vydání: 2025
Hodnocení: 100%
Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je autorka mnoha knih, maminka a pedagog.
Další > |
---|