Po krk v teplé vodě. Jímavé příběhy romské kurátorky z dob socialismu

Po krk v teplé vodě. Jímavé příběhy romské kurátorky z dob socialismu

Tisk

Perex po krk v teplé vodě70. léta, komunismus, Romové a Nusle. Dost silný námět na knížku, od které čekáte cokoliv jiného, než že bude dojemná, lidská, nostalgická, hluboká a veselá. Ale právě taková tato povídková knížka je. Po krk v teplé vodě autorky Hany Frištenské Štarkové od nakladatelství Brána (Euromedia) vás zahřeje i překvapí.

70. léta v socialistickém československu, to byla tvrdá doba, kdy musel každý čelit nesmyslnosti aparátu, restrikcím za sebemenší náznak svobodné vůle a mnohdy se lidé dostávali pracovně i lidsky na místa, kam by bez pomoci soudruhů nejspíš jen tak nezabloudili.

Právě tak to bylo i v nesourodé, ale veselé a srdcaté partičce kurátorů, kteří měli na starosti romské obyvatelstvo v pražských obvodech. Hlavní hrdinka Pepina byla přidělena dlouhá léta na Prahu 4, kde se snažila plavat a neutonout ve všedních i nevšedních problémech Romské komunity. Učila se, že to, co je důležité pro nás, je Romům mnohdy šumák a že naopak řeší věci, které připadají podružné nám.

Za tu dobu poznala mnohé rodiny blízce, ke spoustě z nich lidsky přilnula a opravdu upřímně se v rámci daných možností snažila pro ně něco udělat. Paradoxně to ale často z nepředvídatelných důvodů vyšlo vniveč.

Knížka Po krk v teplé vodě ani za mák nikoho nesoudí. Naopak si při jejím přečtení uvědomíte kouzlo, temperament a obdivuhodně pevné rodinné vazby Romů. Nahlédnete do jejich zajímavých příběhů i zvyků, seznámíte se s pár slovními obraty v romštině a uvědomíte si, jak jsme oproti nim my gádžové často studení čumáci. Také pochopíte, proč je tak obtížné vést mezi našimi vesmíry dialog.

Knížka je opravdu hřejivá, úsměvná, trochu smutná a trochu sebeironická. Nechybí v ní ale ani jakási neuchopitelná nostalgie po době před internetem, mobily a rychlou moderní dobou. Kdy se věci řešili z očí do očí a život byl tak nějak pomalejší, obyčejnější a víc náš.

po krk v teplé vodě
Fotografie: Ludmila Bakonyi Selingerová

Příběhy z knihy jsou inspirované skutečnými událostmi, stejně tak jako hlavní hrdinka je autobiografická, podle vlastního života autorky Hany Frištenské Štarkové. Jsem moc ráda, že jsem na ni narazila a že naprosto v ničem nesplnila mé očekávání smutné až hororové literatury. Je to spíš jako milé pohlazení s nádechem minulosti, ve kterém se nezakrývá slabost a chyby komunismu, romských klientů, ani samotné autorky a kurátorky. Hledí se na ně ale s laskavostí a přijetím.

Knížka je psaná živým a vtipným jazykem, takže se čte doslova sama. Moc doporučuji na letní výlety a válení v křesle na zahradě. Přesně takové knížky člověka přivedou na jiné myšlenky, než je všední kolotoč a krásně si u nich zarelaxuje.

Anotace:
Autorka literárně zpracovala příběhy, které zažila jako kurátorka pro Romy v 70. letech minulého století. Jednotlivé povídky propojuje postava Pepiny, která se stává kurátorkou na Praze 4. Její kancelář je v Nuslích, blízko náměstí Bratří Synků, kde se v upatlaném parčíku scházejí olašští Romové, kteří v té době v Nuslích žili. Pepininými klientkami a hrdinkami mnoha příběhů byly olašské i slovenské Romky jako stará Petronila-Phuri, krásná Verona se spoustou dětí nebo Božena Červeňáková ze Slovenska, která je v Praze naprosto bezradná a chce jen vidět svého vnuka. Pepina se při své práci seznámí s rozličnými lidmi, třeba se skvělými romskými muzikanty nebo s nadaným malířem, a postupně začíná chápat romskou mentalitu. Povídky zábavné i smutné nás zavádějí do prostředí, jež většina z nás nezná, ale je určitě zajímavé a obohacující.

Název knihy: Po krk v teplé vodě
Autor: Hana Frištenská Štarková
Nakladatel: Brána (Eromedia)
Počet stran: 184
Rok vydání: 2025
Hodnocení: 100%

Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je autorka mnoha knih, maminka a pedagog.


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Vlastimil Horváth je zpátky na hudební scéně!

200rozZpěvák Vlastimil Horváth byl posledních sedm let v ústraní a nyní přichází s novou deskou. Na co se můžeme těšit? Jaké budou texty a co nejvíce změnilo Vlastův život? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru!

...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Čtěte také...

Ve stínu levandule. Francouzská vesnice skrývá temné tajemství

 

Ve stínu levanduleNakladatelství Brána vydalo nejnovější knihu ostříleného spisovatele Jana Vavříka, který už slavil své úspěchy s příběhy ze života. Román Ve stínu levandule se zaměřuje na období druhé světové války, rodinnou historii a pátrání po osudech předků s cíle...


Divadlo

Divadlo PROJEKT 2 jde vlastní cestou a nachystalo hned dvě premiéry

divadloProjekt2 1Divadlo Projekt 2 začalo psát svou historii na začátku roku 2018. Jeho zakladateli jsou David Piskor a Eva Polívková, absolventi hereckých kurzů Divadelní a filmové společnosti Zity Kabátové a následně Starbag Ateliéru, kde pod vedením he...

Film

Kouzelný svět cirkusu ožívá na stránkách knihy Orbis cirkus

Orbis cirkus 200O cirkusu vyšla už řada knížek i časopiseckých úvah, ovšem důsledně shrnující publikací je teprve Orbis cirkus. Skládá ze dvou rozsáhlých textů, jednak Hanuše Jordana (Příběh českého cirkusu), jednak Ondřeje Cihlá...