V těchto dnech uplyne 80 let od smrti historika a národopisce Karla Rozuma. Všestranný muž byl jedním ze zakladatelů Podřipského muzea v Roudnici nad Labem. A právě tam můžete nyní zhlédnout výstavu na jeho počest.
Karel Rozum pocházel z Českých Budějovic, odjakživa však miloval podřipský folklór. Díky jeho sběratelskému nadšení se v roce 1894 uskutečnila v roudnickém gymnáziu národopisná výstava. Vybrané předměty potom reprezentovaly Podřipsko na Celonárodní národopisné výstavě, která se o rok později konala v Praze.
O to, zřídit v Roudnici muzeum, usiloval už její tehdejší starosta Ervín Špindler. Nedařilo se mu ale tuto myšlenku dotáhnout do konce. Karla Rozuma představa roudnického muzea nadchla. Jeho kolekce předmětů, která se navrátila z pražské Celonárodní národopisné výstavy, se stala základním jměním muzea, které nakonec v roce 1900 opravdu vzniklo. Karel Rozum byl jeho jediným a nadšeným tvůrcem. Výrazně mu pomohla manželka Anna, která pocházela z Kozince u Kralup nad Vltavou.
Rozum také často chodil mezi lidi, kterých se vyptával na zvyky a pověsti, vázající se k podřipskému regionu. Vše dokumentoval. Kromě jiného byl výborným malířem. Dochovala se celá řada kreseb, mezi kterými nechybí ani jeho návrhy krojů či velikonočních kraslic.
Karel Rozum zasvětil Podřipskému muzeu celý zbytek života. Stal se opravdovým znalcem regionální historie. Po jeho smrti byla velká část sbírek rozkradena a předměty se už nikdy nepodařilo shromáždit. Jediná dcera Lubava v práci otce nepokračovala. Podřipské muzeum tak bylo znovu obnoveno až v roce 2003.
Na výstavě, která je věnována Rozumově památce, si můžete prohlédnout některé jeho kresby, záznamy a také fotografie z rodinného alba. Určitě nepromeškejte příležitost! Dozvíte se něco o výjimečném člověku a uvidíte opravdu originální grafické návrhy. Nebo už jste někdy viděli velikonoční vajíčko, na kterém je vyobrazena hora Říp? (Ne)jen praotec Čech by měl radost!
< Předchozí | Další > |
---|