Turistický seriál K21: Muzeum keramiky Tupesy

Turistický seriál K21: Muzeum keramiky Tupesy

keramika perex1Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

 

Muzeum keramiky v Tupesích přináší možnost vytvoření originálního kousku v keramické dílně či zakoupení již hotových, dokonce i moderních kousků lokálních řemeslníků. K běhu muzea se vyjádřil pan Radovan Churý.

Popište prosím vaše muzeum. V čem je speciální? Co je nejunikátnější exponát ve vašem muzeu? Jak o něj pečujete?

Největší sbírka světově uznávané a věhlasné tupeské keramiky, historie keramiky obrazně i s výkladem, historické kousky i novodobá keramika. Nejunikátnější je zachovalé sídlo hrnčíře, tedy vlastně celý domek, kde hrnčíř žil a pracoval, včetně kruhu, postele, kuchyně i pecí.

Po domluvě je u vás možné si vyzkoušet vyrobit nějaký výrobek z keramiky. Využívají toho lidé hodně?

Ano, hlavně zájezdy ze zahraničí nebo školní výlety. Je možné si vyzkoušet vyrobit si vlastní výrobek na hrnčířském kruhu nebo si namalovat vlastní hrníček.

keramika interier svetlo

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí?

Výroba keramiky, v létě pak i cestování po jarmarcích po republice i mimo ni. Určitě to není snadná práce. Bolesti zad, neustálé opravy a nedoceněná ruční práce.

Popište laikům, jak probíhá shánění nových exponátů pro muzeum. Musíte se kvůli tomu i nějak speciálně vzdělávat?

Lidé se spíše hlásí sami. Díky tomu, že muzeum sídlí tam, kde tupeská keramika přímo vznikla, tak není těžké shánět exponáty :-).

Odchází z vašeho muzea hodně lidí s koupenou keramikou či odolávají?

Téměř každý si něco koupí. Někdy jen pro upomínku, někteří však vykoupí celou prodejnu, typicky Japonci nebo návštěvníci z Německa. 

Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Děláte něco pro propagaci muzea?

Zlepšuje se to, provozujeme ho druhým rokem, lidé se o tom dovídají z Toulavé kamery, regionálních deníků, apod. Jinak je muzeum na Facebooku a spolupracujeme s řadou výrobců keramiky nebo prodejců po republice.

Máte sami doma hodně výrobků tupéské keramiky? Věříte, že lidé stále ocení tuto keramiku?

Ano, hodně :-). Stále si ji lidé kupují, navíc není to dnes jen o tupeské keramice, nabízíme i moderní keramiku.

keramika interier police

Zdroj foto: www.muzeumkeramiky.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Cíl veškerých mých psavých snah je jediný – dělat dětem radost,“ říká s úsměvem spisovatelka Daniela Krolupperová


altDaniela Krolupperová je velmi pilná spisovatelka. V loňském roce vydala šest knížek ve čtyřech nakladatelstvích, letos k nim přidala další – dobrodružný příběh Společenstvo klíčníků. Protože její nová knížka m...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Kniha Dějiny lidí nabízí popularizaci zajímavé historie lidstva

big dejiny-lidi-6Ue-495809 (2)

V 73 kapitolách rozsáhlé a bohaté ilustrované encyklopedie nazvané Dějiny lidí nabízí etnolog Martin Rychlík přehled historie celého lidstva s hlavní myšlenkou knihy: všichni jsme lidé a jsme si rovni...

Z archivu...


Literatura

Hubnutí pro ty, kdo si všechno moc berou

hubnuti perexKniha z nakladatelství Synergie se začátkem března objevila mezi knižními novinkami. Napsala ji spisovatelka a psycholožka Colette Baron Reid. Je to netradičně pojatá příručka pro lidi, kterým se nedaří stále zh...

Divadlo

Ježek a sněhulák aneb když zimní spánek nahradí hřejivé přátelství

jezek a snehulak 200Závěrečná sobota zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie patří tradičně dětem, dětským představením a divadelnímu rodinnému pikniku. Letos počasí festivalu nepřálo a offprogram se nemohl odehrávat v š...

Film

Poctivý životopisný film o legendách zločinu

zlocin 200Film Legendy zločinu (2015) je povedený snímek o klasickém gangsterském tématu, který ale patří mezi ty nejlepší, které kdy byly natočeny. Nechybí mu nic, zakládá se na skutečné události, je v něm zločin, krev i humor, ale celé to je navíc dost m...