Zdeněk Merta na jevišti Městského divadla v Brně

Zdeněk Merta na jevišti Městského divadla v Brně

Tisk

merta 200Když jsem byl pozván na koncert Zdeňka Mertu, váhal jsem…vždyť mne zajímají především divadelní inscenace a Mertovu hudbu poměrně dobře znám k muzikálům, které se Stanislavem Mošou v tomto divadle uvedl. Tak co bych dělal na jeho koncertě.? Mám poslouchat Mertu, jak mluví o sobě? Nakonec jsem ze zvědavosti na ten večer šel. Vážím si toho všestranného muzikanta a přece jenom jsem byl zvědavý, co divákům předvede. Nelitoval jsem.


Koncert měl dvě odlišné části. Do přestávky to byl ukázkový přednes mluveného slova a hudby. Jo, přednes. Ona to byla ukázka, jak by se měl posluchač, divák, seznamovat s taji hudby. Bylo to vystoupení skladatele Merty a sextetu na jevišti se členkami divadla, Sárou Milfajtovou (1991) a Kristýnou Daňhelovou (1993)

Já se bál, že bude Zdeněk Merta prezentovat svá díla. Že bude mluvit o sebe, jak známé osobnosti často dělají. Ale vyvedl mne z omylu. Kromě jediné skladby se Snů svatojánských nocí - díla, kterým kdysi začala spolupráce s libretistou Stanislavem Mošou, v první polovině naučného koncertu zněly nejrůznější skladby od počátků hudby přes baroko a klasicismus, až po blues, rock a Beatles. Nádherná poučná „podívaná a poslouchaná“. Silně to připomínalo slavný televizní seriál Leonarda Bernsteina, který byl napodiv vysílán v roce 1980 i Československou televizi. Slavný americký dirigent a skladatel vytvořil nejdřív 16 televizních koncertů, programů pro dospělé, následně 53 programů pro mládež, pod názvem „Young People's Concerts with the New York Philharmonic“ Tyto koncerty skladatele proslavily po celém světě. Na něco tak úžasného se tak rychle nezapomíná. (Marně pátrám na  Youtube, ty koncerty běžely dávno, nikdo je žel na veřejnou síť dodatečně nevložil.) Mertovi bylo v čase vysílání koncertů u nás 29 let. Snad je taky viděl. Faktem je, že to jeho naučné a poučné vystoupení mělo stejné parametry, jako to Bernsteinovo a klidně se mohou srovnávat. Bylo to stejně vtipné, pohodové, nic strojeného. Asi za to vděčíme také režiséru večera, Stanislavu Slovákovi. Ale obdiv patří především Mertovi, jeho veselému a poutavému výkladu a nádherné klavírní improvizaci v doprovodu sexteta. O zpívané pasáže se postaral Merta a dvě svěží děvčata z divadla, Milfajtová + Daňhelová..

merta

Druhá část večera měla charakter jiný. Hostem byl František Segrado (1955) nepřehlédnutelný bradatý chlap v černém, s černým kloboukem po kovbojsky staženým do čela. Ve wikipedii uveden není, ale našel jsem jeho profil na webu osobnost.cz. Zde je:  

Poprvé Segrado exceloval už na desce Michala Horáčka a Jardy Svobody Tak to chodí a následně na dvou albech dvojice Hapka - Horáček: Strážce plamene a Ohrožený druh. Skvěle se zhostil i role Pozorovatele v Horáčkově „lyrikálu" KudyKam. K šedesátinám vydal v pořadí své druhé album, textařský monoprofil Michala Horáčka s prostým názvem Segrado. S písněmi na texty Michala Horáčka absolvoval několik scénických pořadů (mj. Strážce plamene, Ohrožený druh, Kalendář, Mezi námi). Účinkoval pohostinsky v pražském Švandově divadle a v Městském divadle Zlín. Je nadaným výtvarníkem i grafikem - tvoří akvarely, plastické objekty, koláže i šperky, navrhuje grafické motivy potisku textilií; také maluje na desky dřevěných hudebních nástrojů.

Přiznávám, pro mne skoro neznámý Segrado (znal jsem jej jenom z informací v médiích) mne překvapil nádherným hlasem, interpretací, ta v některých písních vzdáleně připomínala Petra Hapku (který žel zemřel v nedožitých sedmdesáti letech). Segrado, jakoby nesl dál ony zvláštní, myšlenkově bohaté texty Michala Horáčka.

Zdeněk Merta představil osobnost Segrada zase v uvolněném stylu, jako zkušený a vtipný moderátor. (Neviděl jsem ho v životě něco moderovat.)

Celý večer byl okouzlující. Plný hudby a inteligentního oslovování publika. Několikrát si dokonce celé hlediště zazpívalo. Mertovi i režisérovi se povedlo vytvořit mezi jevištěm a hledištěm nanucený, příjemný dialog.

Takže fajn. Ten večer byl pro mne příjemným překvapením, skutečně se povedl.

Do sezóny 2017-2018 připravil Zdenek Merta cyklus pěti večerů, kde se setkáme nejen s muzikanty a zpěváky Městského divadla Brno, ale na koncert v prosinci pozval také dva zajímavé hosty, Vojtěcha Dyk a Josefa Buchtu.

Tak držím palce, ať je ten Mertův projekt úspěšný.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Plavci jedou letní šňůru koncertů s Irenou Budweiserovou

Jan Vancura perexZpěvák Jan Vančura pokračuje v koncertování s Plavci s tradičním repertoárem, na který jsou diváci této slavné skupiny zvyklí. Letošní rok navíc představí na koncertec...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Dívka s dýkou v duši a s nožem v ruce

Smrtelny hrich perexOžehavé téma incestu tvoří děj psychologického románu Markéty Harasimové. Tato autorka má na svém kontě již pěknou řádku románů cílených zejména na ženy. Jedná se jak o klasické romantické příběhy s prvky erotiky, tak o psy...

Divadlo

Již rok se hraje v Divadle Na Maninách původní český muzikál, Robinson Crusoe

robinson 200Autorem hudby muzikálu Robinson Crusoe je Zdeněk Hrubý, scénáře Ivan Hubač a texty písní napsal Jan Krůta. Režisérem představení je herec a režisér Václav Knop, choreografem představení je Tomáš Kuťák.

...

Film

Seznamte se se Soňou Červenou

cervena200Soňa Červená - operní pěvkyně, herečka, světoběžník – usměvavá drobná žena, která ustála neskutečné životní zvraty a přesto je optimistka, která se na něco pořád těší. Pokud jste ještě neměli možnost se s paní Soňou seznámit, neváhejte, budete okouzl...