Malířka a počítačový genius
Banner

Malířka a počítačový genius

Tisk

mal 200Příběh dvou lidí, kteří nedokázali žít spolu, ale ani bez sebe i když každý z jiného důvodu, na který po letech jedna strana hledá odpověď i po smrti toho druhého.

 

 

Zeptala jsem se sama sebe, zda mou bolest mohla opravdu způsobit Stevova smrt a ne pomlouvačné hanobení. Zbavila jsem se k svému překvapení sžíravé bolesti a dokázala si uvědomit svůj zármutek. Šlo o Steva a já truchlila. To byla pravda, se kterou jsem mohla žít.“

Podtext knížky Steve Jobs „Můj život, má láska, mé prokletí“ vystihuje pocity autorky, jejíž život od mládí ovlivňoval muž – genius.

„Věřila jsem v něj, jako téměř všichni, protože některé jeho stránky byly tak mimořádné, že za to stál. Přestavoval pro mne čas a nekonečno a všechno jím jsem poměřovala.  Měl v sobě hluboké nutkání zdokonalit vše, s čím přišel do styku, jako by ono zlepšování představovalo základní smysl jeho života“.

Chrisann  nikdy nechtěla psát, ale nakonec okolnosti ovlivnily její rozhodnutí a dávno před smrtí Steva začala psát o svém životě. A to sedmileté psaní bylo součástí její terapie. Není to knížka, kterou přečtete jedním dechem. Autorka dává přednost svým vlastním zážitkům a úvahám, bez jakékoliv návaznosti. Není to ani životopis, a protože není nijak chronologicky rozlišen, často se v něm čtenář ztrácí. Její vzpomínky jsou protnuty úvahami, ke kterým dospěla až po čase, kdy již byla „dozrálá“ a věděla, jak tehdy měla reagovat. Jejich život také ovlivnily pobyty v Indii a východní náboženství, kterému se věnovali po návratu, ať pozitivně, tak i negativně. Čím se Stevovi lépe dařilo, tím  ona na tom byla hůře.

„Utrpení druhých bylo pro něj určitým zdrojem síly“. Zdokonalil i svou krutost a přeměnil ji na nejchladnější a nejovládanější nelidský nezájem“.

mal 1


Pozdě pochopila, že on využíval svých slabin k manipulaci s lidmi, kteří nevěděli, tak jako ona, co se vlastně děje. Často vztahovala na sebe jeho chyby, neustále obhajovala jeho ničím rozumným nevysvětlitelným rozmarům (poetický básník, nebo nemluvný bručoun). Obdivovala, když v mládí tvrdil, že jednou bude slavný a bohatý a věřila mu.  Až hodně pozdě pochopila další jeho slova „ve světě podnikání ztratím svou lidskost“.  Když byl úspěšný a bohatý nejevil o ni zájem, ničil jí tvrzením, že dcera není jeho, a vůbec mu nevadilo, že Chriss nemá žádné finanční prostředky, ani možnost je získat, život dítěte ho nezajímal. Lidský přístup k nim měl jen v době, kdy se mu vůbec nedařilo (vyhozen z práce). I když Chriss měla problémy s bydlením a často neměla co jíst, nikdy před dcerou ho neobviňovala, ani jí nedala sebemenší záminku k odsuzování otce. Spíše naopak, chtěla jejich sblížení, což se jí nakonec povedlo.

O existenci této ženy, která ho znala a stýkala se s ním již od střední školy, se vůbec neví. Právě ona je matkou jeho prvního dítěte dcery Lisy, kterou sama vychovala. V knize jsou fotografie jejich dcery s otcem důkazem, že k sobě patřili, nakonec jí za své dítě i uznal.  Chriss ukazuje genia bez příkras, ale  i bez zatrpklosti. Stojí proto za to se knihou seznámit, protože ona nutí člověka se nad ní zamyslet a možná i někdo v ní najde odpovědi na své problémy.

Název: Steve Jobs „Můj život, má láska, mé prokletí“
Originální název: THE BITTE IN THE APPLE
Auto :  Chrisann Brennanová  
Překlad:  Zdeněk Mužík  
Nakladatelství:  Albatros Media a.s.
Rok vydání: 2014
Počet stran: 312
Žánr: autobiografické příběhy

Hodnocení: 80 %

Steve Jobs od Albatros Media

Zdroj foto: Albatros Media a.s.       

( 0 hlasů )

                     


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

„Božská Sarah“ míří do Divadla Kalich

janzu200Herečka Iva Janžurová a režisérka Alice Nellis se opět scházejí nad novou inscenací.  V ní se naše herecká legenda opět promění ve významnou světovou osobnost, tentokrát v divadelní ikonu přelomu 19. a 20. století Sarah Bernhardt.

...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Od semínka v prach: Něžné vyprávění o jedné zahradě

Od semínka v prach 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Od semínka v prach od Marce Hamera nabízející milý pohled na práci s rostlinami.

 

...

Divadlo

Vězeňský kvintet

vezensky kvintet200Máj - lásky čas. Jaro je v plném květu a omamná vůně vítězství se line osvobozenými pražskými ulicemi, jež se stávají němými svědky příběhů se šťastnými konci i přívalů radosti vyvěrajících z návratů, setkávání a toliko kýžené t...

Film

Dvě slova jako klíč: recenze

Dvě slova jako klíč - PLAKÁT (2)Na tento film se těšilo hodně lidí. I já. Pořád jsem si říkala, jaká dvě slova to asi budou? Miluji tě? Nebo třeba Být šťastný? Žít naplno? Vedle jak ta jedle. Jsou...